اخبار برگزیده

کد خبر:309505
پ
حمیدرضادهقانی نیا
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گمرک در خصوص رجیستری تلفن‌ همراه در مبادی ورودی

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص رجیستری تلفن‌همراه در مبادی ورودی، پیشنهادی را به گمرک ایران ارائه داد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص رجیستری تلفن‌همراه در مبادی ورودی، پیشنهادی را به گمرک ایران ارائه داد.

 

*** ثبت مسافری به‌صورت اینترنتی و بدون احراز حضوری مسافر در مبادی ورودی

 

به گزارش صنایع، حمیدرضا دهقانی‌نیا در خصوص ثبت مسافری، گفت:

قبل از دی‌ماه ۹۹، ثبت مسافری به‌صورت اینترنتی و بدون احراز حضوری مسافر در مبادی ورودی کشورانجام می‌شد که در نتیجه این موضوع، متخلفان با دسترسی به اطلاعات هویتی مسافران در شرکت‌های حمل‌ونقل، آژانس‌های مسافرتی و یا دیگر بخش‌های مرتبط همزمان با مسافرت مسافر با صدور سیم‌کارت به نام وی بدون اطلاع ایشان، گوشی قاچاق خود را ثبت و آن را تطهیر می‌کردند.

 

وی در ادامه، افزود:

 این موضوع سبب ورود سیل انبوهی از شکایت‌ها به مراجع قضایی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های درگیر در طرح شده بود تا جایی که اعتراض دادستانی کل کشور را نیز در پی داشت.

دهقانی‌نیا در این رابطه، اظهار داشت:

 

در نتیجه دادستان محترم کل کشور در مکاتبه‌ای در تاریخ ۱۳ /۷ /۹۸ با وزیر محترم وقت امور اقتصادی و دارایی، ضمن صدور دستور اصلاح رویه موجود مسافری، اظهار کالا در مبادی و ثبت پس از احراز هویت دقیق مسافر، طی تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی را مطالبه نمود.

 

*** فرایند ثبت گوشی مسافری برای اتباع غیر ایرانی و ایرانی

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این خصوص، افزود:

 از همان زمان، این ستاد پیگیری موضوع را آغاز کرد و با توجه به پیچیدگی‌های اجرا، در نهایت فرایند ثبت گوشی مسافری برای اتباع غیر ایرانی از تاریخ ۱۳/ ۳ /۹۹ و برای اتباع ایرانی از تاریخ ۱ /۱۰/ ۹۹ منوط به احراز حضوری مسافر و اظهار کالا در مبادی ورودی کشور شد.

 

*** تطهیر کالای قاچاق

 

وی  در ادامه، اظهار داشت:

در نتیجه این اقدام، ضمن صیانت از حقوق مسافر برای ثبت گوشی همراه خود، از سوءاستفاده از رویه مسافری برای تطهیر کالای قاچاق جلوگیری شد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این رابطه، گفت:

 در حال حاضر، مسافر پس از احراز هویت و اظهار کالا در مبادی ورودی کشور، یک ماه فرصت دارد تا از طریق درگاه اینترنتی گمرک نسبت به پرداخت حقوق ورودی اقدام نماید.

 

 

اخبار مهم صنایع:

خطر امنیتی برای کاربران پایگاه داده کلود مایکروسافت

 تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی طرح ملی مسکن در شهرها/ تصویب طرح صندوق ملی مسکن

ضرورت‌های بهبود اقتصاد ایران از نگاه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

 

 

***  چالش‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با گمرک

 

دهقانی‌نیا در بخش دوم از اظهاراتش در رابطه با انتشار اخبار حذف فرایند حضوری رجیستری تلفن همراه مسافری ضمن اشاره به بازدید دیروز وزیر امور اقتصادی و دارایی از واحد رجیستری مستقر در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، چالش‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با گمرک در اجرای این فرایند را مورد توجه قرار داد و افزود:

بخش بزرگی از ایستایی و ایجاد صف موجود در مبادی ورود کشور به علت قطعی یا کندی سامانه داخلی گمرک و همچنین کم‌توجهی به پیشنهاد‌های این ستاد در مورد اصلاح فرایند بوده است.

 

وی در این‌باره، گفت:

قطعی یا کندی سامانه داخلی گمرک که در بازدید حضوری نماینده‌های این ستاد در سال قبل از فرودگاه امام (ره) نیز مشهود بود با وجود قابل‌حل بودن، متأسفانه تاکنون رفع نشده است.

 

*** راه‌حل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 

دهقانی‌نیا در رابطه با راه‌حل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص این مشکل، گفت:

 یکی از مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی که از همان ابتدا ارائه شد این بود که گمرک در سایت اینترنتی خود امکان اخذ اطلاعات هویتی و همچنین مشخصات گوشی را برای مسافران پیش از حضور در مبادی ورود کشور فراهم نماید و تنها ثبت نهایی کالا منوط به احراز حضوری مسافر و کالای همراه وی در مبادی ورود کشور باشد؛ در این صورت وقتی مسافر در مبادی کشور حضور یافت کارشناس گمرک می‌تواند از طریق جستجوی کد ملی وی، اطلاعات اظهاری را با کالا تطبیق داده و در صورت تائید، وی را مجاز نماید تا یک ماه پس از تاریخ ورود، نسبت به پرداخت حقوق ورودی از طریق سایت اینترنتی گمرک اقدام نماید که متأسفانه این پیشنهاد نیز اجرایی نشد.

 

*** کاهش زمان انجام فرایند رجیستری در مبادی ورودی کشور

 

به گزارش صنایع، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، ضمن اعلام آمادگی کامل برای شرکت در کارگروه مدنظر وزیر امور اقتصادی و دارایی، خاطرنشان کرد:

ستاد، از هر پیشنهادی که ضمن کاهش زمان انجام فرایند رجیستری در مبادی ورودی کشور، از تضییع حقوق مسافران واقعی جلوگیری نماید و خطر سوءاستفاده از رویه مسافری برای تطهیر کالای قاچاق را مجدداً بازنگرداند، استقبال می‌کند.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول