کد خبر:311740
پ
فیروزی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

زمان بررسی طرح آزادسازی واردات خودرو در صحن علنی/ تصویب این طرح فضا را برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام زمان بررسی طرح ازادسازی واردات خودرو معتقد است، تصویب این طرح فضا را برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام زمان بررسی طرح ازادسازی واردات خودرو معتقد است، تصویب این طرح فضا را برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد کرد.

 

*** طرح ساماندهی بازار خودرو

 

به گزارش صنایع، حجت الله فیروزی در خصوص طرح ساماندهی بازار خودرو، گفت:

در دوره گذشته مجلس طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شد اما شورای نگهبان به ماده ۴ آن ایراداتی را وارد و این ماده را مغایر با اقتصاد مقاومتی و اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست به همین دلیل این ماده به کمیسیون برگشت پیدا کرد تا مورد اصلاح قرار گیرد.

در این دوره از مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع ماده ۴ را مورد اصلاح قرار داده است و امیدواریم در جلسه فردای صحن علنی مجلس این موضوع به تصویب نمایندگان برسد.

 

 

بیشتر بخوانید:

طرح آزادسازی واردات خودرو مجلس چیست؟/ آیا واردات خودرو آزاد می‌شود؟

 

 

*** جزئیات اصلاحی ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص جزئیات اصلاحی ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو، گفت:

ماده ۴ دارای ۴ تبصره است به نحوی که براساس ان هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرومحرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دونیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودرو بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی ب و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره ویا بالاتر برحسب گواهی های استاندارد معتبر معادل ارزش صادراتی خود اقدام نماید.

در تبصره یک این ماده آمده است نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای دولت ایجاد شود همچنین سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر شش ماه یک بار توسط شورای رقابت و براساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می شود.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

در تبصره سه آمده است منحصر کردن داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفا از خودروسازان خارجی ممنوع است، سایر مقررات مربوطه توسط وزارت صنعت تامین می شود همچنین واردات مجدد اقلام ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

 

*** فضا برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد شد

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون صنایع مجلس در پایان با اعلام اینکه درحال حاضر عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، تصریح کرد:

در صورت تصویب این طرح مدیریت تقاضا و عرضه در بازارا نجام خواهد شد علاوه براین واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا برای رقابت در بازار خودرو فراهم خواهد شد.

تسنیم

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول