اخبار برگزیده

کد خبر:310996
پ
خودرو
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد:

تسهیلات سازمان استاندارد برای خودروسازان/ حذف ثبت علامت تجاری برای واحدهای تولیدی

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد از حذف الزام ثبت علامت تجاری برای واحدهای تولیدی خودروساز در جهت رفع موانع و مقررات زدایی خبر داد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد از حذف الزام ثبت علامت تجاری برای واحدهای تولیدی خودروساز در جهت رفع موانع و مقررات زدایی خبر داد.

 

*** تسهیلات سازمان استاندارد برای خودروسازان

 

به گزارش صنایع، مسلم بیات در نشست خبری درباره تسهیلات برای خودروسازان، اظهار داشت:

در راستای تسهیل فضای کسب و کار و تحقق شعار سال که تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها تعیین شده است، در نظام ارزیابی انطباق کشور تغییر اساسی و بنیادین صورت گرفته است به طوری که برای واحدهای کوچک و بزرگ انعطاف لازم در فرایند استانداردسازی مدنظر قرار دارد.

یکی از مشکلات واحدهای تولیدی در مسیر اخذ پروانه نشان استاندارد، ثبت علامت تجاری بود که ۶ یا ۷ ماه زمان می‌برد تا یک شکل یا نام برای آن واحد تولیدی به ثبت برسد.

با مصوبه شورای عالی استاندارد مقرر شد ثبت علامت تجاری برای واحدهای تولیدی حذف شود به طوری که می‌توانند از نام شرکت برای معرفی محصولشان استفاده کنند.

 

*** تسریع در تامین مواد اولیه

 

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسریع در تامین مواد اولیه و حد واسط واحدهای تولیدی، گفت:

واحدهای تولیدی که خودشان اقدام به تامین مواد اولیه می‌کنند بدون معطلی در گمرک و صرفا با یکبار پر کردن فرم می‌توانند مواد اولیه و حد واسط مورد نیاز خود را ترخیص کنند.

 

وی همچنین به برخی تسهیلات ایجاد شده برای شرکت‌های خودروساز اشاره کرد و افزود:

در شرایط تحریم، این شرکت‌ها در تامین مواد اولیه و حد واسط خود با مشکلاتی روبرو شده‌اند و نمی‌توانستند به راحتی این مواد را وارد کنند. در این زمینه با یک روش اجرایی که قابلیت ردیابی برای سازمان استاندارد دارد، این مشکل را حل کردیم و شرکت‌های خودروساز می‌توانند نسبت به تامین مواد اولیه موردنیاز خود اقدام کنند.

در مورد واردات برخی خودروهای مورد نیاز کشور مانند آمبولانس نیز مشکل داشتیم که با بهره‌گیری از سوابق کیفی و مستندات، این امکان فراهم شد تا خودروهای امداد جاده‌ای و آمبولانس به راحتی وارد شوند و با تغییراتی در زمینه کاربری آنها، مشکل برطرف شود.

در مورد واحدهای نمونه برتر که در روز جهانی استاندارد معرفی می‌شوند نیز تسهیلاتی تعیین شد به نحوی که محصولات صادراتی آنها نیاز به ارزیابی و انطباق مکرر ندارد و این واحدها می‌توانند بدون ارزیابی تولیداتشان را صادر کنند.

 

*** صدور پروانه دانش نهاد

 

به گزارش صنایع، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در پایان، اضافه کرد:

همچنین برخی واحدهای کوچک برای ورود محصولشان به بازار نیاز به تاییدیه سازمان استاندارد داشتند که یک روش خاص برای ارائه گواهی تایید نوع برایشان انجام می‌شود.

صدور پروانه دانش نهاد برای واحدهای تولیدی که اقدام نوآورانه در تولید یک کالا داشته باشند نیز در دستور کار سازمان استاندارد قرار گرفته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول