اخبار برگزیده

کد خبر:308485
پ
محمدحسن آصفری
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس:

شکاف کسری بودجه تا پایان سال عمیق‌تر می‌شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس معتقد است، شکاف کسری بودجه تا پایان سال عمیق‌تر می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس معتقد است، شکاف کسری بودجه تا پایان سال عمیق‌تر می‌شود.

 

*** افزایش شکاف کسری بودجه

 

به گزارش صنایع، در روزهای که توجه افکار عمومی ایرانیان و رسانه ها، یکسره معطوف، تعیین تکلیف وزرای پیشنهادی است، برخی تحلیلگران دلسوزتر، نگران خطراتی هستند که در اثر افزایش شکاف کسری بودجه، متوجه اقتصاد ایران شده است.

خطر قریب الوقوعی که، ماه‌ها قبل در کشاکش بررسی ردیف‌های بودجه ۱۴۰۰ در مجلس ابعاد و زوایای گوناگون آن را تشریح و نسبت به وقوع آن هشدار داده بودند، اما مانند بسیاری از تجربیات این چنینی در گیر و دار جهت گیری‌های سیاسی و مسائل جناحی توجه لازم به آن نشد.

 زخمی که آنقدر بی‌توجهی به آن شد که امروز پیکره اقتصاد کشور با مشکل روبه رو شده و چنانچه هرچه سریعتر برای درمان آن فکری نشود، می‌تواند کشور را با تکانه‌های پی در پی اقتصادی و معیشتی مواجه سازد.

 

***  کیفیت ترکیب اقتصادی کابینه سیزدهم

 

محمدحسن آصفری پیرامون کیفیت ترکیب اقتصادی کابینه سیزدهم گفت:

 هر ترکیبی را با شاخص‌ها و ویژگی‌های خاصی می‌توان تحلیل کرد، یکی از ویژگی‌های ترکیب اقتصادی کابینه سیزدهم، همفکری و انسجام در رویکردهای ارائه شده است.

 به طور کلی هماهنگی مناسبی در خصوص برنامه‌های وزرای اقتصادی پیشنهادی کابینه سیزدهم وجود دارد و نقطه نظرات مشترکی از منظر تئوریک و راهبردهای عملی در حوزه اقتصاد میان این افراد مشاهده می‌شود.

 البته امیدواریم این هماهنگی در ۴سال عمر دولت تداوم داشته باشد و افراد معرفی شده تنها برای کسب رای اعتماد تصویری از انسجام را ارائه نکرده باشند.

 

*** اهمیت عنصر هماهنگی در یک تیم اقتصادی

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به اهمیت عنصر هماهنگی در یک تیم، یادآور شد:

 تجربیات سال‌های اخیر حاکی از آن است که مهم‌ترین عاملی که اقتصاد کشور را در سال‌های اخیر دچار خسارت‌های فراوانی کرده، فقدان هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت گذشته بوده است.

 به عنوان نمونه، بانک مرکزی تصمیماتی را اخذ می‌کرد که وزارت اقتصاد به رویکردهای خلاف آن اعتقاد داشت.

 وزارت جهاد کشاورزی اقدام به برنامه‌ریزی هایی برای بهبود شاخص بازارهای اقلام مصرفی می‌کرد در حالیکه وزارت صمت نوع دیگری از سیاست گذاری‌های اجرایی را در پیش می‌گرفت.

 

وی در ادامه، افزود:

مبتنی بر این دیدگاه‌های متفاوت و در برخی موارد متضاد در دولت قبل بود که تیم اقتصادی جدید تلاش کرد تا موضوع هماهنگی و انسجام را به عنوان یکی از اولویت‌های جدی در دستور کار قرار دهد.

 نمایندگان نیز در جریان بررسی برنامه‌های ارائه شده از سوی وزرا، تلاش کردند بر اهمیت این هماهنگی‌های اجرایی تاکید کنند.

 خوشبختانه هماهنگی مناسبی میان وزرا و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی وجود دارد.

 

*** احتمال عدم رای اعتماد به چند گزینه

 

آصفری درمورد اخذ رای اعتماد وزرای پیشنهادی ،گفت:

احتمال می‌دهم، اغلب وزرای پیشنهادی دولت در بخش اقتصاد، موفق به اخذ رای اعتماد شوند.

اما از میان ۱۹عضو کابینه پیشنهادی، قطعا ریزش هایی هم وجود خواهد داشت.

 پیش‌بینی می‌کنم که حداقل ۲الی ۳ وزیر در بخش‌های غیر اقتصادی با رای عدم اعتماد نمایندگان مواجه و از قطار کابینه سیزدهم پیاده شوند.

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در ادامه، افزود:

 با توجه به اینکه جلسات بررسی صلاحیت‌ها به طور رسمی پایان پیدا کرده و مجلس روز چهارشنبه وارد روند رای گیری در خصوص صلاحیت‌ها خواهد شد، هرگونه گمانه زنی در این خصوص ممکن است به معنای فضاسازی تفسیر شود.

 بنابراین باید تا زمان رسمی رای گیری صبر کنیم تا نهایتا در یک فضای آرام رسانه‌ای شمایل نهایی کابینه، نمایان شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

در جلسه رای اعتماد به جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم چه گذشت؟ (بروزرسانی)

سید عزت الله ضرغامی در جلسه رای اعتماد خود به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت سیزدهم چه گفت؟ (بروزرسانی)

پرونده هفت تپه به کجا رسید؟

 

 

*** خطر کسری بودجه برای شاخص‌های اقتصادی

 

آصفری در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به موضوع حساس کسری بودجه و ضرورت چاره اندیشی عاجل در خصوص آن گفت:

 متاسفانه در شرایط فعلی که کمتر از نیمی از سال می‌گذرد، بخش قابل توجهی از پیش‌بینی‌های بودجه‌ای مشابه سال گذشته محقق نشده است.

 موضوع زمانی پیچیده تر می‌شود که بدانیم میزان کسری بودجه به نسبت سال قبل با افزایش نیز همراه بوده است.

اگر نگوئیم حل معضل کسری بودجه مهم‌تر از تشکیل کابینه است، به اندازه آن دارای اهمیت است و باید هرچه سریعتر برای آن برنامه‌ریزی شود.

 

*** حل معضل کسری بودجه مهم‌تر از تشکیل کابینه

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به اینکه دولت بلافاصله پس از تعیین تکلیف کابینه در نخستین اقدام باید لایحه متمم بودجه ۱۴۰۰ را راهی بهارستان کند، گفت:

 اعتقاد دارم، چنانچه در خصوص این اولویت اهمال شود، شکاف کسری بودجه تا پایان سال عمیق تر خواهد شد و مشکلات دامنه داری را برای اقتصاد و معیشت کشور ایجاد می‌کند.

بر اساس این اهمیت است که به وزرای اقتصادی تاکید شده که نخستین لایحه دولت سیزدهم، لایحه متمم بودجه باشد تا جلوی افزایش دامنه‌های مخرب کسری بودجه مسدود شود.

 

*** برای کاهش کسری بودجه راهی به جز کارآمد کردن هزینه‌های دولت نداریم

 

وی در ادامه، افزود: باید مواردی در نظر گرفته شود تا حداقل در ادامه سال، کسری بودجه افسارگسیخته با افزایش همراه نشود.

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای کاهش عمق کسری بودجه، کاهش هزینه‌های غیرضروری مانند سفرهای خارجی، برگزاری همایش‌ها و یا پرداخت‌های ناموجه است.

از سوی دیگر باید تلاش شود سطح بهره‌وری فعالیت‌های اجرایی و عمرانی ارتقا پیدا کند تا با کمترین سرمایه‌گذاری بتوان بیشترین بهره‌برداری و خدمات را به مردم ارائه کرد.

 

*** گزینه نخست برای پوشش شکاف بودجه

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در پایان، خاطرنشان کرد:

در واقع مجلس به دنبال آن است که مسیر صرفه جویی‌ها از طریق کاهش دریافتی حقوق بگیران، بازنشستگان و غیره نباشد و به وسیله افزایش بهره‌وری، اصلاح نظامهای مالیاتی، بانکی و حذف هزینه‌های غیر ضروری این کسری بودجه جبران شود.

بنابراین مجلس و دولت تلاش خواهند کرد تا فشار کسری بودجه متوجه اقشار محروم و حقوق بگیران نباشد و از روش‌های متعارف دیگر این شکاف بودجه‌ای جبران شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول