اخبار برگزیده

کد خبر:310059
پ
خالقی، قائم مقام خانه صنعت،معدن و تجارت
قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:

استفاده از تجهیزات فرسوده برای معدن‌کاران ریسک بزرگی محسوب می‌شود/ دولتی‌ها واردات را به خرید از تولیدات داخل ترجیح می‌دهند

قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت ایران معتقد است، استفاده از تجهیزات فرسوده برای معدن‌کاران ریسک بزرگی محسوب می‌شود و در عین حال دولتی‌ها واردات را به خرید از تولیدات داخل ترجیح می‌دهند.

قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت ایران معتقد است، استفاده از تجهیزات فرسوده برای معدن‌کاران ریسک بزرگی محسوب می‌شود و در عین حال دولتی‌ها واردات را به خرید از تولیدات داخل ترجیح می‌دهند.

 

*** تامین ماشین‌آلات معدنی

 

به گزارش صنایع، آرمان خالقی درباره تامین ماشین‌آلات معدنی و راهسازی برای کشور، اظهار کرد:

در حال حاضر کشور نیاز چشمگیری به تامین ماشین‌آلات راهسازی و معدنی دارد و بسیاری از تجهیزات موجود در کشور فرسوده و مستهلک شده اند. استفاده از تجهیزات فرسوده برای معدن کاران ریسک بزرگی محسوب می‌شود.

خرابی هر یک از این ماشین آلات علاوه بر هزینه زیاد تعمیر، می‌تواند هزینه زیادی را به دلیل ایجاد توقف در روند تولید به واحد معدنی تحمیل کند.

با توجه به بار هزینه سنگین اشاره شده در حوزه استفاده از ماشین آلات و تجهیزات فرسوده به هیچ عنوان به نفع واحد‌های معدنی نیست و ممکن است فشار و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

در حوزه ماشین‌ آلات سنگین تولیدات داخل نیاز کشور را تامین نکرده و نیاز به واردات داریم، اما باید به جایگاهی دست پیدا کنیم که نه تنها نیازی به واردات ماشین‌آلات سنگین نداشته باشیم، که تولیدات داخل ما به حد مطلوبی رسیده باشد و با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب در اختیار فعالان این حوزه قرار بگیرد.

 

*** دولتی‌ها واردات را به خرید از تولیدات داخل ترجیح می‌دهند

 

خاقی در ادامه بیان داشت:

تا به امروز بخش خصوصی تا حد زیادی از تولید کنندگان ماشین آلات صنعتی حمایت کرده است، اما متاسفانه دولت هیچ حمایتی از این تولید کنندگان نمی‌کند و دولتی‌ها واردات را به خرید از تولیدات داخل ترجیح می‌دهند.

بار‌ها شاهد بودیم که حتی به قصد تقاضای خرید را در تعدادی اعلام می‌کنند که از توان تولید داخل خارج باشد و قانونا اجازه واردات به آن‌ها داده می‌شود.

 

وی درباره علت تمایل این بخش‌ها به واردات، بیان کرد:

عوامل مختلفی باعث می‌شود که واردات را به خرید از تولیدات داخلی ترجیح دهند.

شرکت‌های خارجی برای هر معامله کمیسیونی در نظر می‌گیرند که با توجه به تعداد بالای خرید این درصد کمیسیون می‌تواند رقم چشمگیری باشد.

 

*** راهکار حل مشکل چیست؟

 

به گزارش صنایع، قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در پایان، تصریح کرد:

راهکار حل این مشکل این است که شرکت‌های دولتی ملزم به خرید از شرکت‌های داخلی شوند و نه تنها هپکو، که سایر شرکت‌های تولید کننده ماشین‌آلات سنگین را هم حمایت کنند.

باید در حد توان تولید داخل از شرکت‌های داخلی خریداری شود و مازاد نیاز را از طریق واردات تامین کنیم.

باید حمایت‌ها از صنایع داخلی ادامه پیدا کند تا به تولید محصولی با کیفیت و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی دست پیدا کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول