اخبار برگزیده

کد خبر:311194
پ
عیسی زارع پور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

راه‌اندازی نسخه جدید شاد و اپراتور اختصاصی کودکان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی اپراتور اختصاصی کودکان و نوجوانان با هدف ارائه محتوای سالم در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی اپراتور اختصاصی کودکان و نوجوانان با هدف ارائه محتوای سالم در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

*** وعده هایی برای ساماندهی فضای مجازی کودکان ایرانی

 

به گزارش صنایع، عیسی زارع‌پور با تاکید بر ضرورت حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، وعده داد که به‌زودی اپراتور اختصاصی کودکان و نوجوانان با هدف ارائه محتوای سالم راه‌اندازی می‌شود.

 

وی با اشاره به لزوم توسعه شبکه دانش‌آموزی شاد به عنوان یک پلتفرم داخلی که دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم‌زمان از آن استفاده می‌کنند، از تلاش برای رایگان بودن شاد در سال جدید تحصیلی خبر داد.

یکی از وعده‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از زمان بررسی صلاحیتش در مجلس شورای اسلامی و پس از آن در گفت‌وگوهایی که داشته، رسیدگی به وضعیت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان بوده است.

 

وی در زمان ارائه برنامه‌هایش در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، گفته بود:

امروز خانواده‌های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند، از آنجا که حتی کشورهای تولیدکننده این فناوری، ابزارهایی برای خانواده‌ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم کرده‌اند، ما نیز باید این نگرانی را برای خانواده‌ها برطرف کنیم.

 

*** دنیا برای حضور کودکان در فضای مجازی دغدغه دارد

 

زارع‌پور با بیان اینکه ما، مردم و به ویژه کودکان و نوجوانان را بی‌پناه در فضای مجازی رها کرده‌ایم، گفت:

بیش از ۱۵ سال است که کشورهای مختلف برای این موضوع دغدغه دارند و نگران آسیب کودکان از فضای اینترنت هستند.

در این سال‌ها دو بار در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو در نشست مربوط به صیانت از کودکان در محیط آنلاین شرکت کردم و متوجه شدم که دنیا برای این موضوع دغدغه دارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

پیشرفت چشمگیر چین در استفاده از انرژی خورشیدی 

بوروکراسی اداری مانع طرح ساخت یک میلیون واحد مسکن

اعلام نتایج حراج اوراق بدهی دولتی و زمان برگزاری حراج جدید

 
 

*** به‌زودی اپراتور اختصاصی کودکان و نوجوانان راه‌اندازی می‌شود

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی اپراتور اختصاصی کودکان خبر داد و بیان کرد:

کشورهای مختلف به پلتفرم‌ها اجبار کرده‌اند که نرم‌افزارهای کنترلی در اختیار والدین قرار دهند و به همین دلیل است که پلتفرم‌ها در زمان ایجاد، اطلاعات شخصی فرد را دریافت می‌کنند تا متناسب با سن وی، محتوا در اختیارش قرار دهند.

به همین دلیل مطابق با تکلیفی که در مصوبه ۱۷ خرداد شورای عالی فضای مجازی به ما ابلاغ شده است، به‌زودی اپراتور اختصاصی کودکان و نوجوانان را با هدف ارائه محتوای سالم در فضای مجازی راه‌اندازی می‌کنیم.

 

وی درباره برنامه شاد (شبکه اجتماعی دانش‌آموزی)، عنوان کرد:

راه‌اندازی شبکه شاد کار بسیار بزرگی بود و متخصصین کشور تهدید کرونا را به یک فرصت برای نظام آموزشی کشور تبدیل کردند.

شاد باید تقویت شود و به صورتی توسعه یابد که حتی یک نفر نیز از تجربه کار با آن ناراضی نباشد و برای کاربر تجربه مثبتی در استفاده از این شبکه ایجاد شود.

 

*** تلاش می‌کنیم امسال هم «شاد» رایگان باشد

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید فضای رقابتی و اکوسیستم در این حوزه شکل بگیرد، افزود:

باید طوری تدبیر کنیم که فضای رقابت در حوزه پلتفرم‌ها و خدمات آموزش الکترونیکی با مدل اقتصادی مشخص در این حوزه شکل بگیرد در غیر این صورت امکان ادامه مسیر دشوار است.

 

وی درباره استفاده از شبکه شاد، گفت:

تلاش می‌کنیم امسال نیز استفاده از شبکه شاد رایگان باشد اما باید نحوه تامین منابع آن مشخص و سازوکار جدیدی برای تداوم آن دیده شود.

 

زارع‌پور با اشاره به حرکت جهادی در دوره قبلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت، بیان کرد:

در هوشمندسازی مدارس، اولویت ما توسعه زیرساخت‌ها و افزایش پهنای باند است که البته باید منابع آن در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ابلاغ طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی، گفت: 

اجرای این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش و دولت برای ایجاد فضایی امن و سالم برای کودکان و نوجوانان ضروری است.

 

زارع‌پور تشکیل کارگروهی متشکل از معاونان وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش برای بررسی موضوعات مشترک این حوزه مانند توسعه شبکه شاد و طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی را مطرح کرد که با موافقت سرپرست وزارت آموزش پرورش، اعضای این کارگروه در همین جلسه تعیین شدند.

 

*** نسخه جدید «شاد»، ابتدای مهر رونمایی می‌شود

 

به گزارش صنایع، سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام در دوران کرونا راه‌اندازی شبکه شاد و آموزش مجازی بود، گفت:

برای بازگشایی مدارس، سه برنامه مدرسه تلویزیونی، برنامه شاد و بازگشایی فیزیکی را هم‌زمان پیگیری می‌کنیم که برنامه شاد تکیه‌گاه اصلی ما برای بازگشایی مدارس است و در ابتدای مهر نسخه جدید آن را رونمایی می‌کنیم.

علیرضا کاظمی، رایگان بودن استفاده از شبکه شاد را اصل مهمی در این حوزه عنوان کرد و افزود:

اگر این اصل محقق نشود دانش‌آموزان مناطق محروم و ضعیف کشور از آموزش مجازی محروم می‌مانند.

 

وی در پایان، رایگان بودن آموزش را یک موضوع حیاتی در کشور عنوان کرد و اظهار داشت:

یش از ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور با موضوع آموزش و پرورش درگیر هستند و رایگان بودن این خدمات، موضوع حیاتی در این حوزه است.

توسعه برنامه آموزشی شاد، طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی و توسعه شبکه ارتباطات و هوشمندسازی مدارس، از دیگر اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش است که نیاز به همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول