اخبار برگزیده

کد خبر:310637
پ
محمود بهمنی
رئیس اسبق بانک مرکزی:

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی وضع معیشت مردم را بهبود می‌بخشد

رئیس اسبق بانک مرکزی با تاکید بر لزوم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت سیزدهم، تک نرخی کردن ارز و پرداخت یارانه نقدی به مردم از محل درآمد ناشی از فروش ارز به نرخ آزاد را راهی عقلانی برای مبارزه با فساد و ایجاد رونق در معیشت مردم عنوان کرد.

رئیس اسبق بانک مرکزی با تاکید بر لزوم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت سیزدهم، تک نرخی کردن ارز و پرداخت یارانه نقدی به مردم از محل درآمد ناشی از فروش ارز به نرخ آزاد را راهی عقلانی برای مبارزه با فساد و ایجاد رونق در معیشت مردم عنوان کرد.

 

*** ارز دولتی زمینه‌ساز قاچاق معکوس در کشور

 

به گزارش صنایع، محمود بهمنی با اشاره به زیان‌های اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت:
سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی اجرا نشد و یارانه‌ای که از محل آن تخصیص پیدا کرد، هیچ بهره‌ای برای مصرف‌کننده نهایی نداشت.

در حقیقت این یارانه دست عده‌ای از واسطه‌ها افتاد که اقدام به واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده و همان کالا را با ارز به قیمت بیش از ۲۰ هزار تومان به بازار عرضه کردند، این جا بود که فضای رانت و فساد در حوزه ارز ۴۲۰۰ تومانی نمود پیدا کرد.

 

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از چند نرخی بودن ارز، گفت:
در واقع خلاء قیمتی بین ارز یارانه‌ای و ارز آزاد، دلالان را به سوء استفاده از این فضا تشویق می‌کرد؛ لذا پدیده‌هایی مانند قاچاق معکوس در کشور ایجاد شد که به موجب آن، کالایی که نیاز اساسی مردم کشور است، بدون آنکه در بازار عرضه شود، به طور مستقیم به مرز کشور می‌رود و به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شود. این پدیده در کالا‌هایی مانند نهاده‌های دامی، شکر و اقلام دارویی دیده شده و گزارش‌های بسیاری پیرامون آن در رسانه‌ها منتشر شده است.

 

*** انباشت ثروت ثروتمندان با ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

رئیس کل اسبق بانک مرکزی، سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را به گونه‌ای توصیف کرد که اشخاص هرچه ثروتمندتر باشند، از آن بیشتر بهره‌مند می‌شوند.

 

وی دراین‌باره توضیح داد:
طبق آمار‌هایی که کارشناسان اعلام می‌کنند، مصرف کالا‌های اساسی در دهک‌های پردرآمد، بیشتر از اقشار آسیب پذیر است، حال آن که هدف از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی این بود که این اقشار به مشکلات اقتصادی و معیشتی برنخورند ولی متاسفانه شرایط کنونی گویای نبود عدالت در این سیاست ارزی است.

 

*** ارز تک نرخی به سود مردم است

 

به گزارش صنایع، بهمنی به ارائه راهکار‌هایی با هدف بهبود شرایط معیشتی مردم پرداخت و اظهار داشت:
ارز ۴۲۰۰ تومانی زمانی می‌تواند موثر واقع شود که نظارت به بهترین شکل ممکن به مرحله اجرا برسد اما اگر چنین اتفاقی نیافتد، رانت‌خواری ادامه پیدا خواهد کرد، بنابراین دو راه پیش پای سیاست‌گذار است؛ راه اول این‌که نظارت را در همه زنجیره واردات تا مصرف تشدید کنند تا مقدمات شفافیت در این عرصه فراهم شود.
راهکار دوم و عقلانی جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی این است که دولت جدید نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ اقدام کند تا ارز، تک نرخی شود، در چنین حالتی از درآمد ناشی از فروش ارز به نرخ آزاد، می‌توان به مردم یارانه نقدی داد.

 

به گزارش صنایع، رئیس کل اسبق بانک مرکزی، در پایان گفت:
انتظار می‌رود ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت جدید با روند تدریجی حذف شود زیرا تشدید نظارت در این فرآیند، چندان موثر نخواهد بود. این موضوع در مدت‌زمان کوتاهی با یک برنامه‌ریزی دقیق قابل حل و فصل است اما اراده و همت دولت‌مردان را می‌طلبد با این حال، امیدواریم با حذف این سیاست ارزی و بهره بردن از راه‌کار‌های حمایتی مانند ارائه یارانه نقدی توسط دولت جدید، مقدمات بهبود شرایط معیشتی مردم فراهم شود.

فارس

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول