کد خبر:309107
پ
محمدرضا-نجفی-منش
عضو اتاق بازرگانی تهران:

دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو/ تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ضمن اشاره به دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو از تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه خبر داد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ضمن اشاره به دلیل اصلی افزایش مجدد قیمت خودرو از تفاوت ۱۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای ساخت داخل در بازار و درب کارخانه خبر داد.

 

*** رکود انتظاری بازار خودرو

 

به گزارش صنایع، قیمت خودرو در بازار تا تابستان سال گذشته روندی صعودی همراه با رکوردشکنی‌های قیمتی پی در پی را تجربه می‌کرد، با این وجود اما با پیروزی جو بایدن در آبان سال گذشته در انتخابات آمریکا، بسیاری از فعالان بازار به امید گشایش در حوزه تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام به انتظار نشستند و همین موضوع به کاهش نسبی قیمت‌ها در ماه‌ها پایانی سال قبل انجامید.

از اسفند سال گذشته تا چند هفته قبل نیز با توجه به آغاز مذاکرات وین و افزایش امیدها به رفع تحریم‌ها، بازار به رکودی جدید دچار شد و همین امر، رکودی انتظاری را در بازار به وجود آورد.

در هفته‌های گذشته با توقف مذاکرات برجام و نامشخص بودن سرنوشت تحریم‌ها اما بار دیگر قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار افزایشی شده، موضوعی که محمدرضا نجفی منش علتش را در بیرون از صنعت خودرو جست و جو می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر اقتصاد برای تسریع در ترخیص کالاها از گمرک

رشد تولید ۲۰ محصول منتخب صنعتی و معدنی در چهار ماهه نخست ۱۴۰۰

توافق وزارت راه و بورس کالا برای عرضه اوراق سلف مسکن

 

 

*** عضو اتاق بازرگانی تهران/ دلیل جهش ناگهانی قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی

 

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره افزایش قیمت خودرو، اظهار داشت:

دلیل اصلی جهش ناگهانی قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی افزایش دوباره نرخ دلار در بازار آزاد است.

قیمت تمام کالاها و خدمات در ایران، چسبندگی معنی‌داری با نرخ دلار در بازار آزاد دارد و خودرو ساخت داخل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

محمدرضا نجفی‌منش، در ادامه بیان داشت:

قیمت کارخانه خودروها در داخل کشور، در مقایسه با آنچه که در بازار معامله می‌شود، به مراتب پایین است و از این رو، امروز خودروسازها با ضرر و زیان در حال تولید هستند به طوری که تفاوت قیمت کارخانه و بازار در خودروهای ساخت داخل به ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان رسیده‌ است.

وی در ادامه تصریح می‌کند که خودروسازها از افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو، منفعتی نمی‌برند و در حالی با زیان و ضرر مشهود و قابل توجه به تولید مشغول هستند که پرداخت بدهی آنها به قطعه‌سازها نیز امکان‌پذیر نیست.

 

*** کاهش نرخ ارز هم تاثیری بر پایین آمدن قیمت خودرو ندارد

 

به گزارش صنایع، عضو اتاق بازرگانی در پایان، توضیح داد:

تا هر زمان که قیمت ارز در بازار آزاد افزایش یابد، قیمت خودرو نیز در بازار صعودی است و این تصور نیز که با کاهش قیمت ارز، می‌توان منتظر سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو بود یا نه، به دلیل ماهیت چسبندگی قیمت‌ها که در اقتصاد ایران ریشه دوانیده، نباید انتظار شوکه‌آوری از کاهش قیمت‌ خودرو در مدت زمان کوتاه و فوری متصور بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول