اخبار برگزیده

کد خبر:310698
پ
افتخاری
مدیرعامل سازمان اموال تملیکی خبر داد

بازگشت ۵ هزار میلیارد ریال کالای توقیفی به چرخه اقتصاد

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به افزایش بیش از دو برابری تعین تکلیف پرونده کالاهای متروکه، از بازگشت پنج هزار میلیارد ریال کالا در پنج ماه نخست سال جاری به چرخه تولید و اقتصاد خبر داد.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به افزایش بیش از دو برابری تعین تکلیف پرونده کالاهای متروکه، از بازگشت پنج هزار میلیارد ریال کالا در پنج ماه نخست سال جاری به چرخه تولید و اقتصاد خبر داد.

 

*** رشد ۵۵ درصدی فروش سازمان اموال تملیکی

 

به گزارش صنایع، محمدعلی افتخاری، با اشاره به آمار عملکرد سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۰، گفت:
با وجود مشکلات زیرساختی و کمبود نیروی انسانی، تلاش جهادی نیروهای سازمان برای تحقق بخشیدن به برنامه‌های پیش‌بینی شده موجب شد در دوره یاد شده مجموع فروش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با رشد ۵۵ درصدی همراه شود.

 

وی با تاکید بر حمایت همه جانبه سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از تولیدکنندگان، اظهار داشت:
کالاهایی که برای حمایت از تولید داخلی کاربرد دارند به هیچ عنوان در مزایده مطرح نخواهد شد و صاحبان کالا و کارخانه‌ها در صورتی که تقاضا کنند با دریافت تاییدیه از گمرک به خود آنها واگذار خواهد شد.

 

معاون وزیر اقتصاد از پیشرفت میزان بازگشت کالا به چرخه تولید در کشور خبر داد و افزود:
سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در پنج ماه نخست سال جاری حدود پنج هزار میلیارد ریال کالا را از طریق اعاده به چرخه تولید بازگرداند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ با رشد ۳۶ درصدی همراه بود.

 

*** فروش بیش از شش هزار میلیارد ریال اموال منقول در سال جاری

 

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی درباره میزان فروش اموال منقول از سوی این سازمان توضیح داد:

میزان فروش اموال سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در بخش منقول با رشد ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، به رقم شش هزار و ۴۷۳ میلیارد ریال رسیده که ۵۴ درصد از این میزان فروش به صورت مزایده و ۴۶ درصد دیگر به صورت مذاکره‌ای بوده است.
با توجه به رویکرد جدید سازمان، فروش مذاکره‌ای در بخش قاچاق در حال کاهش است، به این ترتیب که ترکیب فروش مذاکره‌ای طی دوره یاد شده شامل ۷۶ درصد متروکه و ۲۳ درصد قاچاق بوده که در مدت مشابه سال ۹۹، این ترکیب ۳۹ درصد متروکه و ۶۱ درصد قاچاق را شامل می‌شده است.

 

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده نشان‌گر رویکرد و اهتمام سازمان در راستای حمایت از تولید و واگذاری کالاهای متروکه (اقلام واسطه‌ای و سرمایه‌ای) به صاحبان کالاها قلمداد می‌شود، ادامه داد:

در بخش غیرمنقول (املاک و مستغلات) حدود ۴۶۲ میلیارد ریال فروش داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ این رقم ۴۸ درصد افزایش یافته است، از این میزان ۲۸ درصد فروش به صورت مزایده و ۴۶ درصد دیگر به صورت مذاکره‌ای (وثیقه گذاران) واگذار شد.

 

*** مکانیزم فروش الکترونیک راهی برای ایجاد شفافیت در فروش کالاها

 

به گزارش صنایع، افتخاری درباره دیگر اقدامات سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، اعلام کرد:
از مهم‌ترین اقدامات سازمان به‌منظور شفافیت در فروش و تسهیل دسترسی مردم برای خرید کالاها می‌توان به استفاده از مکانیزم فروش الکترونیک اشاره کرد، این سازمان در مزایده‌های سراسری پیشرو بوده و از بستر سامانه الکترونیک دولت استفاده می‌کند بنابراین بدون آنکه دخل و تصرفی به وجود آید، شفاف‌ترین مزایده‌ها برگزار می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در پایان به موضوع تعیین تکلیف پرونده کالاهای متروکه پرداخت و گفت:
در پنج ماه نخست سال جاری تعیین تکلیف پرونده کالاهای متروکه ۱۳۳ درصد رشد کرده است که این رشد بیش از ۲ برابری، نشان‌دهنده رویکرد سازمان در راستای ساماندهی وضعیت کالاهای متروکه، رسوبی و همچنین حفظ چرخه بنگاه‌های اقتصادی است همچنین در دوره یاد شده، بیش از ۱۲ هزار پرونده کالای قاچاق تعیین تکلیف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشت.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول