کد خبر:312112
پ
محمد لاهوتی
رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

ضرورت حمایت دولت سیزدهم از صادرکنندگان/ اخد عوارض صادراتی، تنها سیاهچاله کسری بودجه دولت را پر می‌کند

رییس کنفدراسیون صادرات ایران ضمن تاکید بر ضرورت حمایت دولت سیزدهم برای مانع‌زدایی از صادرات، اخد عوارض صادراتی را تنها عاملی برای پر کردن سیاهچاله کسری بودجه دولت عنوان کرد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران ضمن تاکید بر ضرورت حمایت دولت سیزدهم برای مانع‌زدایی از صادرات، اخد عوارض صادراتی را تنها عاملی برای پر کردن سیاهچاله کسری بودجه دولت عنوان کرد.

 

** اخذ عوارض صادراتی

 

به گزارش صنایع، محمد لاهوتی با اشاره به اخذ عوارض صادراتی از برخی کالاها از سوی دولت، گفت:

دولت برای جلوگیری از صادرات کالاهای با ارزش افزوده پایین‌تر، از برخی اقلام اقدام به اخذ عوارض صادراتی می‌نماید که بر این مبنا، در مورد برخی کالاها مقرر شده تا این منابع برای حمایت از صادرات کالاهای دارای ارزش افزوده بیشتر هزینه شود.

در واقع، این موضوع در ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور، ۱۰۰ درصد عوارض صادراتی واریزی به حساب مربوط به منابع عمومی کشور باید برای تشویق صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر در اختیار دستگاههای اجرایی قرار گیرد، اما این موضوع تاکنون عملیاتی نشده است.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

طی سال‌های گذشته، دولت علیرغم دریافت مرتب عوارض صادراتی از برخی صادرکنندگان، این منابع را در خزانه بلوکه کرده و به صادرکنندگان عودت نداده است که نمونه بارز آن، صادرکنندگان سالامبور و وتبلو هستند که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان عوارض پرداخت کرده‌اند؛ اما هیچگاه این منابع برای حمایت از صادرات با ارزش افزوده بالاتر به این بخش از صادرات کشور پس داده نشده است.

 

*** اجرای قانون در این بخش هم معطل مانده است.

 

لاهوتی، در ادامه بیان داشت:

دولت تنها برای حمایت از صادرات، تنها از این منابع ۲۰ میلیارد تومان یعنی کمتر از ۱۰ درصد را با نرخ سود ۱۸ درصد به عنوان وام به چند واحد تولیدی ارایه داده است که بر این اساس، به نظر می‌رسد اجرای قانون در این بخش از حمایت از صادرات هم معطل مانده است.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

دولت باید هر رقمی که بابت عوارض صادراتی دریافت می‌کند را به چرخه صنعت صادرات‌گرا برگرداند تا صادرکنندگان را مورد حمایت قرار دهد؛ اما متاسفانه تجربه نشان داده هر منابعی که تحت نام عوارض صادراتی از صادرکنندگان دریافت و به خزانه واریز می‌شود، دیگر بازگشتی برای حمایت از صادرات ندارد و تنها سیاهچاله کسری بودجه دولت را پر می‌کند.

 

*** ضرورت حمایت دولت سیزدهم از صادرکنندگان

 

به گزارش صنایع، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در پایان، اظهار داشت:

اگر دولت سیزدهم یکی از برنامه‌های جدی خود را حمایت از صادرات قرار داده است، باید زمینه را برای مانع زدایی از صادرات و حمایت همه‌جانبه از این بخش از اقتصاد صورت دهد تا صادرکنندگان اطمینان داشته باشند که می‌توانند نسبت به افزایش صادرات خود با کمترین مانع اقدام نمایند.

اقتصاد آنلاین

 

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول