کد خبر:310648
پ
مسکن
عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان خبر داد

جبران کمبود ۷۰ درصدی مسکن با اجرای طرح دولت سیزدهم / طرح جهش تولید مسکن، ملاک ارزیابی عملکرد دولت است

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران معتقد است، اجرای طرح مسکن دولت سیزدهم مبنی بر تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال ، کمبود ۷۰ درصدی در این بخش را جبران می‌کند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران معتقد است، اجرای طرح مسکن دولت سیزدهم مبنی بر تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال ، کمبود ۷۰ درصدی در این بخش را جبران می‌کند.

 

*** رئیس جمهوری/ سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکن ساخته می‌شود

 

به گزارش صنایع، رفع معضل دیرینه مسکن در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته و در این راستا برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، هدف‌گذاری شده است.

 

رئیس جمهوری نیز درباره وعده‌های ساخت مسکن برای مردم، از لزوم اجرای این طرح خبر داد و گفت:
ما سالانه حداقل یک میلیون مسکن و در سطح بالاتر حدود دو میلیون مسکن در کشور نیاز داریم اما این رقم به کمتر از یک میلیون مسکن در سال نباید برسد.

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، با اشاره به قانون جهش تولید مسکن اظهار داشت:
موضوع ساخت مسکن در قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی و دولت مکلف به اجرای آن شده است، پس قانون آن و پیش‌بینی‌های کارشناسی هم وجود دارد، در برخی مناطق دولت به طور مستقیم مسکن می‌سازد و در برخی مناطق نیز برای ساخت مسکن اقدام به ارائه تسهیلات می‌کند.

 

*** عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران / طرح مسکن دولت عده زیادی را صاحب‌خانه می‌کند

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران درباره ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، گفت:
اکنون سالانه حدود۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دست احداث و ساخت است و امکان احداث یک میلیون واحد در صورت برنامه‌ریزی صحیح و بدون دخالت دولت وجود دارد.

 

وی تصمیم دولت برای افزودن ۶۰۰ هزار واحد مسکونی به رقم فعلی را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد:
با توجه به نیاز بازار و متقاضیان در صف مانده، در صورتی که دولت سیزدهم بتواند ۶۰۰ هزار واحد مسکونی به ساخت فعلی اضافه کند جمعیت زیادی خانه دار خواهند شد و چنانچه تولید این تعداد واحد مسکونی درهرسال برنامه‌ریزی شود افزون بر کنترل قیمت بازار مسکن، می‌توان امیدواربود که تا پایان دولت سیزدهم میزان کمبود مسکن تا حدود ٧٠ درصد جبران شود.

 

حسن محتشم، با بیان اینکه طبق طرح جامع مسکن که حدود ۶ سال پیش تدوین شده است، اعلام شد که در صورت تولید سالی یک میلیون مسکن در سال ۱۴۰۴ به نقطه سر به سر می رسیم، توضیح داد:
اکنون وارد سال هفتم از تدوین این طرح شده‌ایم و در ۴ سال باقی مانده اگر سالی یک میلیون واحد بسازیم ۶۰ درصدکاهش ساخت و سازها رفع می شود و از آنجایی که میزان ازدواج‌ها و رشد جمعیت نسبت به ۶ سال پیش کاهش داشته است، بنابراین خوشبینانه در همین چهار سال می‌توانیم کاهش تولید را با ساخت یک میلیونی مسکن در هر سال تا ۷۰ درصد کم ‌کنیم.

 

وی درباره طرح «جهش تولید مسکن» که در مدت اخیر، توسط مجلس تصویب شده است تصریح کرد:
این مصوبه به اراده دولت برای تولید یک میلیون واحد مسکونی کمک خواهد کرد همچنین می تواند ملاک عمل دولت قرار گیرد و برنامه ریزی برای تولید ۶۰۰ هزار واحد مسکونی به پشتوانه همین مصوبه آغاز شود که همراه با میزان ساخت و ساز فعلی به تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال می‌رسیم.

 

*** پیشنهاد تشکیل ستاد ملی مسکن

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران بر لزوم نظارت و پیگیری ساخت یک میلیون مسکن در سال تاکید کرد و اظهار داشت:
پیشنهاد ما برای اجرای این وعده، تشکیل ستاد ملی مسکن است به طوری که مصوبات این ستاد در همه دستگاه‌ها قابل اجرا باشد، قابل توجه است که ساخت ۶۰۰ هزار واحد مسکونی بدون تامین به موقع فولاد، سیمان، نهاده‌های ساختمانی، کمک قانونی دستگاه‌های خدمات‌رسان و وزارت‌خانه‌های مربوط به زیرساخت و خدمات روبنایی امکان پذیر نیست و لازم است دستگاه‌های دخیل زیر نظر دستگاه مربوطه به طور هماهنگ عمل کنند.

 

محتشم با نگاهی به سابقه ساخت مسکن مهر تصریح کرد:
در زمان ساخت مسکن مهر تجربه “شوراهای مسکن” را داشتیم که مصوبات آن هم لازم الاجرا بود، با این حال کافی نبود و ناهمگاهنگی بین دستگاهی به وجود آمد به همین دلیل پس از سپری شدن ۱۵ سال از آغاز اجرای طرح مسکن مهر هنوز شاهد پایان اجرای طرح نیستیم اما در صورت هماهنگی بین همه دستگاه‌ها و بانک‌ها و نیز تامین زمین و انتقال ساخت و سازها به بخش خصوصی این طرح پایان خوشی خواهد داشت.

 

*** دولت نباید کارفرمای ساخت مسکن باشد

 

به گزارش صنایع، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه دولت نباید سازنده مسکن باشد و وزیر راه و شهرسازی هم بر این موضوع تاکید دارد، گفت:
در صورتی که دولت کارفرما باشد تجربه مسکن مهر دوباره تکرار خواهد شد زیرا بدنه دستگاه‌های دولتی آمادگی لازم برای اجرای ساخت این تعداد مسکن را ندارند بنابراین طرح ساخت مسکن باید توسط بخش خصوصی، سازندگان خوشنام و حرفه ای و عوامل تولید مسکن اجرایی شود، ضمن آنکه از همه راه‌کارهای استفاده شده قبلی هم‌زمان با به روز شدن این تجربه‌ها استفاده شود.

 

محتشم در پایان به موضوع گرانی ساخت و ساز پرداخت و تصریح کرد:
گرانی ساخت وساز ناشی از اقتصاد کلان و شوک‌هایی است که وارد بخش مسکن شده و ساخت وساز را در شرایط سخت قرار داده است، به همین دلیل تحقق این وعده به کمک همه دستگاه‌ها و کارشناسان بخش خصوصی و ساخت فراگیر توسط بخش خصوصی نیاز دارد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول