اخبار برگزیده

کد خبر:312476
پ
محسنی-اژه-ای-
رئیس قوه قضائیه:

مهم‌ترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی/ لزوم حذف بسترها و گلوگاه‌های فساد

رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به مهم‌ترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی، بر لزوم حذف بسترها و گلوگاه‌های فساد تاکید کرد.

رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به مهم‌ترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی، بر لزوم حذف بسترها و گلوگاه‌های فساد تاکید کرد.

 

*** بهبود وضعیت زندان­‌ها

 

به گزارش صنایع، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به احصاء مشکلات مردم در دادگستری­ها و سازمان­های وابسته در مدتی که وی مسئولیت دستگاه قضا را برعهده گرفته، از زندان به عنوان یکی از مراکزی یاد کرد که طی ماه‌های اخیر برای اصلاح آن تلاش­های زیادی صورت گرفته است.

 

محسنی اژه‌ای در ادامه، بیان کرد:

در مدت کوتاه اخیر بیش از یکصد زندان در سراسر کشور به دفعات مورد سرکشی قرار گرفته و بخشی از مسائل آن رسیدگی شده و روند بهبود وضعیت زندان­ها همچنان ادامه دارد.

 

وی با اشاره به بازدید خود از زندان دماوند، از رئیس کل دادگستری استان تهران خواست که وضعیت زندانیان و کسانی که اعلام کردند چند ماه است بلاتکلیف مانده‌اند و امکان تبدیل قرارشان وجود دارد بررسی و مشکل آنها را برطرف کنند.

 

 

محسنی اژه‌ای در ادامه، افزود:

یکی از مسائل زندان مربوط به کسانی می شود که معتاد هستند و به دلیل خرید و فروش یا نگه­داری مواد مخدر در زندان به سر می‌برند که این شخص تا خارج از زندان بوده خانواده او یک نوع گرفتاری داشتند و حالا که به زندان افتاده مشکلات خانواده بیشتر شده و درگیر آسیب اجتماعی شده‌اند که یکی از آنها بازماندن فرزندان از تحصیل است.

 برخی از خانواده این افراد درآمد ندارند و حتی در زمانی که مرد خانواده در زندان نبوده تأمین معیشت آن­ها دشوار بوده و اکنون که شوهر در زندان است خانواده بدون امکان تأمین معاش دچار گرفتاری و آسیب شده است.

 

وی در ادامه، اشاره کرد:

مشکلاتی که برای خانواده‌ها در این مسیر برای دیدن فرزند از سوی مادر یا ملاقات با فرزند توسط پدر در صورت حضانت فرزند توسط مادر و یا مراجعه به دادگستری برای دریافت مهریه تقسیطی وجود دارد نیازمند توجه ویژه است.

در همین راستا در هفته گذشته نشست‌هایی را با اعضای کمیسیون‌های قضایی و اجتماعی و همچنین فراکسیون زنان مجلس داشته و با تبیین این مشکلات برای آنها، خواستار کمک نمایندگان در جهت بازنگری و اصلاح قوانین و در صورت لزوم وضع قانون جدید در این خصوص شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

محوری‌ترین برنامه وزارت ارتباطات، تکمیل شبکه ملی اطلاعات است

مرزهای زمینی با عراق بسته است/ موکب‌داران بدون مجوز ستاد اربعین برای خروج کالا اقدام نکنند

تغییر در مدل قراردادهای اپراتورهای بنادر کلید خورد

 

 

 *** مهم‌ترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی

 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش یکی از مهمترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی را مبارزه همه جانبه با فساد در همه ابعاد و عرصه‌ها عنوان و تصریح کرد:

در دوران جنگ اقتصادی از طرفی باید با فساد مبارزه کنیم و از طرفی باید از فعالان اقتصادی که می‌خواهند در چارچوب قانون سرمایه‌گذاری و تجارت کرده و از طریق تولید، نیازهای مردم را تأمین کنند حمایت نماییم.

دستگاه قضایی با کسانی که در شرایط دشوار جنگ اقتصادی در زمین دشمن بازی و فشار مضاعف به مردم وارد می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد داشت.

 

وی از دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی نیز خواست که با جداسازی صف کسانی که می‌خواهند به مردم خدمت و در چارچوب ضوابط قانونی منافع خود را نیز تأمین کنند ، با کسانی که چوب لای چرخ نظام اقتصادی کشور می‌گذارند و بازار را به هم می‌زنند و نیازمندی­های مردم را احتکار می کنند تا با قیمت گزاف بفروشند، ‌قاطع برخورد کنند.

 همانطور که رئیس جمهور نیز بارها تأکید کردند اگر می‌خواهیم هم موانع تولید و سرمایه‌گذاری برطرف و هم با فساد مقابله شود، بخش عمده اقدامات باید از سوی دولت صورت گیرد.

 

 محسنی اژه‌ای در ادامه، بیان کرد:

امور اجرایی واردات و صادرات و فرآیند سرمایه‌گذاری و صدور مجوزها در دست دولت است که اگر به درستی ریل‌گذاری و نظارت نشود در این مسیر خطا بوجود می‌آید.

 

*** تحقق عدالت اجتماعی

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به دنبال تحقق عدالت اجتماعی هستند، تصریح کرد:

هر برنامه‌ای که در حوزه‌های مختلف اجرا می‌شود باید یک پیوست عدالت داشته باشد.

 

***  بسترها و گلوگاههای فساد/ زمین

 

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم حذف بسترها و گلوگاههای فساد یکی از این بسترهای مهم فساد زا را زمین عنوان کرد و افزود:

بسیاری از پرونده‌ها که به آسیب‌های جدی منتهی شده از زمین نشأت می گیرد که در اختیار دولت، وزارت راه و مسکن و منابع طبیعی قرار دارد و به بهانه‌های مختلف در اختیار دیگران قرار می‌گیرد.

این زمین‌ها برای اجرای پروژه‌های کشاورزی یا دامداری در اختیار افراد قرار می گیرد اما به دلیل فقدان نظارت، با دور زدن قانون دستخوش تغییر کاربری می‌شوند و این مسئله باعث ایجاد شکاف بزرگ بین غنی و فقیر می‌شود.

 

وی در این خصوص به ذکر نمونه‌هایی از تخلفات صورت گرفته در حوزه زمین پرداخت و بیان کرد:

که برای نمونه پرونده‌ای در کرج وجود دارد که هزار هکتار زمین با کاربری زراعی به راحتی تغییر کاربری داده شده و برای احداث مسکن و شهرک‌سازی مورد بهره‌برداری گرفته است.

برای رسیدگی به این پرونده نماینده ویژه از سوی رییس قوه قضائیه به البرز اعزام شده است.

 

 محسنی اژه‌ای در ادامه، تصریح کرد:

که پرونده‌ دیگری مربوط به اطراف تهران در دست بررسی است که ۷۰۰ هکتار زمین زراعی با کمک دستگاههای دولتی و اعمال و نفوذ در شهرداری­ها و دور زدن قانون تغییر کاربری داده شده و برای ساخت و ساز جواز گرفته‌اند که البته افراد متخلف دستگیر شده‌اند.

 

وی به پرونده دیگری در این زمینه اشاره و بیان کرد:

در شرق تهران چندین هکتار زمین برای نهال کاری در اختیار فردی قرار گرفته که آن شخص امتیازاتی را هم برای این کار دریافت کرده اما بعد از مدتی با ترفندهای مختلف این اراضی را تغییر کاربری داده و با احداث شهرک، خانه‌های ساخته شده را به قیمت بالایی می‌فروشد.

 

*** ارزهای ترجیحی و غیر ترجیحی

 

رئیس قوه قضائیه یکی دیگر از بسترهای فسادزا را «ارزهای ترجیحی و غیر ترجیحی» عنوان کرد و با بیان اینکه دولت باید در این خصوص تصمیم قاطعی بگیرد، اظهار داشت:

به برخی افراد برای وارد کردن اقلام مورد نیاز مردم همچون گوشت و مرغ ارز ترجیحی داده شده تا این اقلام را وارد کشور کنند اما هم این ارزها برنگشته، هم وضعیت بازار به گونه‌ای است که اقلام مورد نیاز مردم با قیمت گران فروخته می‌شود.

 

وی با تأکید بر لزوم نظارت بر نحوه تخصیص ارز و چگونگی مصرف آن، خاطرنشان کرد:

که برخی افراد در سایه نبود نظارت میلیاردها میلیارد ثروت به دست آورده‌اند و در کنار آن در کشور شاهد کوخ نشینی تهیدستان هستیم.

 

*** تسهیلات بانکی

 

رئیس قوه قضائیه از تسهیلات بانکی به عنوان یکی دیگر از بسترهای فساد زا یاد کرد و افزود:

تعداد افرادی که بالای هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند و برای آنها پرونده‌هایی نیز تشکیل شده محدود است اما همین تعداد نیز موجب اخلال در نظام بانکی شدند.

 

 محسنی اژه‌ای در ادامه، افزود:

بعضی افراد تسهیلات بانکی را به بهانه‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاری دریافت کردند اما این تسهیلات را در جای خود مصرف نکردند و اگر برای این مسئله به صورت ریشه‌ای تدبیر نشود اقدامات قضایی کم اثر خواهد بود.

 

وی در توضیح این مطلب گفت که باید بین قراردادهای بانکی تفاوت قائل شد و همانطور که دریافت سود مرکب و سود تسهیلات بیش از نرخ مصوب بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خلاف است، هزینه‌کرد تسهیلات خارج از موضوع مقرر و ثروت اندوزی از این راه نیز خلاف است.

 

 برخی افراد برای سرمایه‌گذاری در حوزه دامداری و کشاورزی یا راه‌اندازی کارخانه‌ها و وارد کردن مواد اولیه از بانک‌ها تسهیلات گرفته‌اند اما با این پول‌ها زمین خریدند که حالا این زمین ها ۱۰ برابر قیمت پیدا کرده و حتی اگر سود بانکی را بیش از نرخ مصوب بانک مرکزی بپردازند باز هم سود می‌کنند.

 

 محسنی اژه‌ای در ادامه، اشاره کرد:

برخی با این تسهیلات دریافتی سکه خرید و فروش کردند و سودهای کلانی به جیب زدند و دو پرونده در دادگاه کیفری و حقوقی تشکیل دادند و جلوی اجرای ثبت را هم گرفته‌اند که این باعث تضییع حقوق بیت‌المال شده است.

 

رئیس قوه قضائیه بر همین اساس، خاطرنشان کرد:

که باید رأی وحدت رویه دیوانعالی کشور مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد و در عمل هم باید بین قراردادهای بانکی تفاوت قائل شد تا افراد سودجو بر اساس احکام دادگاه­ها به سودهای کلان نرسند.

 

*** مالیات‌

 

 محسنی اژه‌ای به موضوع مالیات‌ها نیز اشاره کرد و افزود:

که نحوه دریافت مالیات­ آسیب‌های جدی در پی دارد که باید این روند با همکاری قوای سه گانه تغییر کند.

در کنار دریافت مالیات از کاسب جزء و کارمند باید ببینیم چه افرادی مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند و کسانی که مشمول مالیات هستند چه میزان مالیات پرداخت می‌کنند و چه مفرهایی برای گریز مالیاتی وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه قانون مالیات و پیوست‌های آن را مطالعه کرده، تصریح کرد:

نحوه تنظیم و پیچیدگی کار حوزه مالیاتی به گونه ای است که در این فرآیند پیچیده و غیره شفاف هم امکان فرار مالیاتی وجود دارد و هم این بستر فساد زا ست.

 

*** برطرف کردن بسترهای فساد

 

 به گزارش صنایع، رئیس دستگاه قضا در پایان، با تأکید بر اینکه رئیس جمهور بارها اعلام کرده بسترهای فساد را دقیقاً می‌شناسد و به دنبال برطرف کردن آنهاست، اشاره کرد:

باید نحوه محاسبات مالیاتی نیز با کمک مجلس و دولت اصلاح شود و تا این اصلاحات صورت نگیرد مبارزه با فساد اثربخش نخواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول