کد خبر:301096
پ
حسین حسین زاده
عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس:

روند پرداخت وام‌های خرد مردم را خسته و کلافه کرده است/ بانک‌ها به جای ایستادن مقابل اختلاسگران در مقابل مردم ایستاده‌اند

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس معتقد است، روند پرداخت وام‌های خرد مردم را خسته و کلافه کرده است و بانک‌ها به جای ایستادن مقابل اختلاسگران در مقابل مردم ایستاده‌اند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس معتقد است، روند پرداخت وام‌های خرد مردم را خسته و کلافه کرده است و بانک‌ها به جای ایستادن مقابل اختلاسگران در مقابل مردم ایستاده‌اند.

 

*** عملکرد سلیقه‌ای بانک‌ها در پرداخت وام‌های خرد

 

به گزارش صنایع، حسین حسین زاده با انتقاد از عملکرد سلیقه‌ای بانک‌ها در پرداخت وام‌های خرد که منجر به ایجاد سختی‌های بسیار برای مردم شده است، اظهار داشت:

یکی از دغدغه‌های نماینده‌ها، اعتراض مردم به نحوه پرداخت وام‌های خرد به آن‌ها است، وام‌هایی که می‌خواهند به زخم‌های زندگی خود مانند تعمیر مسکن، ایجاد یک شغل، پرداخت هزینه‌های بیماری وغیره بزنند چراکه متاسفانه بانک‌ها برای ارائه یک وام خرد شرایط سختی مانند ضامن‌های متعدد، ارائه چک، سفته و غیره گذاشته‌اند تا نهایتا یک وام به مبلغ ۱۰ تا نهایتا ۵۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

 

نماینده مردم لارستان و خنج و گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند پرداخت وام‌ها مردم را خسته و کلافه کرده است تا جایی که بسیاری از افراد عطای گرفتن وام را به لقایش می‌بخشند، اضافه کرد:

بانک مرکزی با توجه به اختیارات خود، می‌تواند این مهم را ساماندهی کند تا مردم برای دریافت یک وام خرد کلافه و سردرگم نشوند.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور نیز باید به تخلفات بانک‌ها ورود کنند چراکه همین بانک‌ها که یک وام ۵۰ میلیونی را با هزار مکافات به مردم می‌دهند، وام‌های چند میلیاردی را بدون اخذ وثیقه‌ و  تضامین لازم به افرادی که داری لابی‌های خاصی هستند پرداخت می‌کنند.

رقابتی نبودن فعالیت بانک‌ها مشکلات فوق را به وجود آورده است، بنابراین از آنجا که بانک‌ها بی‌رقیب کار می‌کنند در مقابل مردم احساس مسئولیت نمی‌کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بانک مرکزی به وعده خود برای ثبت پیامکی چک از ابتدای مرداد عمل نکرد

رشد ۲٫۵ برابری تولید گاز طی هشت سال گذشته

وجود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه حمل‌ و نقل نیمه تمام در کشور

 

 

*** وام‌گیرندگان کلان و خرد

 

وی در مجلس یازدهم، تصریح کرد:

در حالی عمده مطالبات و معوقات اصلی بانک‌ها از وام‌گیرنده‌های کلان است اما آن‌ها وام‌گیرندگان خرد را لای منگنه گذاشته اند و با اعمال سختگیری‌های بسیار، حتی آن‌ها را به دادگاه و زندان می‌کشانند، در عین حال با فردی که چندین میلیارد وام گرفته است و اقساط خود را پرداخت نکرده است، برخوردی نمی‌شود.

 

حسین زاده با بیان اینکه حدودا هر یک از  وام‌های کلان معوق معادل  چندین وام خرد است، رفتار بانک‌ها را سبب افت بهره‌وری در کشور دانست و افزود:

درصورتی اشتغال در کشور پا می‌گیرد که به کارآفرینان و مشاغل خرد وام کم‌بهره و آسان داده شود لذا مجلس در کمیسیون‌های اصل ۹۰ و اقتصادی اقدامات بانک‌ها را در پرداخت وام‌های خرد و کلان پیگیری می‌کند چراکه بانک‌ها به جای ایستادن مقابل اختلاسگران در مقابل مردم ایستاده‌اند.

 

*** قانون تسهیل در فضای کسب و کار

 

به گزارش صنایع، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین، اظهار داشت:

اگرچه ۱۵ سال از تصویب قانون تسهیل در فضای کسب و کار گذشته است اما بوروکراسی اداری همچنان یکی از معضل‌های بزرگ بر سر تسهیل کسب و کار به شمار می‌آید و این موانع علاوه‌ بر سختی پرداخت وام‌ها در مسیر تولید نیز وجود دارد.

خانه ملت

 

 

پایان پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول