اخبار برگزیده

کد خبر:310187
پ
احسان قمری 
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت:

ضرورت شناسایی و برطرف کردن موانع موجود در رفع تعهدات ارزی/ اقدامات قضایی آخرین راهکار برای رفع تعهدات ارزی است

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر ضرورت شناسایی و برطرف کردن موانع موجود در رفع تعهدات ارزی، اقدامات قضایی را آخرین راهکار برای رفع تعهدات ارزی عنوان کرد.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر ضرورت شناسایی و برطرف کردن موانع موجود در رفع تعهدات ارزی، اقدامات قضایی را آخرین راهکار برای رفع تعهدات ارزی عنوان کرد.

 

*** مسئولیت پیگیری ایفای تعهدات ارزی

 

به گزارش صنایع، احسان قمری در با بیان اینکه این سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی تجارت کشور مسئولیت پیگیری ایفای تعهدات ارزی را دارد، اظهار داشت:

در زمان واگذاری این وظیفه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این نهاد، سیاست‌های تشویقی توصیه شد و به عنوان ابزار برای بهبود عملکرد مورد استفاده قرار گرفت.

 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در مورد تشکیل کمیته اقدام ارزی، افزود:

با تشکیل کمیته اقدام ارزی، بازگشت ارزهای صادراتی به کشور تسریع و تسهیل شد و بر همین اساس تاکنون ۸۲ درصد تعهدات صادرکنندگان ایفا شده است.

 

*** سیاست تشویقی برای صادرات

 

وی با بیان اینکه سیاست تشویقی برای صادرات شامل حمایت‌های مادی و معنوی می‌شود، خاطرنشان‌کرد:

صادرکنندگانی که در ایفای تعهدات ارزی خود به‌موقع عمل کنند از حمایت با ضریب بالاتری برخوردار می‌شوند که این موضوع شاخص مهمی در سنجش عملکرد صادراتی محسوب می‌شود.

 

قمری در ادامه، تصریح‌کرد:

سال گذشته در حوزه سرمایه در گردش صادرات ۲ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه و ۲ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به صادرکنندگان پرداخت شد و در سال جاری نیز مجموع چهار هزار میلیارد تومان را پرداخت خواهیم کرد.

 

*** مجازات صادرکنندگان در تخلف از پیمان ارزی چیست

 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت درباره برخورد قضایی به عنوان آخرین مرحله تخلف صادرکنندگان در نظر گرفته می‌شود، گفت:

اعتقاد داریم ابزار تنبیهی باید برای صادرکننده‌نماها باشد زیرا صادرکنندگان حقیقی تعهدات ارزی خود را به موقع پرداخت می‌کنند یا به دلیل برخی مشکلات در تلاش برای ایفای تعهدات خود هستند.

 

وی در این خصوص، افزود:

افرادی که مشکلاتی را ایجاد کردند، سوء استفاده‌گرانی بودند که از کارت بازرگانی یک‌بار مصرف بهره برده یا با نام افراد دیگری اقدام به تجارت کرده‌اند که پرونده این افراد به مراجع قضایی ارجاع داده شده است.

 

قمری با بیان اینکه تسهیل‌گری در پرداخت تعهدات ارزی موجب بازگشت ارز صادراتی به کشور شده است، ادامه‌داد:

سال ۹۷ تعدد قوانین مانعی برای ایفای تعهدات صادرکنندگان بود اما با یکپارچه‌سازی مقررات، اکنون یک دستورالعمل جامع مشکل را حل کرده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سفر رئیس جمهور به سیستان ‌و بلوچستان/ از ادای احترام به شهدای مدافع امنیت تا گفت‌وگو با کپرنشینان

قیمت خودرو از نفس افتاد

جبران عقب‌ماندگی‌های دولت دوازدهم نیازمند کار شبانه‌روزی است/ نمی‌توان گفت همه وزرای دولت افرادی با توانمندی فوق‌العاده هستند

 

 

*** دوره‌های آموزش قواعد تجارت

 

وی درمورد اطلاع نداشتن صادرکنندگان از قوانین، خاطرنشان‌کرد:

از سوی دیگر اطلاع نداشتن صادرکنندگان از قوانین یکی از موانعی بود که مشکلات بسیاری را همراه داشت، اما این روند با آموزش و انتشار اطلاعیه‌ها حل شده است.

 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در خصوص دوره‌های آموزش قواعد تجارت، اظهار داشت:

واحدها، صادرات خود را در شرایط عادی انجام می‌دادند که با شرایط اعمال تحریم‌ها تطبیق نداشت، اما دوره‌های آموزش قواعد تجارت در وضع کنونی موجب آگاه‌سازی آنها شده است که می‌تواند در روند تعهدات ارزی نیز تاثیرگذار باشد.

 

وی با بیان اینکه روش‌های ایفای تعهدات ارزی منعطف شده است، تاکید کرد:

صادرکنندگان در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود آزاد هستند که واردات در مقابل صادرات، واگذاری ارزهای صادراتی به افراد دیگر، پرداخت بدهی بانکی و عرضه به سامانه سنا از جمله این اقدامات است.

 

*** تشکیل کمیته اقدام ارزی در راستای رفع مشکلات صادرکنندگان

 

 قمری در خصوص کمیته اقدام ارزی، خاطرنشان‌کرد:

کمیته اقدام ارزی با برگزاری ۴۱ جلسه در  یک سال، بررسی ۷۰۰ پرونده صادراتی و ابلاغ ۱۴۰ مصوبه، مشکلات را احراز و در جهت رفع آن اقدام کرده است.

 

به گزارش صنایع، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در پایان، گفت:

 کمیته اقدام ارزی آمادگی دارد با نظرات بخش خصوصی در جهت حل مشکلات اقدام کند زیرا بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بر تولید، رفاه و معیشت مردم تاثیرگذار است.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول