اخبار برگزیده

کد خبر:298931
پ
سنکروترون، بزرگترین پروژهٔ علمی ایران
صنایع گزارش می‌دهد:

سنکروترون، بزرگترین پروژه علمی ایران

پس از ۱۰ سال آماده‌سازی، ایران کار بر روی بزرگترین پروژه علمی خود را آغاز می‌کند

پس از ۱۰ سال آماده‌سازی، ایران کار بر روی بزرگترین پروژه علمی خود را آغاز می‌کند.

 

*** شتاب‌دهندهٔ سنکروترون

 

به گزارش صنایع، به نقل از خبرگزاری گلوبال کنستراکشن، ایران کار بر روی بزرگ‌ترین پروژهٔ علمی تاریخ کشور را آغاز کرده است:
شتاب دهندهٔ ذرات دایره‌ای معروف به سنکروترون
این دستگاه در یک سایت ۵۰ha در نزدیکی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در شهر قزوین، حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی تهران، ساخته خواهد شد.
این پروژه روز گذشته در مراسمی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون علمی و فناوری دولت آغاز به کار کرد.

 

*** سنکروترون چیست؟

 

سنکروترون الکترون‌ها را به سوی تراز انرژی بالا شتاب می‌دهند و سپس باعث می‌شوند تا هنگام حرکت به دور یک حلقه دایره‌ای، درخشش اشعه ایکس ایجاد شود. سپس به این خطوط پرتو ارسال می‌شود تا در طیف وسیعی از آزمایشات در زمینه‌های فیزیک، فناوری نانو، الکترونیک، رادیوتراپی، داروسازی، صنعت، زیست‌شناسی، محیط و باستان‌شناسی و سایر موارد مورد استفاده قرار گیرد.

 

*** بزرگ‌ترین شتاب‌دهندهٔ خاورمیانه

 

به گزارش صنایع، این پروژه به مدت ده سال در حال آماده‌سازی بوده است. کار بر روی طرح مفهومی برای تاسیسات منبع نور ایران، که سنکروترون نام گرفت، در ژوئن ۲۰۱۰ آغاز شد. این حلقه ذخیره الکترون با محیط ۵۲۸ متر و انرژی ۳ گیگا الکترون ولت (GeV) را در داشته که باعث شده این شتاب‌دهنده از تنها شتاب‌دهندهٔ خاورمیانه در اردن نیز بزرگ‌تر باشد.
هنوز هیچ گزارشی از هزینه‌های ساخت این پروژه منتشر نشده است، اما می‌شود در نظر داشت که شتاب‌دهندهٔ‌ اردنی، با نام سیسامی (کنجد)، هزینهٔ ساختی حدود ۹۰ میلیون دلار داشته است.
خبرگزاری گلوبال کونستراکشن همچنین گزارش داده است که حدود ۲۰۰ دانشمند و محقق از ایران و خارج از کشور در این طرح همکاری می کنند.

 

 

 

انتهای پیام//

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول