اخبار برگزیده

کد خبر:308533
پ
امیر دودابی نژاد
معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی:

دعوت از صنایع و سرمایه‌گذاران برای مشارکت در تولید برق

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی از دعوت از صنایع و سرمایه‌گذاران برای مشارکت در تولید برق، خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی از دعوت از صنایع و سرمایه‌گذاران برای مشارکت در تولید برق، خبر داد.

 

 *** اعلام آمادگی وزارت صمت برای مشارکت در تامین برق

 

به گزارش صنایع، امیر دودابی‌نژاد بر لزوم تامین برق مطمئن و پایدار برای بخش صنعت و مشارکت صنایع در تامین انرژی تاکید کرد و افزود:

 با توجه به ضرورت منطقی شدن هزینه برق در سبد هزینه‌های واسطه‌ای بخش صنعت، افزایش بهره‌وری در بخش صنعت و معدن و پیرو استقبال و اعلام آمادگی وزارت صمت برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های حرارتی، شرکت برق حرارتی در سال جاری برای ۱۳ واحد صنعتی بزرگ پرمصرف و عمدتا صنایع معدنی موافقت اصولی احداث نیروگاه‌های حرارتی به میزان ۱۰ هزار و ۵۳۶ مگاوات را صادر کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی ادامه داد:

 اما با توجه به محدودیت منابع سوخت و همچنین زمان بر بودن مراحل پیشبرد مانند اخذ مجوزات مربوطه و اجرای پروژها، دو مسیر برای تسریع و تسهیل اجرای این پروژه‌ها پیش‌بینی شده است.

 

*** واحد‌های بخار برخی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تکمیل نیست

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر واحد‌های بخار برخی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تکمیل نشده است، گفت:

 با توجه به اینکه تولید این واحد‌ها بخار بدون سوخت مازاد میسر خواهد بود، شرکت مادرتخصصی برق حرارتی آمادگی دارد برخی از این نیروگاه‌ها را که در اختیار و تحت تملک دارد به شرط تکمیل واحد بخار براساس بند ط تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به متقاضیان و از جمله صنایع واگذار کند.

 

*** احداث واحد‌های بخار از طریق سرمایه‌گذار

 

دودابی‌نژاد در ادامه،تاکید کرد:

 با توجه به آماده بودن و قابلیت تولید واحد‌های گاز و زیر ساخت مشترک این نیروگاه‌ها، صنایع متقاضی قادر خواهند بود در زمان کوتاهی به اهداف خود دست پیدا کنند.

 ظرفیت واحد‌های گازی این نیروگاه‌ها حدود ۶۵۰ مگاوات است که با احداث واحد‌های بخار از طریق سرمایه‌گذار بیش از ۳۲۰ مگاوات دیگر به ظرفیت این نیروگاه‌ها افزوده خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

در جلسه رای اعتماد به جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم چه گذشت؟ (بروزرسانی)

سید عزت الله ضرغامی در جلسه رای اعتماد خود به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت سیزدهم چه گفت؟ (بروزرسانی)

پرونده هفت تپه به کجا رسید؟

 

 

*** شناسایی و ارزیابی متقاضیان دارای توانمندی لازم جهت سرمایه گذاری

 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی با بیان اینکه در حال حاضر شناسایی و ارزیابی صلاحیت متقاضیان دارای توانمندی برای این منظور در دستور کار قرار گرفته است، گفت:

 در ادامه واگذاری هر یک از نیروگاه‌‎ها به روش فروش دارایی در فرآیند مزایده انجام خواهد شد و به این ترتیب کلیه مستحدثات و تجهیزات بخش گاز موجود نیروگاه در ازای پرداخت بهای آن به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود.

وی در ادامه، تاکید کرد:

 بر همین اساس سرمایه‌گذار متعهد به تکمیل و توسعه نیروگاه از طریق احداث بخش بخار نیروگاه (شامل طراحی، مهندسی، تامین مالی، بیمه، تامین، تدارک و حمل مصالح و تجهیزات، ساخت، تکمیل، آزمایش، راه اندازی، بهره برداری، نگهداری و تعمیرات) می‌باشد.

 

*** نحوه بررسی و ارزیابی طرح سرمایه گذاری

 

دودابی‌نژاد با اشاره به اینکه منابع حاصل از این واگذاری برای نوسازی و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام نیروگاهی استفاده خواهد شد، افزود:

 انتخاب سرمایه‌گذاران در یک فرآیند رقابتی دو مرحله‌ای صورت خواهد گرفت.

 در مرحله اول ارزیابی صلاحیت سرمایه‌گذاران و در مرحله دوم نیز پیشنهاد فنی و مالی پروژه ارائه شده توسط سرمایه‌گذاران ارزیابی خواهد شد.

 در مرحله ارزیابی صلاحیت لازم است که متقاضیان اطلاعات مشخص شده را تا پایان شهریورماه ارائه دهند تا در مرحله بعد از واجدان شرایط برای ارسال پیشنهاد فنی و مالی دعوت گردد.

 

*** پروژه‌های نیمه‌کاره به واحد‌های صنعتی واگذار می‌شود

 

به گزارش صنایع، معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت برق حرارتی در پایان، با بیان اینکه مسیر دیگری نیز به منظور تسریع کار ایجاد شده است، گفت:

در حال حاضر عملیات اجرایی پروژه‌های نیروگاهی در ساختگاه‌های متعددی آغاز شده است، اما به علت موانع در تامین مالی تکمیل نشده‌اند.

 حداقل امکانات موجود این پروژه‌ها زمین و مجوزات مربوطه است و در برخی موارد بخشی از تجهیزات و تاسیسات مربوطه نیز تامین یا احداث شده است.

این شرکت به منظور تسریع در اجرای پروژه‌های نیروگاهی مورد نظر صنایع، آمادگی دارد این ساختگاه‌ها با کارگاه‌های فعال را با تمامی مجوزات و دارایی‌ها براساس قوانین و مقررات به واحد‌های صنعتی واگذار کند که شرایط آن هم متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول