اخبار برگزیده

کد خبر:311641
پ
شجاعی مجلس
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تشریح کرد

جزئیات طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، جزئیات طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار را تشریح کرد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، جزئیات طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار را تشریح کرد.

 

*** طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار

 

به گزارش صنایع، حسن شجاعی درباره بررسی اولویت دار طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس، گفت:

مجلس یازدهم از همان ابتدا کار اهتمام جدی به پیگیری مسائل مردم داشت و برای همین هم از مدت‌ها پیش طرحی برای رفع موانع پیش روی فعالیت‌های اقتصادی تحت عنوان طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را آماده کرد تا مشکلات اخذ مجوزها در کشور را حل کند.

وضعیت فعلی مجوزدهی در کشور اصلا مناسب نیست و همین امر هم موجب شده تا رتبه ایران در شاخص‌های جهانی سهولت شروع کسب و کارها در جایی باشد که در شان ملت ایران نیست.

 

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در ادامه تاکید کرد:

با توجه به ضرورتی که در اصلاح سازوکارهای مجوز دهی کشور وجود دارد، نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند تا طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را با قید فوریت بررسی و در دستور کار قرار دهند.

امیدوارم که طرح تسهیل صدور مجوزها در صحن علنی مجلس تصویب شود تا اصلاحات جدی در شیوه و سازوکار صدور مجوز به وجود بیاید.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش انتظارات تورمی و کنترل نرخ ارز؛ مانعی برای رشد پر شتاب شاخص بورس/ آموزش؛ اصلی‌ترین نیاز فعلی بازار سرمایه

 
 

*** مزایای طرح

 

وی در توضیح مزایای طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گفت:

در این طرح تلاش شده تا موانع بروکراتیک اخذ مجوز به حداقل برسد. برای مثال مجوزها به دو دسته ثبت محور و تایید محور تقسیم شوند و فقط برای اخذ مجوزهای تایید محور نیاز به صرف زمان باشد و در مجوزهای ثبت محور، ثبت اطلاعات به منزله اخذ مجوز تلقی شود..

در این میان فقط مجوزهای تایید محور که مجوزهای مرتبط با امنیت و سلامت عمومی هستند نیاز به صرف زمان برای اخذ مجوز خواهند داشت که تازه آن مدت زمان هم محدود در نظر گرفته شده و اگر دستگاه صادرکننده مجوز در زمان تعیین شده مجوز را تعیین تکلیف نکند، درگاه واحد صدور مجوز به صورت خودکار، مجوز را صادر خواهد کرد.

با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، رویکرد مجوز دهی با هدف حذف بروکراسی‌های اضافی و رفع انحصار، اصلاح خواهد شد.

در حال حاضر برخی تشکیلات صنفی و حتی دستگاه‌های دولتی از صدور مجوز برای متقاضیان خودداری می‌کنند و با این کار عملا سد راه افرادی می‌شوند که می‌خواهند فعالیت اقتصادی خود را آغاز کنند.

 

*** حذف ظرفیت‌گذاری عددی

 

به گزارش صنایع، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان، بیان داشت:

اشباع بازار یکی از بهانه‌هایی است که به واسطه آن مراجع صدور مجوز به استناد آن مانع از ورود افراد جدید به کسب و کارها می‌شود و با این کار موجب به وجود آمدن انحصار و امضاهای طلایی می‌شوند.

طرح تسهیل صدور مجوز های کسب و کار، بهانه‌های مختلفی که مانع از صدور مجوز می‌شده است را رفع کرده و صریحا با وضع هر گونه محدودیت به بهانه اشباع بازار مخالفت کرده است.

یکی از راهکارهایی که برای رفع انحصار در این طرح در نظر گرفته شده است، حذف ظرفیت‌گذاری عددی از فرایند صدور مجوز و جایگزین کردن صلاحیت‌های علمی به جای آن است.

فارس

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول