اخبار برگزیده

کد خبر:309139
پ
جواد حق‌شناس
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

معرفی ۶۰ هزار متقاضی مسکن ملی به بانک‌ها/ هدف‌گذاری برای ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی در سال جاری

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از معرفی ۶۰ هزار متقاضی مسکن ملی به بانک‌ها، خبر داد.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از معرفی ۶۰ هزار متقاضی مسکن ملی به بانک‌ها، خبر داد.

 

*** اجرای طرح مسکن ملی

 

به گزارش صنایع، جواد حق‌شناس در نشست خبری معرفی واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تحت پوشش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اظهار داشت:

اجرای طرح مسکن ملی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و برخی شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت از سوی بنیاد مسکن آغاز شده است و بنیاد مسکن برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در ۶۱۸ شهر مسوولیت دارد.

 

وی درادامه‌، افزود:

ثبت‌نام طرح مسکن ملی در پنج دوره انجام شد که یک دوره آن توسط بنیاد مسکن و  چهار دوره آن توسط وزارت راه و شهرسازی بود، در مجموع ۵۰۴ هزار و ۱۳ مورد ثبت‌نام انجام شد که پس از کنترل سه شاخص تاهل، سبز بودن فرم ج و عدم مالکیت و استفاده از کمک‌های دولتی، ۳۱۰ هزار و ۵۹۹ نفر واجد شرایط شناخته شدند.

 

*** معرفی ۶۰ هزار متقاضی مسکن ملی به بانک‌ها

 

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این خصوص، بیان‌داشت:

تاکنون ۷۴ هزار و ۸۷۷ متقاضی واجد شرایط برای بنیاد مسکن نهایی و ۶۰ هزار و ۷۰۴ نفر به بانک‌های عامل برای انجام فرآیند و دریافت تسهیلات و تشکیل پرونده معرفی شدند.

حق‌شناس، اکنون بیش از ۵۳ هزار نفر مبلغ ۴۰ میلیون تومان را که شرط لازم برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن است، واریز کردند.

 

وی در ادامه، افزود:

 برای بیش از ۱۰ هزار نفر به دلیل مشکلاتی از جمله قطعی نشدن زمین و مشکلاتی از جمله در جریان بودن پرونده در کمیسیون ماده (۵) یا داشتن معارض، امکان اقدام اجرایی وجود ندارد و اگر مشکلات آنان حل شود امکان اقدام اجرایی را خواهند یافت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر اقتصاد برای تسریع در ترخیص کالاها از گمرک

رشد تولید ۲۰ محصول منتخب صنعتی و معدنی در چهار ماهه نخست ۱۴۰۰

توافق وزارت راه و بورس کالا برای عرضه اوراق سلف مسکن

 

 

*** ساخت مسکن به کمک انبوه‌سازان

 

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این مورد، توضیح‌داد:

اکنون برای ۴۴ هزار نفر برنامه تخصیص پروژه انجام شده که بنیاد مسکن برای ۲۵ هزار واحد به‌طور مستقیم وارد عمل شده است و بیش از ۱۹ هزار واحد که توسط انبوه‌سازان در حال اجراست توسط بنیاد مدیریت می‌شود.

 

وی در ادامه، اضافه‌ کرد:

همچنین برای پروژه‌های انبوه‌ساز، اراضی توسط بنیاد مسکن به متقاضیان واگذار شده و کار توسط آنها در حال انجام است.

 

*** قیمت تمام‌شده واحدهای مسکن‌ملی

 

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، درباره قیمت ساخت مسکن ملی گفت:

 قیمت پایه ساخت هر مترمربع واحدهای مسکونی ذیل طرح اقدام ملی مسکن بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، همچنان ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان است.

 

وی در ادامه، افزود:

بر اساس نرخ تعدیل سه ماهه چهارم سال گذشته (زمستان ۹۹)، ساخت هر متر مربع واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن ۷۸ تا ۸۰ درصد نرخ تعدیل قیمت دارد که به رقم پایه بر اساس شرایط افزوده خواهد شد.

 

حق‌شناس در این مورد، خاطر نشان کرد:

 نرخ تعدیل هزینه ساخت طرح اقدام ملی مسکن وقتی پروژه به اتمام می‌رسد اعمال خواهد شد، به‌گونه‌ای که در پایان تحویل ساخت‌وساز، شرایط مختلف مانند علت تاخیر در زمان پروژه از زمان انعقاد قرارداد، علت افزایش قیمت‌ها و غیره بررسی شده و با آخرین نرخ تعدیل سه ماهه‌ای که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، محاسبه خواهد شد.

 

وی در ادامه‌، گفت:

 این موضوع به واحدهایی برمی‌گردد که بنیاد مسکن می‌سازد، اما تعدادی از واحدهایی که ساخت آنها توسط بنیاد مسکن آغاز و بقیه ساخت پروژه به متقاضی واگذار می‌شود، مشمول نرخ تعدیل نبوده و هزینه ساخت بر عهده متقاضی است؛ به عنوان مثال ۵۵۰ واحد مسکونی در سیستان و بلوچستان به صورت مشارکتی با متقاضی ساخته شد و به اتمام رسید.

 

*** میزان پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن ملی

 

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح مسکن ملی  را برای ۱۶ هزار و ۱۳۸ واحدی که بنیادساز است شامل ۶.۳ درصد پیشرفت فیزیکی و در گروه ساخت شامل سه‌هزار و ۳۹۹ واحد معادل ۷.۸ درصد و در یک‌هزار و ۲۲۷ واحد پروژه انبوه‌ساز شامل چهار درصد پیشرفت فیزیکی عنوان کرد.

 

حق‌شناس همچنین درباره اجرای سایر طرح‌های مسکن شهری توسط بنیاد مسکن، اعلام‌کرد:

امسال اجرای طرح‌های مسکن شهری به غیر از طرح‌های اقدام ملی مسکن شامل هفت‌هزار و ۴۸۸ واحد جدید است، همچنین ۱۳ هزار و ۷۷۶ واحد نیز از سال گذشته به سال جاری انتقال یافته است که در برنامه تکمیل امسال بنیاد قرار گرفته است.

 

به گزارش صنایع، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان،  تصریح‌کرد:

 امسال در مجموع ۶۶ هزار و ۷۸ واحد که شامل طرح مسکن ملی و مسکن شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است، توسط بنیاد اجرایی و عملیاتی می‌شود که با چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر و پروژه‌هایی که در بافت فرسوده چابهار به بنیاد محول شده است، این رقم به ۷۰ هزار و ۵۷۸ واحد می‌رسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول