کد خبر:318229
پ
تولید تلویزیون
دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری خبر داد

سایه سنگین ۶ میلیارد دلاری قاچاق بر صنعت لوازم خانگی/ تولید ۱۳۰ نوع تلویزیون در ایران

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری با بیان اینکه گردش مالی قاچاق لوازم خانگی در ایران سالانه شش میلیارد دلار برآورد می‌شود، از فعالیت تنها ۵۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های تولید تلویزیون در کشور به دلیل قاچاق این کالا به داخل خبر داد.

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری با بیان اینکه گردش مالی قاچاق لوازم خانگی در ایران سالانه شش میلیارد دلار برآورد می‌شود، از فعالیت تنها ۵۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های تولید تلویزیون در کشور به دلیل قاچاق این کالا به داخل خبر داد.

 

لوازم خانگی

 

*** سایه سنگین ۶ میلیارد دلاری قاچاق بر صنعت لوازم خانگی/ تولید ۱۳۰ نوع تلویزیون در ایران

 

به گزارش صنایع، محمدرضا شهیدی در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر ادامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی کُره‌ای، اظهار داشت:

در حال حاضر مصرف تلویزیون در کشور سالانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است و این در حالی است که حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه ظرفیت تولید در این صنعت ایجاد شده است.

 

وی در ادامه، افزود:

سالانه حدود یک و نیم میلیون دستگاه تلویزیون در کشور تولید می‌شود و در واقع مابه‌التفاوت میزان تولید و مصرف داخل از طریق قاچاق تامین می‌شود.

 

شهیدی همچنین  تصریح کرد:

در واقع ظرفیت نصب شده برای تلویزیون در کشور بیش از نیاز داخل است، اما همه این ظرفیت فعال نیست که دلیل آن، قاچاق تلویزیون‌های خارجی به کشور و عرضه آن در بازار است.

گردش مالی قاچاق لوازم خانگی در ایران سالانه حدود شش میلیارد دلار است و سیاست‌گذاری غلطی که در مورد برخورد با قاچاق صورت گرفته، در حال آسیب رساندن به تولید داخلی است.

 

*** ظرفیت تامین نیازهای داخلی را داریم

 

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری با بیان اینکه با توجه به ظرفیت بالای تولید در کشور، امکان تأمین همه نیاز داخل در صورت ادامه ممنوعیت‌های واردات کالا هم فراهم است، افزود:

برخی افراد انتقاداتی را نسبت به احتمال کاهش کیفیت لوازم خانگی تولیدی در داخل در پی ممنوعیت واردات مطرح می‌کنند، در حالی که با توجه به تنوع بالای تولید و تعداد زیاد تولیدکنندگان، این ادعا نمی‌تواند درست باشد.

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

هر محصولی دارای شرایط تولید ویژه خودش است و نمی‌توان شرایط یکسانی را به محصولات مختلف مانند تلویزیون و یا خودرو و پوشاک تعمیم داد.

لوازم خانگی نیز مانند صنعت خودروسازی دچار انحصار خواهد شد.

 

شهیدی با اشاره به سطح بالای کیفیت و تکنولوژی در تلویزیون‌های داخلی، گفت:

پنل تلویزیون که یک قطعه مهم محسوب می‌شود، از همان شرکت‌هایی خریداری می‌شود که پنل معروف‌ترین تلویزیون‌های دنیا را عرضه می‌کند.

 

وی همچنین تصریح کرد:

برخلاف بحث‌های مطرح شده، بازار لوازم داخلی انحصاری نیست و رقابت در این بازار وجود دارد، به طوری که در حال حاضر حدود ۱۵ کارخانه در زمینه تولید تلویزیون فعال هستند و نمی‌توان گفت که این تولیدات مانند خودرو از بازار انحصاری برخوردار هستند.

 

لوازم خانگی

 

*** چگونگی مدیریت قیمت لوازم خانگی

 

دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری در مورد چگونگی مدیریت قیمت لوازم خانگی در کشور نیز گفت:

در حال حاضر بالا بودن قیمت مواد اولیه، مهمترین دلیل بالا بودن قیمت تمام شده تولید لوازم خانگی در کشور است و در عین حال، بخشی از مواد اولیه نیز از طریق واردات تأمین می‌شود که نرخ ارز در این بخش تأثیرگذار است.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون مشکلی در تأمین مواد اولیه مورد نیاز برای تلویزیون وجود ندارد، تصریح کرد:

در زمینه تلویزیون، تمام نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی تامین می شود و در این شرایط، قاچاق کالا یا واردات به ضرر اقتصاد ملی خواهد بود.

البته تولید همه کالاها از الگوی تلویزیون پیروی نمی‌کند و ممکن است تولیدکننده در تولید کالایی با برخی محدودیت‌ها و کمبود مواد اولیه روبه‌رو باشد یا محصولی که تولید شده از کیفیت لازم برخوردار نباشد، در آن صورت موضوع تضییع حقوق مصرف کننده صحت خواهد داشت.

به همین دلیل نمی‌توان یک حکم کلی داد و گفت که واردات کالا کاملا آزاد یا کاملا ممنوع باشد، زیرا اگر یک کالای داخلی از کیفیت لازم برخوردار نباشد، باید چاره‌ای دیگر به جز ممنوعیت واردات برایش اندیشیده شود.

 

لوازم خانگی

 

*** تولید بیش از ۱۳۰ نوع تلویزیون در داخل کشور

 

به گزارش صنایع، دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری در پایان گفت:

در حال حاضر حدود ۱۳۰ نوع تلویزیون در کشور تولید و عرضه می‌شود و تنوع و کیفیت تولیدات در سطح بالایی قرار دارد .

در عین حال تولیدکنندگان، گارانتی لازم را برای مصرف کنندگان ارائه می‌کنند و در این وضعیت، واردات کالای مشابه خارجی نتیجه‌ای جز دلسرد شدن تولیدکنندگان داخلی نخواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول