اخبار برگزیده

کد خبر:310364
پ
واحدهای صنعتی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین خبر داد

صرف ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای صنعتی راکد استان قزوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین با اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای بازگشت صنایع غیرفعال به چرخه تولید، از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فعال شدن واحدهای صنعتی راکد استان قزوین تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین با اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای بازگشت صنایع غیرفعال به چرخه تولید، از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فعال شدن واحدهای صنعتی راکد استان قزوین تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** از شهرک‌های صنعتی قزوین چه خبر؟!

 

به گزارش صنایع، حمیدرضا خانپور درباره فعالیت‌های صنعتی استان قزوین گفت:

قزوین یکی از استان‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود که در آن، بسیاری از صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و همچنین نیروهای در جستجوی شغل به برنامه‌های دولت در حوزه تولید چشم امید دوخته‌اند و امید دارند تا چرخ‌های صنعت در این استان با سرعت بیشتری بچرخد.

 

وی از جذب هزار و ۸۰۱ سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی استان قزوین خبر داد و افزود:

بیش از نیمی از آنها به مرحله بهره‌برداری و تولید رسیده‌اند که ۸۱ مورد از این تعداد مربوط به سال جاری است، افزون بر این، ۹۴۲ واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۳۶ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریالی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین مستقر هستند که البته ارزش واقعی سرمایه‌گذاری این واحدها بسیار بیشتر است.

قزوین جزو استان‌های موفق کشور در جذب سرمایه‌گذار صنعتی بوده و نزدیکی به تهران، وجود زیرساخت های مناسب، قرارگیری در شاه‌راه ارتباطی کشور، موقعیت جغرافیایی مناسب، تعامل و هماهنگی مسئولان استانی و فرهنگ بالای سرمایه پذیری از جمله مزیت‌های این استان است.

 

*** اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۳۰ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قزوین

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین درباره اشتغال‌زایی مستقیم واحدهای صنعتی توضیح داد:

واحدهای تولیدی بهره‌بردار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین برای ۳۰ هزار و ۶۳۴ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و بیش از رقم ذکر شده، اشتغال‌زایی غیر مستقیم ایجاد کرده‌اند افزون بر این، با تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های تولیدی در دست اجرا در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین برای ۳۳ هزار و ۴۶۳ نفر اشتغال‌زایی مستقیم ایجاد می‌شود که در نتیجه آن، مجموع ایجاد اشتغال شهرک‌های صنعتی استان به بیش از ۶۳ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

 

*** اختصاص هزار و ۶۳۶ هکتار زمین به سرمایه‌گذاران صنعتی قزوین

 

خانپور با اشاره به اینکه استان قزوین دارای ۱۳ شهرک و ۶ ناحیه صنعتی است، درباره واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران اظهار داشت:
تاکنون هزار و ۶۳۶ هکتار زمین به سرمایه گذاران واگذار شده که از این تعداد، ۶۱۹ هکتار زمین به واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری اختصاص دارد، همچنین هزار و ۱۷ هکتار زمین دارای زیرساخت و امکانات به طرح‌های صنعتی در دست اجرا در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین واگذار شده است.

 

وی در ادامه افزود:
بیشترین مساحت واگذار شده به واحدهای تولیدی بهره‌بردار در بین شهرک‌های صنعتی استان قزوین به ترتیب مربوط به شهرک کاسپین با ۱۸۸ هکتار زمین، شهرک لیا با ۱۸۴ هکتار زمین و شهرک آراسنج با ۶۶ هکتار زمین است.

 

*** چرخ ۱۰۰ واحد تولیدی راکد در قزوین به حرکت افتاد

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین بیشترین تعداد واحدهای تولیدی بهره‌بردار در شهرک‌های صنعتی استان قزوین با ۳۸۳ واحد را متعلق به شهرک لیا اعلام کرد و ادامه داد:

شهرک کاسپین با ۲۱۵ واحد و شهرک آراسنج با ۱۰۰ واحد در جایگاه بعدی قرار دارند همچنین بیشترین حجم سرمایه‌گذاری انجام شده مربوط به واحدهای تولیدی بهره بردار در شهرک های صنعتی قزوین نیز با ۱۹ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اسمی به شهرک صنعتی کاسپین اختصاص دارد.

 

وی آخرین وضعیت طرح‌های تولیدی در دست اجرا در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین را این‌گونه شرح داد:

اکنون ۸۶۳ طرح تولیدی در شهرک های صنعتی استان قزوین وجود دارد که سرمایه‌گذاران آنها از شرکت شهرک‌های صنعتی استان زمین دریافت کرده و مراحل مختلف ساخت‌وساز را پشت سرمی گذارند که از این بین حدود ۵۰ واحد در مرحله نصب ماشین‌آلات و بهره‌برداری قرار دارند.

شایان ذکر است، اراضی واگذار شده به سرمایه‌گذارانی که تلاش و اقدامی برای تکمیل طرح‌های خود انجام ندهند، پس از گذراندن مراحل قانونی پس گرفته خواهد شد تا به سرمایه گذاران جدید واگذار شوند.

 

*** فقدان بازار محصولات، مهم‌ترین دلیل رکود واحدهای صنعتی قزوین

 

خانپور با بیان اینکه در سال ۹۸، حدود ۲۹ واحد تولیدی، در سال ۹۹ حدود ۵۰ واحد تولیدی و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۲۱ واحد تولیدی راکد و غیرفعال مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین فعال شده و به چرخه تولید بازگشته اند، توضیح داد:

از ابتدای سال ۹۸ تاکنون در راستای تحقق بخشی به شعارهای نام گذاری شده برای سال ها از سوی رهبر معظم انقلاب از جمله رونق تولید، جهش تولید و تولید، پشتیبانی‌ها و مانع،زدایی،ها شاهد راه‌اندازی و احیای ۱۰۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین بوده‌ایم.

 

وی دلیل تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی استان قزوین در سال ۹۸ و ۹۷ را اینگونه توصیف کرد:
در سال ۹۸ تعدادی از واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی استان قزوین دچار رکود و تعطیلی شدند که ۲۴ درصد از دلایل این موضوع مربوط به فقدان بازار محصولات، ۱۵ درصد مربوط به کمبود نقدینگی، ۱۸ درصد مربوط به مشکلات تامین مواد اولیه و اختلاف شرکا و ۳ درصد مربوط به مشکلات قضایی بود، دیگر مشکلات نیز به موضوعاتی مانند بدهی، مشکل بیمه و فرسودگی ماشین آلات اختصاص داشتند.

در سال ۹۷ نیز ۲۶ درصد از دلایل رکود واحدهای صنعتی مربوط به فقدان بازار، ۱۳ درصد مربوط به کمبود نقدینگی، ۱۱ درصد مربوط به اختلاف شرکا، ۸ درصد مربوط به تامین مواد اولیه، ۳ درصد مربوط به مشکلات قضایی و ۳۹ درصد نیز به مشکلات سایر بخش‌ها بود.

نبود مواد اولیه و مشکلات مربوط به تامین آن در سال جاری نیز ۲۵ درصد از مشکلات واحدهای صنعتی قزوین را به خود اختصاص داده است.

 

*** ۱۹۴ واحد صنعتی در قزوین غیرفعال هستند

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین از غیرفعال ماندن ۱۹۴ واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین خبر داد و افزود:
مراحل مختلف دیوارکشی، نصب سوله و نصب ماشین آلات در ۱۹۰ طرح صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین نیز در وضعیت راکد قرار دارند.

 

وی تعداد طرح‌های عمرانی در دست اجرای استان قزوین را حدود ۵۰ طرح اعلام کرد و گفت:
تا پایان سال، ۲۰۰ میلیارد تومان در این خصوص اعتبار صرف خواهیم کرد البته خدمات ما به سرمایه‌گذاران تنها به واگذاری زمین، آماده‌سازی اراضی، ایجاد زیرساخت مانند آب، برق و گاز و خیابان کشی ختم نمی‌شود بلکه خدمات مشاوره‌ای، کمک‌های یارانه‌ای در حوزه کسب و کار، فن بازار و شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و عارضه یابی نیز جزو فعالیت‌ها و خدمات این شرکت دولتی به صنایع و سرمایه گذاران است.

 

*** هدف؛ تبدیل شهرک‌های صنعتی استان قزوین به قطب صنایع هایتک

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین در پایان نسبت به برنامه‌ریزی دولت سیزدهم برای بخش تولید اظهار امیدواری کرد و اظهار داشت:
با برنامه‌های جامع دولت سیزدهم و وزارت صمت در بخش تولید و حمایت از سرمایه‌گذاری، به رشد و توسعه سرمایه‌گذاری و تسریع در احیای واحدهای تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین بسیار امیدوار هستیم و تلاش می‌کنیم افزون بر احیای واحدهای راکد، با جذب سرمایه‌گذاران جدید، شهرک‌های صنعتی قزوین را به قطب صنایع هایتک با فناوری بالا تبدیل کنیم و بتوانیم پذیرای صنایع پیشرفته و شرکت‌های صنعتی دانش بنیان زیادی باشیم.

 

*** تولید، نقطه عطف اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی

 

به گزارش صنایع، بی تردید، تولید، مهم‌ترین مولفه برای رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در جوامع به شمار می‌رود و بر همین اساس نیز رهبر معظم انقلاب نام‌گذاری سال‌ها طی یک دهه اخیر را حول محور تولید قرار داده‌اند و امسال را نیز سال “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” نام‌‍گذاری کرده‌اند.

پشتیبانی از صنایع و مانع‌ زدایی در این بخش افزون بر رویش‌های جدید در حوزه تولید و صنعت و توسعه سرمایه گذاری‌ها، موجب رفع مشکلات واحدهای راکد شده و آنها را به چرخه تولید بازمی گرداند.

با سپردن سکان مدیریت اجرایی کشور به دولت سیزدهم که تیمی از مدیران تازه نفس و پرانگیزه و مجرب را تشکیل می‌دهند، انتظار می‌رود حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها از تولید و صنعت افزایش یافته و در کنار جذب سرمایه‌گذاران جدید و توسعه واحدهای بهره‌بردار و فعال، واحدهای راکد نیز هرچه زودتر به چرخه تولید بازگردند.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول