اخبار برگزیده

کد خبر:310580
پ
واحد صنعتی
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

خراسان رضوی ۷۰۰ واحد صنعتی تعطیل دارد

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تعطیلی ۷۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی این استان خبر داد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تعطیلی ۷۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی این استان خبر داد.

 

*** تلاش برای احیای ۷۰۰ واحد تولیدی تعطیل در خراسان رضوی

 

به گزارش صنایع، دست‌اندرکاران و مسئولان حوزه اقتصادی می‌گویند در تلاش هستند زمینه احیای ۷۰۰ واحد تولیدی تعطیل در خراسان رضوی را در قالب تشکیل کارگروه‌ها، بازدید نزدیک از خطوط تولیدی و عارضه‌یابی فراهم کنند و آنها را به چرخه تولید بازگردانند.
پنج هزار و ۳۴۹ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۲۸۴ هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۱۹۴ هزار و ۴۹۴ نفر در خراسان رضوی دارای پروانه بهره‌برداری هستند که سهم آنها از تعداد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری کل کشور هشت درصد و از اشتغال این واحدها در کل کشور نیز هشت درصد است.
صنایع خرد و متوسط بخش عمده‌ای از صنایع خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند که ۹۰ درصد از سرمایه گذاری در این حوزه مربوط به بخش خصوصی است که نقش بسزایی در اشتغال و اقتصاد استان خراسان رضوی دارد.
اکنون با وجود مشکلاتی مانند تحریم و بوروکراسی اداری و هزاران مانع دیگر، عمده صنایع استان در مسیر گسترش قرار گرفته‌اند تا جایی که زیرساخت‌ها شامل زمین و برق و آب پاسخگوی این حجم از سرمایه‌گذاری نیستند، بر این اساس نمی‌توان از سهم قابل توجه خراسان رضوی در صنایع غذایی، قطعه‌سازی، لوازم خانگی و خودرویی کشور چشم پوشید با این حال هنوز هم کارخانه‌های تعطیل در خراسان رضوی وجود دارند.

 

*** سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی/ احیای ۱۱۰ واحد تولیدی تعطیل تا پایان ۱۴۰۰

 

بر اساس این گزارش، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به تعطیلی ۱۲.۵ درصد از واحدهای صنعتی معادل حدود ۷۰۰ واحد در استان، گفت:
یکی از اهداف این سازمان احیای دوباره این واحدها است، در سال ۹۹ نیز موفق شدیم ۹۰ واحد صنعتی تعطیل را به چرخه تولید بازگردانیم.
جواد خزاعی درباره هدف‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برای سال جاری توضیح داد:
بازدیدهای نزدیک از واحدهای تولیدی مشکل‌دار، برگزاری کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تشکیل کلینیک صنعت و در نهایت احیای ۱۱۰ واحد تولیدی تعطیل از جمله اهداف ما تا پایان سال ۱۴۰۰ است.
وی بخش عمده مشکلات واحدهای تولیدی تعطیل را مربوط به کمبود نقدینگی و مسیر دشوار تامین آن دانست و افزود:
این مشکل تا جایی گسترده شده که واحدهای تولیدی تعطیل برای گرفتن تسهیلات بانکی با مشکلاتی نظیر چک برگشتی، بدهی معوق و نداشتن ضمانت نامه و موارد دیگری روبه‌رو می‌شوند.

 

*** واحدهای تولیدی به دلیل بدهکاری تعطیل نمی‌شوند

 

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به مشکلات زیرساختی واحدهای تولیدی در استان گفت:
کمبود زمین، آب و برق برای طرح‌های ایجادی و طرح‌های توسعه بخش تولید یک مشکل اساسی است اما عمده واحدهای تولیدی تعطیل از زیرساخت‌های مزبور برخوردار هستند و بیشتر مشکل بانکی و کمبود نقدینگی دارند.

 

وی به تشکیل کمیسیون پیشگیری از بحران واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان رضوی برای حل مشکلات واحدها اشاره و بیان کرد:
ریاست این کمیسیون با رئیس سازمان صنعت استان است و هدف از تشکیل کمیسیون پیشگیری از بحران واحدهای تولیدی و صنعتی خراسان رضوی آن است که با هماهنگی دادگستری کل استان، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، رئیس کمیسیون حل اختلاف، حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع در استان و به کارگیری تمام ظرفیت‌ها گام‌های مثبت و اساسی برداریم و دیگر شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی نباشیم.

خزاعی با بیان اینکه هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی بدون مصوبه این کمیسیون نمی‌توانند به ازای وصول طلب خود از واحدهای تولیدی یا صنعتی، در حوزه بانک یا بیمه تامین اجتماعی یا موارد دیگر، اجراییه برای تعطیلی واحد تولیدی صادر کنند، تصریح کرد:
این موضوع باید در کمیسیون مزبور و برنامه احیای واحد بررسی شود زیرا نباید واحدی به دلیل بدهی تعطیل و کارکنان آن بیکار شوند.

 

*** کلینیک صنعت و عارضه‌یابی واحدهای تولیدی

 

وی در ادامه بیان داشت:

هشت هزار و ۶۰۰ هکتار اراضی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی قرار دارند که عملیات اجرایی در پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از این اراضی انجام گرفته است، لازم به ذکر است از این میزان ۶۰۰ هکتار به واحدهای صنعتی تعلق دارد.
همچنین، دو هزار و ۵۶۹ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی مستقر هستند که در مجموع ۴۳ درصد از واحدهای صنعتی، ۲۳ درصد از سرمایه گذاری صنعتی و ۳۹ درصد از اشتغال صنعتی استان را در اختیار دارند.
راه‌اندازی کلینیک صنعت از ابتکارات دولت یازدهم در خراسان رضوی بود که مدیریت آن به شرکت شهرک‌های صنعتی استان واگذار شد تا به همراه سایر تشکل‌های بخش خصوصی و سایر بخش‌ها و استفاده از مشاوران، عارضه‌یابی و کمک به احیای واحدهای صنعتی را انجام دهد و شیوه‌ای برای سهولت در انجام ارزیابی‌های اولیه اتخاذ کنند تا به نتیجه بهتری دست یابند.
در سامانه کلینیک صنعت، مشاوران خبره صنعتی حضور دارند که صاحب هر واحد تولیدی می‌تواند با ورود به این سامانه مشاور خود را تعیین کند و مراحل احیای واحد را در پیش گیرد.

 

*** معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی/ احیای ۱۳ واحد صنعتی در کلینیک صنعت

 

به گزارش صنایع، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در پایان درباره عملکرد کلینیک صنعت توضیح داد:
این کلینیک موفق به احیای ۱۳ واحد صنعتی تعطیل واقع در شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون شده، همچنین ۱۸ پروژه بهبود در واحدهای صنعتی شهرک‌های صنعتی در این سامانه تعریف شده است، افزون بر این، اجرای پنج پروژه عارضه‌یابی، شناسایی و رفع نیاز فناورانه ۱۲ واحد صنعتی، ۱۶ پروژه ممیزی و کمک به طرح‌های دانش‌بنیان‌سازی در قالب این کلینیک اجرا خواهد شد.
محمد احسانی، مرحله نخست ورود کلینیک صنعت برای رفع مشکل واحد را پایش آن به صورت ویزیت عمومی عنوان کرد و ادامه داد:
در مرحله دوم، با همراهی گروه‌های تخصصی برتر، عارضه‌یابی عمیق واحد تولیدی انجام شده سپس پروژه بهبود به صورت الکترونیکی اجرا می‌شود.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول