کد خبر:311258
پ
عبدالرضا-شیخان-دبیر-انجمن-صنفی-کارفرمایان-صنعت-سیمان-ایران
دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور:

عرضه ۱٫۳ میلیون تن سیمان در بورس به صورت هفتگی

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور از عرضه ۱٫۳ میلیون تن سیمان در بورس به صورت هفتگی خبر داد.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور از عرضه ۱٫۳ میلیون تن سیمان در بورس به صورت هفتگی خبر داد.

 

*** عرضه سیمان در بورس

 

به گزارش صنایع، عبدالرضا شیخان در رسانه ملی درباره عرضه سیمان در بورس، گفت:‌

اگر ۷۰ درصد از دیماند و تقاضای برق کارخانه‌های سیمان امسال تحویل داده می‌شد، هیچ مشکلی در عرضه‌سیمان به وجود نمی‌آمد.

به هر حال در حال حاضر سیمان از طرف تولیدکنندگان و کارخانه‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود و خریداران آن نیز شرکت‌های بزرگ، عاملان توزیع و پروژه‌های عمرانی هستند که توسط کارگزاران بورسی اقدام به خرید سیمان در بورس کالا می‌کنند.

در حال حاضر به طور میانگین هفته‌ای ۱٫۳ میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود که حدود ۱٫۲ میلیون تن آن معامله می‌شود و در واقع روند ۸۸ ساله عرضه سنتی سیمان به روند عرضه از طریق بورس و همچنین سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها تغییر می‌کند.

 

وی در ادامه افزود:

تا قبل از دستور وزارت صنعت تنها هشت شرکت عمده تولید سیمان که تولید آنها بالای یک میلیون تن بود، به بورس کالا نیامده بودند که در حال حاضر سه شرکت از آنها در بورس پذیرش گرفته و الان ۷۷ شرکت تولید سیمان خاکستری و سفید در بورس کالا به عرضه محصول می‌پردازند که ۱۰ شرکت عرضه سیمان سفید و ۶۷ شرکت سیمان خاکستری عرضه می‌کنند و فقط پنج شرکت هنوز نیامده‌اند که آنها هم به زودی در بورس کالا پذیرش می‌شوند.

اگر بازار کشش داشته باشد روزانه تا ۲۵۰۰ تن سیمان در کشور تولید می‌شود.

هفته قبل که سیمان در بورس کالا عرضه شد و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن معامله شد از این رقم ۸۰ درصد عرضه با قیمت پایه معامله شد و برای هر پاکت ۵۰ کیلویی ۲۴ هزار تومان و قیمت درب کارخانه بدون مالیات ارزش افزوده و بدون هزینه پاکت که بین ۵ تا ۶ هزار تومان است و همچنین بدون هزینه حمل‌ونقل فروخته شد و با این حساب برای مصرف‌کننده باید هر پاکت سیمان بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان به فروش برسد اما برای کسانیکه تقاضای زیادی دارند مثلاً دو تریلی سیمان می‌خواهند ارزان‌تر خود بود.

از سال ۹۲ که رکود ساخت و ساز در کشور اتفاق افتاد تأثیر مستقیم روی کاهش تقاضا برای سیمان گذاشت و از آن موقع برخی خریداران به سمت واسطه‌گری و دلالی روی آوردند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ریسک؛ عضو جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری بورسی/ مردم عادی از ورود مستقیم به بورس خودداری کنند

 
 

*** حمایت وزارت صنعت از تولیدکنندگان 

 

به گزارش صنایع، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور در پایان، عنوان کرد:

وزارت صمت در نامه خود آورده است، اگر کسی سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه نکند، مجبور است به قیمت سازمان حمایت یعنی قیمت کمتر به فروش برساند، بنابراین شرکت‌های تولیدی سیمان برای منافع خود سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه می‌کنند و این زمینه‌ای برای ترغیب آنها به حضور در بورس کالا است.

دولت تلاش می‌کند منافع تولیدکننده تأمین شود و عرضه‌و تقاضای سیمان شفاف شود و اگر برق و سوخت کارخانه‌های سیمان تأمین شود، تولید هم پایدار خواهد بود، از طرفی به زودی زمستان می‌رسد و سوخت مازوت جایگزین سوخت گاز می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول