اخبار برگزیده

کد خبر:309762
پ
سیدحسین حسینی شاهرودی
دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی:

صادرات سالانه یک میلیون دستگاه لوازم‌ خانگی بزرگ تا افق ۱۴۰۴

دبیرکل انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران از صادرات سالانه یک میلیون دستگاه لوازم‌خانگی بزرگ تا افق ۱۴۰۴، خبر داد.

دبیرکل انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران از صادرات سالانه یک میلیون دستگاه لوازم‌خانگی بزرگ تا افق ۱۴۰۴، خبر داد.

 

*** بررسی سند جامع صنعت لوازم خانگی کشور

 

به گزارش صنایع، سیدحسین حسینی شاهرودی در نشست خبری بررسی سند جامع صنعت لوازم خانگی کشور، افزود:

مطابق این برنامه که امیدواریم به‌زودی از سوی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شود، رقابت‌پذیری محصولات در سطح بین‌المللی، افزایش سهم بازار در کشورهای منطقه، تامین نیاز کشور با محصولات داخلی و استفاده از فناوری‌های بومی مبتنی بر فناوری هوشمند و دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.

 

دبیرکل انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در این خصوص، ادامه ‌داد:

 در این سند، تولید چهار میلیون دستگاه لوازم‌خانگی بزرگ شامل یخچال و فریزر، ماشین لباس‌شویی، کولر آبی، تلویزیون و اجاق گاز در افق ۱۴۰۴ و صادرات یک میلیون دستگاه از آن پس از رفع کامل نیاز داخل دیده شده است.

 

*** اشتغال در صنعت لوازم‌خانگی

 

وی در ادامه، اظهار داشت:

در صنعت لوازم‌خانگی برخلاف صنعت خودروسازی، بخش خصوصی با انگیزه بالا و عزم ملی از ابتدا ورود کرده و امروز شاهد فعالیت بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ واحد تولیدکننده خرد و کلان با اشتغال مستقیم ۳۰۰ هزار نفری و اشتغال غیرمستقیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری در این حوزه هستیم.

 

حسینی‌شاهرودی در این خصوص، ادامه داد:

امروز دست‌کم ۵۰۰ واحد از این واحدها کاملا فعال هستند و از بین آنها چندین برند ملی بیرون آمده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

باتری کلری، شارژ گوشی را یک هفته نگه می‌دارد

بررسی ۴ اولویت اصلی وزارت صنعت برای حرکت به سمت حکمرانی/ به طور جدی در صدد کنترل تورم هستیم

آیا کشف میدان گازی جدید در خزر می‌تواند ایران را به صادرکننده گاز به اروپا تبدیل کند؟

 

 

*** مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها بر تحول اقتصادی تاکید دارند

 

وی در ادامه، یادآور شد:

 در سال‌های گذشته در شرایط دشوار تحریم‌ها، بسیاری شرکت‌های خارجی اجازه یافتند تا کالاهایشان را به وفور در سطح کشور وارد کنند و با حضور فعال خود به ذائقه‌سازی پرداختند و حتی برای فرهنگ‌سازی رسانه ملی ما را نیز تسخیر کردند، این در حالی است که از حدود ۱۳ سال قبل شاهد نام‌گذاری سال‌ها با عنوان اقتصادی توسط رهبر معظم انقلاب هستیم که کمتر از سوی مسوولان به آن توجه شده است.

 

*** تشکیل نخستین شورای عالی سیاستگذاری

 

حسینی‌شاهرودی در ادامه، خاطرنشان‌کرد:

امروز پس از سال‌ها در دولت سیزدهم شاهد نگاشته شدن برنامه عملیاتی برای حوزه لوازم‌خانگی در کشور هستیم و برای نخستین بار شورای عالی سیاستگذاری این صنعت در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد که اولین تصمیم این شورا، کار کردن بر روی برنامه عملیاتی توسعه لوازم‌خانگی بوده است.

 

*** خروج شرکت‌های خارجی تولیدکننده لوازم‌خانگی در پی تحریم‌های آمریکا

 

وی با اشاره به خروج شرکت‌های خارجی تولیدکننده لوازم‌خانگی از کشورمان در پی تحریم‌های آمریکا، اظهار داشت:

تحریم‌کنندگان به دنبال نابود کردن این صنعت در کشورمان بودند و به دنبال تحریم‌ها، بسیاری کارخانجات داخلی تعطیل شد یا با کمتر از ظرفیت اصلی به فعالیت خود ادامه دادند.

 

*** تاثیر تحریم بر تولید لوازم خانگی/ ضمانت اجرایی این برنامه‌ها تا افق ۱۴۰۴

 

دبیرکل انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران در ادامه، تصریح‌کرد:

نگاهی به آمارها قبل و پس از تحریم‌ها، نشان‌دهنده افزایش ۱۰۰ درصدی تولید در برخی محصولات و همچنین ارتقای عمق ساخت داخل تولید در بسیاری از محصولات لوازم‌خانگی است تا جایی که اکنون بازار از محصولات داخلی اشباع شده است و تولیدکنندگان ما توانستند خود را به سطحی قابل رقابت با خارجی‌ها برسانند.

 

وی درباره ضمانت اجرایی این برنامه‌ها تا افق ۱۴۰۴، خاطر نشان کرد:

همین که شرکت‌های داخلی در دوران تحریم توانستند با هر مشقتی که بود به تولید بپردازند و نیاز کشور را برطرف کنند، خود بزرگترین تضمین برای ادامه مسیر است.

 

*** مشکلات صنعت لوازم خانگی

 

حسینی‌شاهرودی درمورد مشکلات صنعت لوازم خانگی، یادآور شد:

هرچند هنوز مشکلاتی نظیر ورود کالاهای قاچاق وجود دارد و باید با آن مبارزه شود یا هنوز به‌واسطه ذائقه‌سازی شرکت‌های خارجی، مردم همچنان تمایل به مصرف کالاهای خارجی دارند که باید به‌تدریج این مسائل را حل و فصل کرد.

 

*** سرمایه‎‎‌گذاری باید مشروط باشد/ فرصت تبدیل ایران به قطب صادراتی لوازم خانگی

 

وی در ادامه، تاکید کرد: ‌

ما موافق سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در این صنعت هستیم مشروط بر اینکه اشتغال‌زا و مولد بوده و ریسک حداقلی برای کشور به دنبال داشته باشد.

ایران قابلیت تبدیل شدن به قطب تولید قطعات لوازم‌خانگی برای شرکت‌ها و برندهای بزرگ جهانی را داراست و باید از این ظرفیت کشور به خوبی استفاده شود.

 

*** نیل به توسعه با مشارکت و حمایت دولت

 

به گزارش صنایع، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در پایان، گفت:‌

سند یاد شده بر مبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و با در نظر داشتن احتمال تداوم تحریم‌ها تدوین و نگاشته شده و در صورت حمایت حداقلی دولت و انسجام در سیاست‌ها، اهداف ترسیم شده دست‌یافتنی است.

سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در کشور تولید شد.

کارشناسان اشتغال مستقیم در این حوزه را ۳۰۰ هزار نفر و گردش مالی سالیانه در صنعت لوازم‌خانگی کشورمان را ۶ میلیارد دلار عنوان می‌کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول