اخبار برگزیده

کد خبر:309242
پ
علی اصغر ملکی
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران:

کشتار بره‌های ماده ادامه دارد/ به زودی با کاهش تامین مواجه می‌شویم

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران از کاهش تامین گوشت مورد نیاز بازار در ماه‌های آینده به علت کشتار بره‌های ماده، خبر داد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران از کاهش تامین گوشت مورد نیاز بازار در ماه‌های آینده به علت کشتار بره‌های ماده، خبر داد.

 

*** پشت پرده آشفتگی بازار نهاده‌های دامی چه کسانی هستند

 

به گزارش صنایع، علی اصغر ملکی، با تاکید براینکه نهاده دامی وارداتی باید به دست دامدار برسد نه دلال و واسطه و شرایط فعلی نشان می‌دهد که حلقه‌ای مفقوده در این زمینه وجود دارد، افزود:

کشور اکنون به مدیران پای‌کار نیازمند است تا تصمیمات مناسب در زمان مناسب اخذ شود و در تنظیم بازار و بهبود مشکلات معیشتی مردم عملکرد مناسب تری به دست آید.

 

*** انتظار بخش کشاورزی از دولت آینده

 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران در ادامه، افزود:

 یکی از مسائلی که باید در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گیرد بخش کشاورزی است و در شرایطی که این بخش با خشکسالی مواجه است تاثیرات مستقیم آن در بازار دیده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه خشکسالی بسیاری از مراتع را از بین برده است، گفت:

 دامدار برای چرای دام صحرا و مرتعی در اختیار ندارد و طبیعی است که در این شرایط به تامین نهاده‌هایی مانند جو و ذرت وابسته است.

 در شش ماه ابتدایی هر سال به دلیل بارش‌های فصلی نیاز به نهاده وجود نداشت؛ اما امسال از ابتدای سال به دلیل نبود بارش دامداران قادر به سیر کردن دام نبوده اند.

 

*** بازار سیاه نهاده‌های دامی همچنان داغ است

 

ملکی در این خصوص، افزود:

 اکنون علوفه از بازار سیاه تامین می‌شود و این بازار نیز قواعد خود را دارد.

 وقتی نهاده از بازار سیاه تامین می‌شود هزینه تمام شده نیز افزایش می‌یابد.

 هر دام روزانه به یک کیلو نهاده نیاز دارد که تا به استاندارد تولید برسد؛ اما وقتی دامدار نتواند خوراک مورد نیاز دام را تهیه کند اتفاقات ناخوشایند دیگری به وجود می‌آید که از جمله آن‌ها ذبح دام‌های مولد است.

 

*** دپوی نهاده‌ها؛ دلالان و آقازاده‌ها

 

وی در ادامه،بیان داشت:

 دام‌های مولد باید در نیمه دوم سال زاد و ولد کنند؛ اما امسال به دلیل تاثیرات خشکسالی و مشکلات تامین نهاده بره‌های ماده کشتار شده اند و این روند همچنان ادامه دارد و این شرایط عواقبی به دنبال دارد که اگر به آن توجه نشود تامین گوشت مورد نیاز کشور دستخوش مشکلاتی خواهد شد.

 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران با بیان اینکه ایران کشوری خشکسالی است و مسئولان باید وقتی مسئولیتی را در این بخش می‌پذیرند به این ویژگی‌ها توجه داشته باشند و مدیریت مناسب تری را در این بخش اعمال کنند، تصریح کرد:

 تنظیم بازار در این بخش به معنای آن است که نهاده وارداتی باید به دست دامدار برسد نه دلال و واسطه و شرایط فعلی نشان می‌دهد که حلقه‌ای مفقوده در این زمینه وجود دارد.

 

وی در این خصوص، افزود:

 حلقه مفقوده نیز آن است که توزیع به گونه‌ای است که اشخاص واسطی نهاده را دریافت و دپو می‌کنند و در گزارش‌ها نیز مشاهده شد که وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کرد که نهاده‌ای در اختیار ندارد؛ اما واسطه‌ها نهاده دارند که قیمت آن بسیار بالاست.

 افراد مخل در این زنجیره تامین باید شناسایی شوند و طبیعی است که تامین نهاده در این میان شرایط و مدیریت بهتری طلب می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو/ تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه

۴ اولویت مهم برای تحقق حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت/ ضرورت تدوین برنامه عملیاتی برای افزایش شغل در ۴۵۰ شهرستان

خبر ویژه مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها/ نخستین کنفرانس بین‌المللی راهبری شرکتی

 

 

*** مشکلات پیش‌پای دامداران

 

ملکی در ادامه، تصریح کرد:

 دامدار نباید علاوه بر تولید دغدغه‌های متعدد داشته باشد؛ اما اکنون دامدار نمی‌داند در نیمه دوم سال قادر است نهاده مورد نیاز خود را تامین کند یا خیر.

دامداران اکنون از گرسنگی دام خود گلایه‌مند هستند و تقاضای آن را دارند که افرادی که مسئولیت‌ها را در این وزارتخانه در دست می‌گیرند توانایی لازم را داشته باشند و از نظرات بخش خصوصی و تولیدکنندگان در اتخاذ تصمیمات استفاده کنند.

 

وی در این خصوص، ادامه داد:

 کشور اکنون به مدیران پای کار نیازمند است که در جریان مستقیم مشکلات قرار گیرند و تصمیم‌های بهتر در زمان مناسب گرفته شود تا هم در تنظیم بازار و هم در بهبود وضعیت معیشت برای مردم عملکرد مناسب تری به دست آید.

 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران در ادامه، گفت:

 تشکل‌ها و دامداران، اتحادیه تشکل‌های دامداری، روستایی و عشایری نقش مهمی در بهبود شرایط تولیدکنندگان و توزیع کنندگان دارند که باید از ظرفیت مشورتی و اطلاعات آن‌ها استفاده شود.

 تولید دام سبک در کشور صنعتی نیست و هنوز به صورت سنتی اداره می‌شود.

 

*** گوشت مردم تهران از کجا تامین می‌شود

 

به گزارش صنایع، وی با بیان اینکه گوشت مورد نیاز شهر‌هایی مانند تهران از غرب کشور تامین می‌شود، تصریح کرد: دام‌های غرب کشور از نظر کالری و پروتئین مرغوب است و دام‌های شرق کشور بیشتر صنعتی است. ظرفیت بسیار مناسبی نیز در غرب کشور برای پرورش دام وجود دارد که باید به آن توجه داشت، اما تولیدکنندگان از فقر مراتع و کمبود نهاده گلایه‌های جدی دارند.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول