اخبار برگزیده

کد خبر:298143
پ
صندوق+درآمد+ثابت
بر اساس اعلام مرکز آمار:

رشد ۳۸ درصدی درآمد خانوارهای شهری در سال ۹۹

آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال گذشته بیش از ۷۶ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به سال قبل از آن رشدی ۳۸ درصدی داشته است.

آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال گذشته بیش از ۷۶ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به سال قبل از آن رشدی ۳۸ درصدی داشته است.

 

*** درآمد خانوارهای شهری

 

به گزارش صنایع، در طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار که از سوی مرکز آمار منتشر شده، متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۷۶۴.۷۴۶ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، ۳۸ درصد افزایش داشته است. بر این اساس، در سال ۱۳۹۹ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است.

در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن و گوشت هرکدام با سهم ۲۱ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۵۰ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

 

*** متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه یک خانوار شهری

 

نگاهی به اهم نتایج طرح درسال ۱۳۹۹ در مناطق شهری و روستایی نشان می‌دهد که  متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۶۲۱.۳۹۲ هزار ریال بوده که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۳۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین از هزینه کل سالانه خانوار شهری ۱۶۱.۰۹۴ هزار ریال با سهم ۲۶ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی ۴۶۰.۲۹۸ هزار ریال با سهم ۷۴ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

 

*** بیشترین هزینه صرف شده خانواده

 

در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی نیز بیشترین سهم مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن و گوشت هرکدام با سهم ۲۱ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۵۰ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ثروتمندترین‌های جهان چه کسانی هستند؟/ میزان ثروت آن‌ها چقدر است؟

بورس؛ عملکرد تحلیل تکنیکال و سامانه سجام

بازار برنج در آستانه بحرانی بی‌سابقه

 

 

*** منابع تامین درآمد خانوارهای شهری

 

منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که ۳۱.۴ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۱۵.۷ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۵۲.۹ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

 

*** درصد استفاده از لوازم خانگی و سوخت در خانوارهای شهری

 

مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۳۹۸ نیز نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که خانوارهای استفاده‌کننده از یخچال فریزر از ۷۰.۲ به ۷۱.۹، جاروبرقی از ۹۱.۷ به ۹۱.۵، ماشین لباسشویی از ۸۷.۱ به ۸۷.۳، اجاق گاز از ۹۹.۱ به ۹۸.۹ و مایکروویو و فرهای هالوژن‌دار از ۱۲.۳ به ۱۲.۴ درصد تغییر یافته است. همچنین درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از اتومبیل شخصی و ماشین ظرفشویی هر کدام به ترتیب با ۵۳.۱ و ۷.۶ درصد نسبت به سال قبل بدون تغییر بوده است.

همچنین در سال ۱۳۹۹، عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ۹۴.۵ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.

 

*** متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار روستایی

 

متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار روستایی ۳۴۰،۶۷۹ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل ۳۰.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه کل سالانه خانوار روستایی۱۳۶.۴۴۲ هزار ریال با سهم ۴۰ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۲۰۴.۲۳۷ هزار ریال با سهم ۶۰ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

 

*** متوسط درآمد سالانه خانوارهای روستایی

 

همچنین متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی ۴۲۰.۴۷۰ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می دهد که ۳۲.۷ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۲۹.۷ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۳۷.۵ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

 

*** درصد استفاده از لوازم خانگی و سوخت در خانوارهای روستایی

 

مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که خانوارهای استفاده کننده از اتومبیل شخصی از ۳۲.۷ به ۳۴.۱، یخچال فریزر از ۵۰.۴ به ۵۲.۷، اجاق گاز از ۹۸.۴ به ۹۸.۳، جاروبرقی از ۶۵.۹ به ۶۷.۵، ماشین لباسشویی از ۵۶.۵ به ۵۸.۱، ماشین ظرفشویی از ۰.۵ به ۰.۴ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ۲.۳ به ۱.۶ درصد تغییر یافته است.

در سال ۱۳۹۹ عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ۷۵.۲ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ۱۳.۳درصد نفت سفید بوده است.

 

*** متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

 

به گزارش صنایع، بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ۹۵۷.۰۱۶ هزار ریال بیشترین و استان خراسان شمالی با ۳۵۱.۹۴۳ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۹ داشته‌اند.

استان تهران نیز با ۱.۰۹۸.۱۱۸ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۴۷۸.۸۳۱ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده است.

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان البرز با ۵۶۶.۴۲۷ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۰.۳۹۵ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۹ داشته‌اند.

استان البرز با ۶۷۶.۸۹۷ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۱.۰۹۱ هزارریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول