اخبار برگزیده

کد خبر:309050
پ
گمرک و واکسن کرونا
صنایع گزارش می‌دهد:

تعیین تکلیف داروهای بدون مجوز دپو شده/ دپو اقلام دارویی و راه حل آن به دست وزیر اقتصاد و بهداشت

بعد از حواشی که در مورد تعیین تکلیف داروهای بدون مجوز در انبارهای گمرک ایجاد شده بود، طی رایزنی صورت گرفته از سوی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت قرار شده این موضوع حل و فصل شود.

بعد از حواشی که در مورد تعیین تکلیف داروهای بدون مجوز در انبارهای گمرک ایجاد شده بود، طی رایزنی صورت گرفته از سوی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت قرار شده این موضوع حل و فصل شود.

 

*** معاون فنی گمرک/ ترخیص کالاهای دپو شده و به ویژه دارو و اقلام کرونا

 

به گزارش صنایع، بازدیدی که امروز وزیر اقتصاد از گمرک امام خمینی داشت با تصمیم‌گیری‌هایی در رابطه با چند مورد همراه بود که از جمله آن می‌توان به بحث ترخیص کالاهای دپو شده و به ویژه دارو و اقلام کرونا اشاره کرد.

از مدتی پیش مسئولان گمرک ایران اعلام کرده بودند که حجمی از دارو در گمرک امام خمینی دپو شده که حدود ۱۸ تن مربوط به اقلام مرتبط با کرونا است.

در همین راستا، بازدیدی از سوی دادستان و البته نمایندگان سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو صورت گرفت و مقرر شد که تعیین تکلیف و ترخیص اقلام دارویی در گمرک به سرعت صورت گرفته و براساس آن ترخیص این کالاها از جمله سرم یا واکسن و اقلام مرتبط با کرونا در صورت داشتن مجوز وزارت بهداشت به صورت حمل یکسره و بدون تخلیه در انبارهای گمرک ترخیص و تحویل شود که ترخیص داروهای دپو شده نیز با مجوز وزارت بهداشت در هفته های اخیر آغاز شد. 

در این بین، اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو از این حکایت داشت که بخشی از داروهای دپو شده با مجوز وزارت بهداشت وارد گمرک نشده است و در نهایت اقدام موثری هم برای تعیین تکلیف آن صورت نگرفت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر اقتصاد برای تسریع در ترخیص کالاها از گمرک

رشد تولید ۲۰ محصول منتخب صنعتی و معدنی در چهار ماهه نخست ۱۴۰۰

توافق وزارت راه و بورس کالا برای عرضه اوراق سلف مسکن

 

 

*** رایزنی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت

 

اما آن طور که معاون فنی گمرک ایران می‌گوید در بازدید امروز وزیر اقتصاد، وی در جریان شرایط دپوی کالا و از جمله داروهای وارد و دپو شده در گمرک امام خمینی(ره) قرار گرفته و بر تسریع ترخیص آن تاکید کرده است.

 

ارونقی در این خصوص، گفت:

با رایزنی وزیر اقتصاد با وزیر بهداشت داشته مقرر شد در مورد تعیین تکلیف بخشی از داروهای دپو شده که هنوز مجوز وزارت بهداشت را دریافت نکرده و وزارتخانه به آن ورود نکرده است، تصمیم گیری شود.

معاون فنی گمرک، با مذاکره صورت گرفته تسریع تعیین تکلیف داروهای موجود در گمرک امام خمینی (ره) به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

*** ممنوعیت ورود داروهای فاقد ثبت سفارش و بدون مجوز

 

به گزارش صنایع، درجریان تعیین تکلیف و ترخیص داروهای دپو شده در گمرک امام خمینی (ره) یکی از مسائلی که از سوی سازمان غذا و دارو مطرح بود به این برمی‌گشت که تاکید دارند نباید محموله‌های دارویی که هنوز مجوز وزارت بهداشت را دریافت نکرده و ثبت سفارش ندارد به گمرک وارد شود و گمرک باید جلوی آنها را قبلا می‌گرفته است و در ادامه نیز از گمرک ایران خواستند تا مانع ورود این اقلام به گمرکات شود، این در حالی مطرح بود که اکنون رویه تجارت خارجی به نحوی است که در کنار کالاهایی که وارد کننده با انجام ثبت سفارش و مجوز آن را به گمرک و بنادر می‌آورد بخشی از اقلام نیز ابتدا وارد گمرک و بنادر می‌شود و به دنبال آن وارد کننده برای دریافت مجوزهای دستگاه‌های مربوطه اقدام و در صورت تایید ترخیص می‌شود.

هرچند که بارها انتقاداتی از سوی دستگاه‌های حوزه تجارت از جمله گمرک ایران در رابطه با این رویه نادرست مطرح بوده ولی هنوز اصلاحی صورت نگرفته است و در نهایت بارها این مشکل ایجاد شده که حجم زیادی از کالاها از جمله دارو که حتی مجوز ورود به کشور را ندارند از سوی وارد کنندگان وارد و در گمرک و بنادر دپو می‌شود و گمرک نیز طبق قانون تا قبل از اظهار آنها مسئولیتی بر عهده ندارد.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول