کد خبر:312043
پ
مناقبی
رئیس مجمع واردات:

لزوم حمایت از فعالان اقتصادی شناسنامه دار در حوزه تجارت خارجی

رئیس مجمع واردات بر لزوم حمایت از فعالان اقتصادی شناسنامه دار در حوزه تجارت خارجی تاکید کرد.

رئیس مجمع واردات بر لزوم حمایت از فعالان اقتصادی شناسنامه دار در حوزه تجارت خارجی تاکید کرد.

 

*** تجارت خارجی

 

به گزارش صنایع، علیرضا مناقبی، در رابطه با تجارت خارجی، اظهار داشت:

در شرایطی که گفتمان غالب در کشور آن است که دولت باید از لحاظ اقتصادی، چابک شود و هر چه سریع‌تر ریشه‌های مشکلات و آسیب‌ها را شناسایی کرده و برای چیره شدن بر آن راه حل ارائه دهد، فعالان اقتصادی منتظر هستند که با تعیین سکانداران حوزه تجارت خارجی، از سیاست‌ها و استراتژی‌های دولت در این عرصه رونمایی شود.

 

*** مشخص نبودن استراتژی‌ کشور در حوزه تجارت خارجی 

 

رئیس مجمع واردات با تاکید بر این موضوع که استراتژی کشور در حوزه تجارت خارجی نامعلوم است، ادامه داد:

عدم شفافیت در حوزه استراتژی‌ها، سبب توقف و درجا زدن فعالان اقتصادی می‌شود و این موضوع از جهات مختلف برای کشور، خسارت آفرین است.

 

مناقبی در ادامه، افزود:

وضعیت اقتصادی کشور به گونه‌ای است که باید باور داشته باشیم که حمایت از تولید داخل، نیازمند گره گشایی از تجارت خارجی است و قضیه دور زدن تحریم‌های بین المللی، فقط دیدن آن تکه از صخره یخی است که روی آب قرار دارد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

دفاع از تجارت قانونی در حوزه واردات و صادرات، یک بحث زیربنایی است که به دفاع از تولید داخلی در حوزه‌هایی که حائز مزیت نسبی و مزیت رقابتی داریم، منجر می‌شود و این یک راهکار شناخته شده در دنیا برای بهره برداری بهینه از منابع محدود داخلی است.

 

اگر از فعالان اقتصادی شناسنامه دار در این حوزه، حمایت نشود قطعاً به روزگاری گرفتار خواهیم شد که دست نیاز تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داخلی به سمت قاچاقچیان و فعالان غیررسمی دراز خواهد شد و در چنین شرایطی عوارض و عواقب متعددی بر اقتصادی تحمیل خواهد شد که قابل شمارش نیست.

 

اخبار مهم صنایع:

لغو الزام به دریافت مجوز برای شروع بسیاری از کسب و کارها با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

 
 

رئیس مجمع واردات در ادامه، اشاره کرد:

سکانداران حوزه تجارت خارجی در دولت باید علاوه بر رونمایی از استراتژی کلان کشور در حوزه تجارت خارجی، هرچه سریع‌تر برای معضلاتی از قبیل موازی کاری، دوباره کاری و پراکنده کاری در دستگاه‌های دولتی، چاره‌ای بیاندیشند و اجازه ندهند وقت و انرژی و سرمایه فعالان اقتصادی صرف اموری شود که به ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد نمی‌انجامد.

 

*** بهره‌مندی فعالان اقتصادی از مواهب تجارت خارجی

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

درخواست ما از وزیر صمت جدید آن است که شرایطی فراهم آورد که فعالان اقتصادی، چه در عرصه تولید و چه در عرصه تجارت، بتوانند از مواهب تجارت خارجی قانونمند بهره مند شوند.

 

 اینکه فعالان اقتصادی به جای تمرکز بر شناسایی و بهره برداری از فرصت‌های پیش رو، در دست اندازهای اداری که خودمان ایجاد کرده ایم، زمین گیر شوند و وقت، انرژی، توان و دغدغه فعالان اقتصادی صرف عبور از سرعت گیرهای تجارت خارجی شود، زیبنده نظامی که قصد دارد از لحاظ اقتصادی رشد و توسعه پیدا کند، نیست.

 

*** مهم‌ترین گلایه‌های فعالان اقتصادی

 

به گزارش صنایع، رئیس مجمع واردات در پایان، تاکید کرد:

اگر وزیر صمت به بلوغ بخش خصوصی اعتماد کند و سخن تشکل‌های تخصصی و صنفی در هر حوزه را مورد توجه قرار دهد، به وضوح ملاحظه خواهد کرد که از مهمترین گلایه‌های فعالان اقتصادی، تعیین استراتژی و چشم انداز تجارت خارجی و همچنین مقابله با بروکراسی در هم تنیده، کند، مبهم و مستهلک کننده دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های زیرمجموعه آن‌ها است. بروکراسی ای که می‌خواهد با صدور دستورالعمل‌های متوالی، شوک آور و گاه متناقض یکدیگر که عمر آن‌ها، به چند ماه هم نمی‌رسد، فعالان اقتصادی را سرگرم و سرگردان کند.

مهر

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول