کد خبر:310413
پ
نفت ایران
صنایع گزارش می‌دهد:

تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری؛ بهترین راه برای پرداخت بدهی در شرایط تحریم

تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری از جمله راه‌های پرداخت بدهی ایران به کشورها در شرایط تحریم به شمار می‌آید.

تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری از جمله راه‌های پرداخت بدهی ایران به کشورها در شرایط تحریم به شمار می‌آید.

 

*** آینده فروش نفت ایران مطلوب است

 

به گزارش صنایع، تحریم‌های آمریکا سبب شد ایران از آوریل ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۱ از تولید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود که منجر به وارد آمدن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت در زمانی شد که نیازمند تأمین ضروریات کشور به ویژه برای مقابله با شیوع کرونا بوده‌ایم.

این در حالی است که ایران آمادگی دارد به محض برطرف شدن تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه دولت آمریکا، با افزایش تولید نفت به بالاترین سطح ممکن، در جهت جبران خسارت‌های فراوان صورت گرفته در اثر تحریم‌های یکجانبه آمریکا حرکت کند.

در این میان جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم، راهکارهایی را برای افزایش فروش نفت در شرایط فعلی اعلام کرد.

وی معتقد است با ظرفیت موجود در وزارت نفت و مجموعه شرکت‌های تابعه، وجود نیروهای توانمند و متخصص، اراده برای فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌ها و دستگاه‌های خارج از مجموعه وزارت نفت، به همراه مجوزهای خوب و اختیاراتی که شورای عالی امنیت ملی به وزیر نفت داده است، بی‌تردید با برنامه‌ریزی و اراده محکم در کنار حمایت‌های دولت، در ماه‌های آینده اتفاق‌های خوبی در حوزه فروش نفت رقم می‌خورد.

اوجی اعلام کرده گرچه پس از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، فروش نفت‌ کاهش جدی داشته است اما این توان و ظرفیت در وزارت نفت وجود دارد و از راه‌های آن هم تهاتر با کالا و سرمایه‌گذاری نه‌تنها در حوزه نفت، بلکه در دیگر بخش‌ها و صنایع است که از آنها بهره می‌بریم.

 

*** نماینده سابق ایران در اوپک / تهاتر نفت با کالا راه‌کار جدیدی نیست

 

نماینده سابق ایران در اوپک درباره تهاتر نفت گفت:
موضوع تهاتر نفت با کالا از گذشته و قبل از تحریم وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، همواره برخی خریدارها ترجیح می‌دادند به جای پول، کالا در اختیار ما قرار دهند که این موضوع در زمان‌های مختلف و بسته به توافقات متغیر بوده است.

 

محمدعلی خطیبی، در ادامه افزود:

در شرایطی که جابه‌جایی پول مشکل است، تهاتر با کالا می‌تواند یک راهکار باشد، این پدیده در گذشته نیز وجود داشته و می توان از آن به عنوان یک راهکار برای فروش نفت و رفع برخی مشکلات یاد کرد.

 

*** فروش نفت یکی از راه‌های جبران بدهی دولت

 

نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به راهکار وزیر راه و شهرسازی درباره تهاتر نفت برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و استفاده از منابع سرمایه‌گذاران داخلی با هدف اجرای مگاپروژه‌ها اظهار داشت:
این موضوع در تحریم‌های قبلی نیز وجود داشت، به عنوان نمونه به دلیل آن‌که دولت نمی‌توانست بدهی‌های خود را به طور کامل پرداخت کند، بخشی از بدهی‌ها را در قالب نفت و یا محصولات نفتی پرداخت می‌کرد.

 

خطیبی با بیان اینکه این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای دولت مورد بررسی قرار بگیرد، گفت:

شرط این مساله این است که پیمانکاران این موضوع را بپذیرند زیرا به طور معمول خود پیمانکاران نمی توانند نفت را به فروش برسانند و از شرکت‌های نفتی برای این کار استفاده می‌کنند.

 

نماینده سابق ایران در اوپک در پایان تهاتر نفت با کالا را یکی از راه‌های پرداخت دیون دولت اعلام کرد و افزود:
وضعیت صنعت نفت مطلوب نیست، ما در بخش‌های مختلف دچار مشکلاتی هستیم که باید به سرعت رفع شوند، برای برخی از مشکلات باید برنامه‌ریزی دقیق و سریع انجام شود و لازم است برخی دیگر از مشکلات در میان‌مدت مورد بررسی قرار بگیرند، به هرحال مشکلات نباید به حال خود رها شوند البته وزیر نفت راهکارهایی را برای حل مشکلات فعلی درنظر گرفته که به نظر می‌رسد می تواند راه‌گشا باشد.

 

*** کارشناس ارشد حوزه انرژی/ اجرای مگاپروژه‌ها با تکیه بر تهاتر نفت، منطقی نیست

 

کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی درخصوص تهاتر نفت برای اجرای پروژه ها، گفت:
اینکه گمان شود می‌توان همه پروژه‌ها را با تهاتر نفت اجرایی کرد باور غلطی است، شاید بتوان برخی پروژه‌ها را در شرایط بسیار خاص و موارد محدود انجام داد اما اینکه پروژه‌ها و مگاپروژه‌ها را بتوانیم از این طریق اجرایی کنیم منطقی و درست نیست.

 

مرتضی بهروزی‌فر، با تاکید بر لزوم تداوم مدیریت شرکت ملی نفت ایران در روند تولید نفت، اظهار داشت:
اگر نفتی که قرار است تولید شود به جای اعمال مدیریت از سوی شرکت ملی نفت به دست افراد خاصی بیفتد ناهماهنگی زیادی ایجاد می‌شود و بی‌تردید شرکتی که در زمینه راه و شهرسازی فعالیت می‌کند، هیچ اطلاع تخصصی در حوزه نفت و بازارهایش ندارد و از آنجا که پیدا کردن مشتری جدید برای این شرکت‌ها فراهم نیست به مشتری‌های قبلی، نفت را عرضه می کنند که امکان دارد این عرضه با قیمت پایین تری صورت بگیرد و مشکلاتی را به وجود آورد.

 

*** تهاتر نفت نمی‌تواند منافع ملی را تضمین کند

 

وی با بیان اینکه برای پیمانکاران بزرگ، زمان دریافت پول از امروز تا فردا تفاوت بسیاری دارد، تصریح کرد:

به همین دلیل ممکن است نفت را با قیمت پایین تر از قیمت جهانی به فروش برساند که این اقدام بر فروش شرکت ملی نفت ایران تاثیر می‌گذارد بنابراین چنین تصوری که با این طرح می‌توانیم مشکلات کشور را رفع کنیم دور از ذهن است.

 

به گزارش صنایع، کارشناس ارشد حوزه انرژی در پایان با نگاهی به موضوع واردات گاز ایران از ترکمنستان در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، توضیح داد:

زمانی که وزیر نفت فعلی در سمت مدیرعاملی شرکت ملی گاز ایران قرار داشت، ما از ترکمنستان گاز وارد می‌کردیم اما از آنجا که امکان انتقال پول فراهم نبود دولت‌های ایران و ترکمنستان به توافق رسیده بودند به ازای گاز وارداتی و دریافت پول نقد، پیمانکاران ایرانی در ترکمنستان فعالیت کنند اما هزینه فعالیت آنها را دولت ایران در داخل کشور پرداخت کند.

باید دقت کنیم که این اقدام در شرایط خاص انجام می‌شد اما در صورتی که اکنون تهاتر نفت انجام شود به طور قطع شرکت ملی نفت ایران در فروش نفت با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد و این موضوعی نیست که بتواند منافع ملی کشور را تضمین کند.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول