کد خبر:300615
پ
همسان سازی حقوق بازنشستگان
صنایع گزارش می‌دهد:

واکنش سازمان برنامه به ادعای رئیس مجلس در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

مدیر روابط عمومی‌ سازمان برنامه و بودجه، نسبت به ادعای رئیس مجلس درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان واکنش نشان داد.

مدیر روابط عمومی‌ سازمان برنامه و بودجه، نسبت به ادعای رئیس مجلس درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان واکنش نشان داد.

 

*** توئیت مدیر روابط عمومی ‌و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه

 

به گزارش صنایع، نسرین وزیری درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان توئیتی منتشر کرد.

 

در متن این توئیت آمده است:

رئیس محترم مجلس در پاسخ به استاد رضا کیانیان گفتند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، با وادار کردن دولت توسط مجلس محقق شده است.

جناب قالیباف لایحه دوفوریتی دولت از ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در انتظار اعلام وصول است.

خواهشمند است زور مبارک رو در هیات رئیسه مجلس تحت امر خودتان خرج بفرمایید؛ با سپاس.

 

*** چرا عده‌ای با افزایش حقوق بازنشستگان مخالف هستند؟

 

مدیر روابط عمومی ‌و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه  پیش از این در کلاب‌هاوسی با موضوع چرا عده‌ای با همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان مخالف هستند، برگزار شده بود، اظهار داشت:

در فضای رسانه‌ای و منتقدانه هستند کسانی که مخالف همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان هستند و دولت را متهم می‌کنند به اینکه در حال انجام کاری غیرقانونی است و به نوبه‌ای به انتظارات دامن می‌زند.

بنده در پاسخ به این ادعاهای مطرح شده می‌توانم بگویم که این کار به هیچ وجه غیر قانونی نیست بلکه براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ است.

براساس بند واو تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ دولت مکلف به تادیه بدهی‌های خود به صندوق‌های بازنشستگی شده بود و براساس همین امر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کلید خورد.

سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شده بود و استارت متناسب‌سازی نیز از آنجا خورد.

همین بند در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نیز آمده است و اتفاقا هر دو بار مجلس آن را تصویب کرده است.

به این معنا که دولت کاری را بدون مصوبه مجلس انجام نمی‌دهد.

سال ۱۴۰۰ دولت ۸۹ هزار میلیارد تومان برای تادیه بدهی به تامین اجتماعی و ۴۱ هزار میلیارد تومان نیز برای تادیه بدهی به سایر صندوق‌ها اختصاص داد.

بنابراین دولت از چنین اتهاماتی مبرا است و این اقدامی‌که دولت برای متناسب‌سازی قانون بازنشستگان انجام می‌دهد براساس مر قانون صورت گرفته است.

 

*** نگرانی بازنشستگان

 

وی در ادامه، افزود: مسئله‌ای که در حال حاضر اذهان را درگیر کرده است، نگرانی بازنشستگان از محدودیت این اقدام به دولت فعلی و نبود تداوم آن در دولت‌های بعدی است.

ما سلسله جلساتی را در سازمان برنامه و بودجه با حضور بازنشستگان از شاخه‌های مختلف برگزار کردیم و از آن‌ها خواسته شده است تا مطالبات خود را عنوان کنند.

نگرانی مشترکی که در تمامی‌این جلسات از طرف بازنشستگان مطرح می‌شود این است که مبادا این موضوع به این دولت ختم شود و در دولت بعد دیگر افزایش حقوق و یا به نوعی همسان‌سازی را نداشته باشند.

کسانی که مشرف به قوانین مالی و اداری و قوانین بودجه هستند، می‌دانند که با اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق کارکنان کشور افزایش پیدا کرد و یک فاصله معناداری بین حقوق بازنشستگان و کارکنان ایجاد شد.

این اقدامی‌ که دولت دوازدهم در حال انجام آن است نیز به دلیل این شکاف به وجود آمده است، به خاطر اینکه این شکاف را بپوشاند و این اتفاق از زمانی که فصل دهم اجرا شده است، در حال انجام است.

 

وزیری در ادامه، اضافه کرد: در نتیجه اصلا نمی‌شود دولت را متهم کرد به اینکه در سال آخر خود این کار را انجام می‌دهد.

اسفند ۹۸ فصل دهم اجرا شده است و از سال ۹۹ متناسب با قانون بودجه سال ۹۹ این همسان‌سازی در حال اجرا است.

در حال حاضر نیز از آنجا که این همسان‌سازی به قانون برنامه ششم مستند است و قانون بودجه سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ به عنوان برشی از برنامه ششم توسعه به دنبال تحقق این امر رفته است بازنشستگان نگران آن هستند که با پایان برنامه ششم که امسال سال آخر اجرای آن است این همسان‌سازی متوقف شود و دیگر ادامه پیدا نکند و به همین دلیل است که دولت در حال ارائه لایحه متناسب سازی حقوق بازنشستگان به مجلس است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت

ورود سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن

جذب بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان حق بیمه در سال ۱۴۰۰

 

 

*** مخالفت عملی مجلس با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

 

وی در ادامه افزود: مجلس تا کنون هیچ در باغ سبزی نسبت به این مسئله نشان نداده است.

اگرچه صحبت‌های نماینده‌ها حاکی از مطالبی همچون حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و حمایت از بازنشستگان است اما در عمل کارنامه مجلس در این زمینه کارنامه موفقی نبوده است.

نشان به آن نشان که در ۲۵ آذر ماه سال ۹۹ لایحه‌ای از دولت با قید دو فوریت برای استفسار و انجام بحث متناسب‌سازی با امضای رئیس جمهور به مجلس ارائه شد اما هنوز که هنوز اعلام وصول نشده است و این اتفاق جز موارد نادر در تاریخ پارلمانی کشور است که لایحه‌ای با قید دو فوریت آذر ماه به مجلس ارائه می‌شود اما هنوز اعلام وصول نشده است؛ لایحه‌ای که در خصوص بودجه سال ۱۳۹۹بوده است.

 

مدیر روابط عمومی‌ سازمان برنامه و بودجه در ادامه، تصریح کرد:

هیئت تطبیق مصوبات مجلس به اقدامی ‌از سوی دولت ایراد گرفت که در آن دولت خواستار هزینه کرد ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری بوده است.

۵۰ هزار میلیارد تومانی که براساس قانون بودجه در اختیار دولت قرار گرفته بوده است و دولت در نظر داشته است که برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان یک ۳۲ هزار میلیارد تومان را متناسب با جمعیت بازنشستگان تامین اجتماعی و یک ۱۸ هزار میلیارد تومان را برای بازنشستگان لشکری و کشوری اختصاص دهد.

اما هیئت تطبیق اعلام کرد که دولت نمی‌تواند از این محل به داد بازنشستگان کشوری برسد و برای آنکه این اتفاق نیافتد از ۲۵ آذر دولت لایحه دو فوریتی را به مجلس فرستاد و از آن تاریخ تا پایان سال دست کم ۵ تجمع از سوی بازنشستگان بین سازمان برنامه و بودجه و محل مجلس شورای اسلامی‌شکل گرفت و نمایندگان مجلس هر بار اگر در تجمعات حضور پیدا می‌کردند، تقصیرها را برگردان سازمان برنامه و بودجه می‌انداختند و مطرح می‌کردند که سازمان برنامه و بودجه پول را نداده است و این بندگان خدا را به سازمان برنامه و بودجه می‌فرستادند.

 

*** جابجایی ردیف‌ها برای متناسب‌سازی دستمزدها

 

وی در ادامه، افزود: با این حال دولت برای اینکه بتواند حق بازنشستگان را اعطا کند با استفاده از اختیارات قانونی خود اقدام به جابه جایی ردیف‌ها کرد، چراکه تا سقف ۱۰ درصد دولت این امکان را دارد و توانست بار مالی بازنشستگان کشوری را تامین کند و این متناسب‌سازی دستمزدها در سال ۹۹ را تمام و کمال براساس بند واو تبصره ۲ انجام دهد.

در حال حاضر نیز صرفا به درخواست بازنشستگان از سوی سازمان برنامه و بودجه لایحه دائمی‌شدن متناسب‌سازی به مجلس ارائه شده است، چراکه بازنشستگان نگران هستند که با پایان برنامه ششم توسعه این اتفاق در دولت‌های بعدی تداوم پیدا نکند.

با این رویکردی که در حال حاضر در مجلس شکل گرفته است، نگرانی به جایی است این دولت تا آنجا که در توانش بوده است علی‌رغم فشارهای مالی‌ای که داشته است و تجربه بیشترین تحریم‌ها توانسته است به وظایف خود جامع عمل بپوشاند و انشاالله در این مسیر مجلس نیز با دولت همراهی کند.

 

*** بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی

 

به گزارش صنایع، مدیر روابط عمومی‌سازمان برنامه و بودجه در پایان در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص بدهی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی مطرح است، اظهار داشت:

در بند واو تبصره دو آمده است که تنها ۳۰ درصد از بودجه را دولت باید برای امر همسان‌سازی تخصیص دهد که آن مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان است نه کل مبلغ بند واو و سال ۱۴۰۰ نیز آن مبلغی که برای همسان‌سازی آمده است، ۸۹ و ۴۱ هزار میلیارد تومان است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول