کد خبر:301207
پ
۱۸
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

دخالت ۶۰۰ درصدی دولت در صنعت خودروسازی با وجود سهام ۶ درصدی/ صنعت خودروسازی به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده‌ است

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است، دولت با وجود دارا بودن تنها ۶ درصد از سهام خودروسازی، دخالت ۶۰۰ درصدی را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است، دولت با وجود دارا بودن تنها ۶ درصد از سهام خودروسازی، دخالت ۶۰۰ درصدی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

*** دخالت گسترده دولت در صنعت خودروسازی

 

به گزارش صنایع،‌ عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی در نشست هم‌اندیشی بررسی چالش‌های صنعت فولاد، اظهار داشت:

دخالت دولت‌ها در صنعت خودروسازی به گونه‌ای است که در جلسه خودروسازان با رئیس مجلس گفتند خودروسازان به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده‌اند.

مدیران خودروسازی‌ها توسط دولت انتخاب می‌شوند و آن‌ها هم می‌گویند آدم معرفی کنید تا در خودروسازی استخدام کنیم درحالی که یک بنگاه اقتصادی قواعد خاص خودش را دارد.

دولت فقط ۶ درصد سهام در دو خودروساز بزرگ دارد اما به اندازه ۶۰۰ درصد دخالت می‌کند.

 

وی در ادامه افزود:

در این جلسه رئیس مجلس از خودروسازان پرسید شما چه قدر سود کسب کرده‌اید که آن‌ها گفتند نه تنها سودی نداریم بلکه زیان انباشته داریم.

وقتی قیمت دستوری است هیأت مدیره و مدیرعامل نمی‌تواند کاری بکند درحالی که کسی که قیمت دستوری می‌دهد باید هزینه‌اش را هم بپردازد.

در جلسه‌ای که در ابتدای مجلس با رئیس قوه قضائیه داشتم گفتم شما به قاضی‌ها دستور دهید هیچ فعال اقتصادی غیر از جرائم مشخص قانونی نباید زندانی شود بلکه قاضی حکم دهد به جای زندان رفتن فعال اقتصادی مجبور شود برای تعدادی از افراد دیگر شغل ایجاد کند.

زندان چه فایده ای دارد؟

زندان برای جامعه سم است.

 

*** لایحه بودجه سال آینده

 

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره لایحه بودجه سال آینده، گفت:

بسیج می‌تواند از هم اکنون پیشنهادات خود را برای لایحه بودجه سال آینده و برای قانون برنامه هفتم توسعه، ارائه کند چون اگر دولت لایحه بیاورد مجلس از ۵ درصد بیشتر نمی‌تواند آن را تغییر بدهد.

 

*** تولید داخل

 

وی با اشاره به تولید داخل، بیان داشت:

وقتی نگاه به تولید داخل می‌شود اکنون برای خط لوله گوره‌جاسک، کارخانه‌های لوله‌سازی فعال شده‌اند و سه شیفت کار می‌کنند چون تجهیزات این خط لوله از داخل تأمین می‌شود.

 

*** صندوق توسعه ملی

 

اکبری تالارپشتی پیرامون صندوق توسعه ملی، ابراز داشت:

صندوق توسعه ملی که در مجلس هشتم با فرمان رهبر معظم انقلاب، راه‌اندازی شد قرار بود بخشی از درآمد نفت و گاز به عنوان پشتوانه اقتصاد ملی قرار گیرد و قرار نبود دولت‌ها از آن استفاده کنند.

قرار بود از محل صادرات نفت و گاز هر سال ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی برود و در پایان برنامه پنج‌ساله کل درآمد نفت و گاز وارد این صندوق بین ‌نسلی بشود که پشتوانه عظیمی برای کشور قرار گیرد.

دولت دوازدهم به محض اینکه سیل یا زلزله به وقوع می‌پیوست نزد رهبر معظم انقلاب می‌رفت و احساسات مردم را در مقابل ایشان می‌گذاشت تا اجازه دهد از صندوق توسعه ملی برای سیل و زلزله بردارد درحالی که هیچ نیاز دلاری نبود.

 

*** موفقیت در صنعت خودروسازی

 

وی درباره موفقیت در صنعت خودروسازی، مطرح کرد:

وقتی مدیریت جهادی در صنایع پیشرفته مانند نانو و بیوتکنولوژیک و هوا فضا قله‌ها را فتح می‌‌کند چرا در خودروسازی که روی زمین است موفق نمی‌شویم ما این همه شهید دادیم از جمله شهید قاسم سلیمانی؛ نباید کشور این گونه مدیریت شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

عرضه سیمان در بورس به قوت خود ادامه خواهد یافت/ مصرف داخلی سیمان کمتر از ۶۰ درصد است

‌ ۱۰ هزار مگاوات ناترازی مصرف و تولید برق کشور

مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت

 

 

*** تاثیر تحریم‌ها

 

اکبری تالارپشتی درباره تاثیر تحریم‌ها، گفت:

تحریم‌ها اثر آن چنانی ندارند.

اولاً تحریم‌های آمریکا قوانین داخلی یک کشور است که به کشور ما و دیگر کشورها تحمیل شده است و باید دولت علیه این ظلم در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت ارائه می‌کرد و باید آمریکا را رسوا می‌کرد اما هر زمان جلسه هیأت دولت بود، رئیس جمهور به جای محکوم کردن آمریکا علیه داخلی‌ها صحبت می‌کرد و ما ایشان را به خدا واگذار می‌کنیم.

در ابتدای مجلس رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفته بود اگر تحریم هستید و نمی‌توانید نفت بفروشید اجازه دهید پالایشگاه احداث کنیم و به جای نفت خام محصول صادر کنیم اما وزیر نفت اجازه نداده بود.

 

*** کمبود منابع آب برای تولید فولاد

 

وی با اشاره به کمبود منابع آب برای تولید فولاد، تصریح کرد:

باید از ذخایر سدها استفاده کنیم وگرنه خود سد عاملی برای خشک شدن رودها می‌شود.

 

*** مشکل قانونی برای اشتغال و درآمد

 

به گزارش صنایع، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، اظهار داشت:

درحال حاضر ما مشکل قانونی نداریم به عنوان مثال اسنپ بدون هیچ قانونی آمده و برای هزاران نفر اشتغال و درآمد ایجاد کرده است که با شناسایی نیاز مسافر و نیاز راننده انجام شده است.

میلیاردها تومان مالیات نیز به دولت می‌دهد.

ما می‌گوییم برای اشتغال باید قانون وضع کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول