اخبار برگزیده

کد خبر:312034
پ
مفتح
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تاکید وزیر صنعت بر عرضه محصولات از طریق بورس کالا برای تنظیم بازار

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه وزیر صمت برای عرضه محصولات مختلف از طریق بورس کالا به منظور تنظیم بازار خبر داد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه وزیر صمت برای عرضه محصولات مختلف از طریق بورس کالا به منظور تنظیم بازار خبر داد.

 

*** قیمت‌ها در بورس دستور پذیر نیستند

 

به گزارش صنایع، محمد صادق مفتح با اشاره به اظهارات مطرح شده در خصوص قیمت‌گذاری جدید سیمان و فولاد، اظهار داشت:

بر اساس قانون، کالاها در بورس کالا از شمول قیمت گذاری خارج هستند و به عبارت بهتر قیمت‌ها در بورس دستور پذیر نیستند.

 در این زمینه موضوع مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و قرار بر این است، ضمن ورود کلیه محصولات به بورس کالا، زمینه مراجعه خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالاهای مورد نیاز فراهم شود.

 

وی در ادامه افزود:

این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی‌توان قیمت‌ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.

این موضوع باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر میزان تولید و مصرف فعالان بازار، پیش بینی‌هایی را از بازار یک کالا و قیمت‌ها خواهند داشت که در این مورد هم اظهارات مطرح شده در خصوص کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط به عنوان پیش بینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

 

*** تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا

 

مفتح در ادامه اضافه کرد:

بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا ارائه شود.

بورس کالا به عنوان بازاری است که قیمت کالاها در آن فقط بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند اما در خصوص محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیش بینی شده است که قیمت‌ها با توجه به میزان تولید و رشد عرضه‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

تمامی اظهار نظرها در این خصوص صرفاً در حد پیش بینی است و قیمت اعلام شده به صورت بخشنامه یا ابلاغیه به بورس کالا ارائه نشده است.

 

*** تبعات قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد کشور

 

وی به قیمت گذاری دستوری و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره و خاطرنشان کرد:

در کشور چندین سال است که تجربه قیمت گذاری دستوری داریم.

این اقدام نه تنها هیچ گاه منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مشکلات موجود در اقتصاد کشور شده است.

به نظر نمی‌رسد کسی در کشور وجود داشته باشد که موافق قیمت گذاری دستوری باشد بلکه قیمت‌ها باید از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شوند که بورس کالا تنها ابزار برای انجام معاملات و تعیین قیمت دقیق و شفاف است.

 

وی به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم برای همکاری با بورس کالا اشاره کرد و گفت:

بارها در جلسات مختلف تنظیم بازار، صحبت‌های متعددی برای استفاده از بورس کالا به منظور عرضه محصولات و کشف قیمت کالاها مطرح شده است.

 

*** تاکید وزیر صنعت به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار

 

به گزارش صنایع، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، تاکید کرد:

وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.

تلاش ما این است در حد امکان زمینه عرضه محصولات مهم و اثرگذار در معیشت مردم را در بورس کالا فراهم کنیم و تاکنون بخش زیادی از محصولات در این بازار عرضه شده و بقیه محصولات هم باید در بورس کالا عرضه شوند که برنامه ریزی ها و هماهنگی‌های مختلف برای اجرایی شدن این اقدام در حال انجام است.

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول