اخبار برگزیده

کد خبر:312741
پ
پوشاک
عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی:

اتفاقی تلخ در صنعت پوشاک کشور/ آیا دلالان دست از سر بازار بر خواهند داشت؟

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، درباره واقعیت‌های تلخ این صنعت و راه‌های برون رفت از وضع فعلی توضیح داد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، درباره واقعیت‌های تلخ این صنعت و راه‌های برون رفت از وضع فعلی توضیح داد.

 

*** اتفاقی تلخ در صنعت پوشاک کشور

 

به گزارش صنایع، علیرضا حائری با اشاره به معضل قاچاق پوشاک در کشور، اظهار داشت:

سال‌هاست که معضل قاچاق پوشاک به داخل کشور مطرح است، سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف مشغول مبارزه با آن هستند و همه ساله همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های گوناگونی در این زمینه برگزار می‌شود.

آنچه در زمینه قاچاق پوشاک و ورود آن از مبادی غیر رسمی بیان می‌شود، سالیانه رقمی بین ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار است که جای بحث دارد.

سال‌ها مشغول مبارزه با این معضل اجتماعی و اقتصادی هستیم و همواره از شیوه‌های یکسانی از جمله وضع تعرفه‌های سنگین بر واردات پوشاک، برخورد با عرضه‌کنندن قاچاق و غیره برای مبارزه بهره برده‌ایم، اما مشکل همچنان پابرجاست.

 

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در ادامه تاکید کرد:‌

وقتی شیوه‌ای سال‌ها برای مبارزه با یک معضل امتحان شده اما جواب نداده است، بهتر است آن را کنار بگذاریم.

 

*** قاچاق در صنعت پوشاک

 

وی، منکر آمار ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلاری قاچاق پوشاک در سال شد و گفت:

با توجه به تقاضای سالیانه هشت تا ۱۰ میلیارد دلاری پوشاک در کشور، یعنی به‌طور متوسط از هر سه تا چهار پوشاک موجود در بازار باید یکی قاچاق باشد که چنین چیزی را شاهد نیستیم.

در بدترین شرایط واردات پوشاک به صورت قاچاق سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار است.

 

عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران در ادامه پیشنهاد کرد:

شیوه‌های فعلی مبارزه کنار گذاشته شود و به‌جای آن در ابتدا واردات را از مبادی رسمی با تعرفه ۱۰۰ درصد آزاد کنیم.

پس از آن با یک برنامه‌ریزی منسجم، طی یک دوره زمانی سه تا پنج ساله تعرفه واردات را به ۲۰ تا ۱۰ درصد کاهش دهیم و این کاهش تعرفه‌ها را همه ساله به اطلاع فعالان این صنعت برسانیم.

 

حائری در ادامه تاکید کرد:

در صورت اجرایی شدن این برنامه، تا پنج سال دیگر حداقل می‌دانیم ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار قاچاق پوشاک از کدام مبادی و کشورها وارد می‌شد، همچنین ارزش واقعی آنها و مکان‌های عرضه و خریداران و فروشندگان نیز مشخص می‌شود، ضمن اینکه دولت نیز از محل واردات به حق و حقوقش می‌رسد.

 

*** کاهش تعرفه واردات

 

به گزارش صنایع، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در پایان، تصریح‌ کرد:

کاهش تدریجی تعرفه واردات، صنعت پوشاک داخل را وارد یک رقابت بین‌المللی با دیگر برندها می‌کند و به‌تدریج کیفیت ساخت پوشاک داخلی افزایش و قیمت تمام شده محصولات کاهش می‌یابد.

در صورتی که بخواهیم شیوه کنونی مبارزه با قاچاق را ادامه دهیم، نه تنها حق و حقوق دولت تامین نخواهد شد، بلکه مصرف‌کنندگان نیز در صورت مخدوش و معیوب بودن کالا نمی‌توانند اعتراضی داشته باشند و پاسخی نخواهند یافت.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول