کد خبر:320782
پ
فریدون-حسنوند
رئیس کمیسیون انرژی مجلس:

قبض‌های نجومی برق با تعرفه‌های الگوی مصرف ۱۰ ساله

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به دلایل قبوض نجومی برق برای برخی مشترکین از گذشت مدت زمان بازنگری در تعرفه‌های الگوی مصرف خبر داد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به دلایل قبوض نجومی برق برای برخی مشترکین از گذشت مدت زمان بازنگری در تعرفه‌های الگوی مصرف خبر داد.

 

*** نگاهی به بازنگری تعرفه الگوی مصرف تا نبود عدالت در پلکان قیمت برق

 

به گزارش صنایع، فریدون حسنوند با اشاره به دلایل صدور قبوض نجومی برق برای برخی از مشترکین و اقدامات کمیسیون انرژی برای احقاق حق مردم در جریان افزایش غیرمتعارف این قبوض، اظهار داشت:

طبق قانون “تعرفه‌های الگوی مصرف” باید هر ۵ سال یکبار مورد بازنگری قرار گیرند و این تعرفه‌ها مورد بازنگری قرار گرفته باید به تصویب “شورای عالی انرژی” رسیده و پس از تصویب لازم اجرا هستند اما اکنون تعرفه‌های الگوی مصرف پس از ۱۰ سال مورد بازنگری قرار نگرفته‌اند.

 

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین “عدالت” در پلکانی که برای قیمت‌گذاری در نظر گرفته شده رعایت نشده است، افزود:

 درواقع پلکان‌های بالاتر باوجود مصرف بالاتر مشمول جرایم کمتری می‌شوند لذا کمیسیون انرژی معتقد است کم‌مصرف‌ها تنبیه و پرمصرف‌ها تشویق شده‌اند درحالی که قانون گفته پرمصرف باید تنبیه و مجازات شود.

 

 

همچنین بخوانیم:

واکنش سخنگوی صنعت برق به قبض‌های نجومی

جزئیات طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق

سالانه ۷ درصد به قیمت برق اضافه می‌شود

 

 

*** قبض نجومی برای کم مصرف ها یا پر مصرف ها

 

وی  با نگاهی به نحو محاسبه قبض های برق و مقایسه قبض پر مصرف ها و کم مصرف ها، توضیح داد:

از طرفی دیگر در پلکان‌های بالا “کمترین درصد رشد قیمت در تعرفه‌ها” باوجود داشتن “بالاترین مصرف” برای آن‌ها لحاظ شده است لذا کمیسیون انرژی به این مسئله اعتراض دارد به همین دلیل در جلسه روز یکشنبه هفته جاری موضوع را مسئولان وزارت نیرو و شرکت توانیر مطرح کرده و کارگروهی مشترک متشکل از نمایندگان مجلس، مسئولان وزارت نیرو، مرکز پژوهش‌ها و… جهت بررسی موضوع تشکیل شده است.

 

این نماینده مجلس در ادامه اظهار کرد:

به اعتقاد نمایندگان کمیسیون انرژی در جداول تعریف شده مسئولان وزارت نیرو “فراوانی مشترک ” را مدنظر قرار داده‌اند در حالی که در جداول باید “میزان مصرف” مدنظر باشد و این اشکال دیگری است که کمیسیون بر اصلاح آن اصرار دارد.

 

*** ضرورت بخشودگی قبوض برخی از مشترکین / احقاق حق مردم

 

حسنوند ادامه داد: تابستان سال جاری در برخی از مناطق که “تعرفه عادی” برای آن‌ها تعریف می‌شود افزایش دمای بیش از ۵۰ درجه مشاهده شده است لذا باید برای این مناطق تدبیری صورت می‌گرفت نه آنکه با صدور قبوض بیش از یک میلیون تومان مردم را مورد نوازش قرار دهیم! این در حالی است که وزارت نیرو می‌توانست با تدبیر برخی از این ۳۰ هزار مشترک را مورد بخشودگی قرار دهد.

 

این نماینده مجلس همچنین بازنگری در تعرفه‌های شهرهای گرمسیری را اقدام دیگری دانست که وزارت نیرو باید آن را در دستور کار خود قرار دهد، به همین منظور توضیح داد:

باتوجه به گرم شدن تعداد بیشتری از مناطق کشور، باید براساس گزارش سازمان هواشناسی مناطق گرمسیری به لحاظ “تعرفه گرمسیری” مورد بازنگری قرار گیرند چراکه برخی از مناطق جزء استان‌های گرمسیری هستند اما این مهم در قبوض آن‌ها اعمال و رعایت نمی‌شود.

اگرچه کمیسیون انرژی مجلس فرصت مشخصی جهت رسیدگی به این مسائل به وزارت نیرو داده است اما به‌یقین رسیدگی به موضوعاتی همچون “جداول” و “الگوی مصرف” -که باید به تایید “شورای عالی انرژی” برسد- زمان بیشتری را می‌طلبد.

 

به گزارش صنایع، رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پایان با اشاره به اثبات حق مردم در کمیسیون انرژی و مسئولان وزارت نیرو،ابراز داشت:

 با این اوصاف کمیسیون انرژی در احقاق حق مردم مصمم است چراکه در جلسه روز یکشنبه کمیسیون با مسئولان وزارت نیرو اثبات شد بخشی از اعتراضات و نگرانی‌های مردم به حق بوده است لذا در تلاش هستیم این نگرانی برطرف شود و در اسرع وقت گزارش اولیه را به اطلاع مردم عزیز خواهیم رساند.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول