اخبار برگزیده

کد خبر:309282
پ
مهدی گوهررستمی
مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران:

رشد ۶۳۲ درصدی تعداد معاملات بازار متشکل ارزی در ۵ ماهه امسال

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران از رشد ۶۳۲ درصدی تعداد معاملات بازار متشکل ارزی در ۵ ماهه سال جاری، خبر داد.

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران از رشد ۶۳۲ درصدی تعداد معاملات بازار متشکل ارزی در ۵ ماهه سال جاری، خبر داد.

 

*** معاملات اسکناس دلار در بازار متشکل ارز

 

به گزارش صنایع، مهدی گوهررستمی با اشاره به رشد ۲۸۹ درصدی حجم معاملات اسکناس دلار در بازار متشکل ارز ایران در پنج ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته، اظهارداشت:

حجم معاملات انجام شده در نماد معاملاتی دلار در پنج ماه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۷ میلیون دلار بود که در مقایسه با حجم ۱۵۶ میلیون دلاری معاملات در مدت زمان مشابه سال گذشته، رشد ۲۸۹ درصدی حجم معاملات در این نماد را شاهد هستیم.

 

وی در ادامه، افزود:

 در نماد معاملاتی یورو شاهد حجم معاملاتی ۱۰۶ میلیون یورویی بودیم که این حجم از معامله با در نظر گرفتن حجم معاملات پنج ماه اول سال گذشته، نشان از رشد ۶۴۱ درصدی در معاملات این ارز دارد.

 

*** ارزش معاملات اسکناس دلار و یورو در بازار متشکل ارز ایران

 

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران در رابطه با ارزش معاملات اسکناس دلار و یورو در بازار متشکل ارز ایران، گفت:

 ارزش معاملات نماد دلار در بازار متشکل ارز ایران با رشدی ۳۸۸ درصدی نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته، معادل ۱۴ هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات نماد یورو با تجربه رشد ۸۵۳ درصدی در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال، به رقم ۳ هزار میلیارد تومان رسیده‌ است.

 

گوهررستمی در ادامه، افزود:

 قیمت میانگین دلار و یورو در پنج ماه اول سال ۱۴۰۰ به ترتیب برابر ۲۳ هزار و ۶۲۰ و ۲۸ هزار و ۱۴۸ تومان بود که هر کدام به ترتیب رشد تقریبی ۲۷ و ۳۵ درصدی را در مقایسه با پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نشان می‌­دهند.

 

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران در این خصوص، ادامه داد:

 در پنج ماهه نخست سال جاری، بازار متشکل ارز ایران شاهد انجام ۵۵ هزار و ۱۲۷ فقره معامله در نماد معاملاتی دلار و ۱۲ هزار و ۷۷۷ فقره در نماد یورو بوده است که از این نظر با مقایسه تعداد معاملات پنج ماهه امسال با دوره زمانی مشابه سال گذشته به افزایش عمق و اثرگذاری این نهاد مرجع در زمینه کشف و انتشار نرخ اسکناس ارز پی‌خواهیم برد چرا که در بازه زمانی مشابه سال ۱۳۹۹، در نماد معاملاتی دلار شاهد ۸ هزار و ۲۲۹ معامله و در نماد معاملاتی یورو شاهد ۱۰۴۵ معامله بودیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو/ تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه

۴ اولویت مهم برای تحقق حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت/ ضرورت تدوین برنامه عملیاتی برای افزایش شغل در ۴۵۰ شهرستان

خبر ویژه مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها/ نخستین کنفرانس بین‌المللی راهبری شرکتی

 

 

*** پایین‌ترین و بالاترین نرخ نمادهای معاملاتی

 

وی با اشاره به پایین‌ترین و بالاترین نرخ نمادهای معاملاتی ادامه داد:

 با توجه به داده‌های معاملاتی پنج ماه اول امسال، پایین‌ترین نرخ کشف شده برای نماد دلار ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان و بالاترین آن ۲۶ هزار و ۱۴۶ تومان بوده است که این نرخ‌ها در سال گذشته به ترتیب ۱۵ هزار و ۶۷ تومان و ۲۵ هزار و ۱۴۶ تومان به ثبت رسیده بودند.

 به علاوه در نماد معاملاتی یورو نیز پایین‌ترین و بالاترین نرخ‌ها به ترتیب ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان و ۳۱ هزار و ۵۱۰ تومان ثبت شده است که این نمادها در پنج ماهه نخست پارسال به‌ترتیب ۱۶ هزار و ۱۲۸ تومان و ۲۷ هزار و ۷۹۰ تومان بوده‌اند.

 

*** جایگاه حساس بازار ارز بویژه بازار نقدی ارز در اقتصاد کشور

 

گوهررستمی با اشاره به جایگاه حساس بازار ارز بویژه بازار نقدی ارز در اقتصاد کشور افزود:

 این روزها، افزایش و تلاطم نرخ ارز و سیکل معیوب تورم ناشی از متغیر ارز به دغدغه بسیاری از مردم و فعالان اقتصادی تبدیل شده است که برای تحلیل عوامل موثر بر نرخ ارز باید با رویکرد کارشناسی و چندجانبه متغیرهای مختلف اقتصادی و غیراقتصادی را بصورت همزمان مورد بررسی و مداقه قرار دهیم.

 
*** بازار متشکل معاملات ارزی به انتظام بخشی بازار اسکناس ارز کمک کرده است

 

به گزارش صنایع، مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران در پایان، تصریح کرد:

 اما آنچه که به طور مشخص در مورد بازار متشکل ارز ایران ­می­‌توانم بگویم این است که در مدت زمان ۲۰ ماهه از آغاز فرایند معاملات در بازار متشکل ارز ایران، شاهد تقویت و بسط فضای قانونی و شفاف بازار نقدی (اسکناس) ارز، استقبال چشمگیر مردم و فعالان ارزی از ماهیت عملیاتی این بازار و گذار از بازار سنتی اسکناس ارز به‌سوی بازار رقابتی، بازارمحور و کاملا الکترونیکی اسکناس ارز در ایران اسلامی هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول