کد خبر:315482
پ
قاسم تقی زاده خامسی
معاون آب و آبفای وزیر نیرو:

کاهش ۳۰ درصدی آب در ۱۹۹ سد ملی کشور

معاون آب و آبفای وزیر نیرو از کاهش ۳۰ درصدی آب در ۱۹۹ سد ملی کشور خبر داد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو از کاهش ۳۰ درصدی آب در ۱۹۹ سد ملی کشور خبر داد.

 

*** خبر تاسف‌بار معاون وزیر نیرو درباره ذخایر آب در سدهای کشور

 

به گزارش صنایع،  قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به شروع سال جدید آبی، در صفحه شخصی خود نوشت:

برای مدیران عرصه آب در ایران، چه در خشکسالی و چه در ترسالی، اول مهرماه با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار است و این نگرانی اکنون که کشور با تغییر اقلیم روبرو شده، افزایش یافته است.

تغییر اقلیمی که برابر گفته صاحب‌نظران، سرزمین را با سال‌های خشک طولانی و ترسالی‌های همراه با سیل‌های مخرب روبرو خواهد کرد.

آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، و اگر سیل و بارندگی‌های سال‌های ۹۸ و ۹۹ نبود، موجودی مخازن سدها بسیار کمتر از این بود.
سازمان هواشناسی پاییز امسال را نیز خشک و زمستان را نرمال و زیر نرمال پیش‌بینی کرده، هرچند پیش‌بینی بیش از یک‌ماه حدود ۵۰ درصد قابل اطمینان است.
برای تأمین آب شرب در سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، اما شوری آب در برخی مناطق مثل خوزستان در صورتی که جلوی کشت محصولاتی چون کلزا، چغندرقند و محصولات پر آب‌بر گرفته نشود قطعاً در پایین‌دست کارون بزرگ و کرخه شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.
خوشبختانه کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت‌ها را ممنوع اعلام کرده است که جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.
علت شوری، ورود زه‌آب‌های نیشکر، برنج و پساب‌های صنعتی در طول پیمودن بیش از ۳۵۰ کیلومتر آب خروجی از سدها در مسیر رودخانه و کانال‌های روباز است و علت نرسیدن آب به پایین دست، برداشت‌های غیرقانونی آب در این مسیر است.
 
به گزارش صنایع، معاون آب و آبفای وزیر نیرو در پایان، آورده است:
سال سختی در پیش است، اول به لطف پروردگار امیدوارم و سپس به همراهی و یکپارچگی بدون بخشی‌نگری همه ذینفعان در جهت اجرای دقیق برنامه منابع و مصارف آب در حوضه‌های آبریز ایران عزیز.
 
 
 
اخبار مهم صنایع:

 

 

انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول