اخبار برگزیده

کد خبر:309267
پ
نفت ایران
صنایع گزارش می‌دهد:

درآمد نفتی ایران در چهار ماهه سال جاری چقدر بوده است؟

درآمد نفتی ایران در چهار ماهه نخست سال جاری ۶۵٫۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

درآمد نفتی ایران در چهار ماهه نخست سال جاری ۶۵٫۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

 

*** عملکرد منابع و مصارف بودجه در چهار ماهه ابتدایی سال جاری

 

به گزارش صنایع، عملکرد منابع و مصارف بودجه در چهار ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۲۶۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که حدود ۶۵٫۹ هزار میلیارد تومان یعنی ۲۴٫۵ درصد از رقم مذکور از محل تنخواه گردان خزانه و منابع سپرده تامین شده است.

 

مجموعا ۲۰۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع بودجه در چهار ماهه سال جاری محقق شده که بخش اعظم آن ناشی از تحقق درآمدها بخصوص درآمدهای مالیاتی و گمرکی بوده است.

 

در این دوره زمانی، حدود ۱۱۹٫۸ هزار میلیارد تومان درآمدها محقق شده که نشاندهنده تحقق ۷۸ درصدی رقم مصوب بودجه است.

 

در چهار ماه ابتدایی سال جاری، صرفا بالغ بر ۱۱٫۶ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از صادرات نفت و فرآورده های نفتی حاصل شده که حدودا ۹ درصد رقم مصوب بودجه برای این دوره زمانی است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو/ تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه

۴ اولویت مهم برای تحقق حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت/ ضرورت تدوین برنامه عملیاتی برای افزایش شغل در ۴۵۰ شهرستان

خبر ویژه مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها/ نخستین کنفرانس بین‌المللی راهبری شرکتی

 

 

*** انتشار اسناد خزانه اسلامی/ اوراق مالی اسلامی

 

بخش اعظم درآمد ۷۲٫۴ هزار میلیارد تومانی ناشی از فروش و واگذاری اوراق مالی اسلامی در چهار ماه ابتدایی امسال، بخاطر انتشار اسناد خزانه اسلامی بوده که به پرداخت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا همان بودجه عمرانی اختصاص یافته است.

در این دوره زمانی، حدود ۵۹٫۸ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر شده و تخصیص یافته است.

در چهار ماه ابتدایی امسال، صرفا ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی به فروش رسیده و دولت موفق به فروش حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده دیگر نشده است. این آمار نشان می دهد دولت دوازدهم در این زمینه کارنامه مناسبی نداشته است.

 

 

 

*** براساس قوانین و مقررات، سقف استفاده دولت از تنخواه گردان خزانه چقدر است

 

مجموعا ۲۶۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از مصارف بودجه در چهار ماه ابتدایی امسال محقق شده که بخش اعظم آن (حدود سه چهارم) ناشی از پرداخت هزینه ها عمدتا پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان و بازنشستگان بوده است.

سقف استفاده دولت از تنخواه گردان خزانه براساس قوانین و مقررات رقمی بالغ بر ۴۱٫۲ هزار میلیارد تومان بود ولی براساس مصوبه شماره ۳۳۶۰۴/ت ۵۸۷۴۰ ه مورخ ۲۹ خردادماه ۱۴۰۰ هیات دولت، این رقم به مبلغ ۵۴ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت و دولت با استفاده از ظرفیت همین مصوبه، توانست بخشی از کسری بودجه را جبران نماید.

 

*** کسری بودجه در دولت دوازدهم

 

به گزارش صنایع، البته وضعیت کسری بودجه در اواخر دولت دوازدهم آنقدر وخیم بوده است که ناچار به استفاده از ظرفیت ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی کشور شده و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع سپرده تامین شده است.

 

 در این ماده از قانون محاسبات آمده است:

خزانه مجاز است برای رفع احتیاجات خود از موجودی حسابهای اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکتهای دولتی و سپرده ‌موقتاً استفاده نماید مشروط بر این که بلافاصله پس از درخواست سازمان ذیربط وجوه استفاده شده را مسترد دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول