اخبار برگزیده

کد خبر:297912
پ
کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

خرید حمایتی ۵ هزار و ۶۰۰ سیب‌زمینی از کشاورزان

 مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد، از ۶ تیرماه تاکنون پنج هزارو ۶۰۰ تن سیب‌‎زمینی از کشاورزان خرید حمایتی شده است.

 مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد، از ۶ تیرماه تاکنون پنج هزارو ۶۰۰ تن سیب‌زمینی از کشاورزان خرید حمایتی شده است.

 

*** خرید حمایتی سیب‌زمینی

 

به گزارش صنایع، سیدمحمد موسوی ضمن اشاره به نحوه خرید حمایتی سیب زمینی مازاد تولید شده در استان گلستان، چگونگی حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان آنان، افزود:

در پی کاهش قیمت محصول سیب زمینی در سطح کشور و  ضرر و زیان کشاورزان، این سازمان در راستای اجرای سیاست های حمایتی دولت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان آنان و نیز حفظ انگیزه تولید این محصول در سال های آتی، با مجوز وزیر جهاد کشاورزی از تاریخ ۶ تیرماه سال جاری مبادرت به خرید سیب زمینی مازاد بر نیاز صنف، صنعت و صادرات از کشاورزان  کرده است.

 

*** هدف خرید حمایتی سیب‌زمینی از کشاورزان

 

وی در ادامه، بیان کرد:

خرید حمایتی سیب‌زمینی از کشاورزان استان گلستان با هدف حفظ تعادل قیمت و حمایت از کشاورزان انجام شده است.

 این خرید حمایتی بر پایه قیمت هر کیلوگرم یک هزارو ۷۰۰ تومان ( ۱۷ هزار ریال) انجام می شود.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه محصول سیب زمینی استان گلستان با تولید حدود ۱۲۰ هزار تن از هفته دوم خرداد ماه وارد بازار می شود، افزود:

استان گلستان در این بازه زمانی تنها عرضه کننده سیب زمینی در کشور محسوب می شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

توضیح سازمان اموال تملیکی در مورد حریق انبارهای تملیکی استان تهران

اعمال محدودیت در ۷ گروه شغلی اصناف

قطعی برق، عامل اصلی افزایش قیمت سیمان/ ۸۰ درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا، معامله می‌شود

 

 

*** علت کاهش قیمت سیب‌زمینی

 

موسوی در خصوص علت کاهش قیمت سیب زمینی، بیان کرد:

در سال جاری بدلیل خشکسالی و بارش برف سنگین در اسفند ماه که باعث سرمازدگی سطح سبز محصول و صرف زمان برای جوانه زنی مجدد شد، برداشت این محصول در استان گلستان با تاخیر انجام و با محصول مناطق دیگر کشور مانند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری همزمان شد که این امر موجب اشباع بازار و افت قیمت این محصول شد.

 

وی در ادامه، اظهارداشت:

براین اساس سازمان تعاون روستایی با خرید سیب زمینی در استان گلستان و جلوگیری از ورود بی رویه محصول مازاد به بازار توانست قیمت این محصول را در سایر نقاط کشور تنظیم و به نفع کشاورزان تعدیل نماید تا  از زیان کشاورزان در تمام سطح کشور جلوگیری شود.

 

*** استقرار ۱۰ مرکز خرید 

 

موسوی ضمن اشاره به قیمت و مقدار خرید سیب زمینی، تصریح کرد:

در این راستا ۱۰ مرکز خرید برای خریداری این محصول از کشاورزان در استان گلستان با پراکندگی مناسب ایجاد شده است.

 

وی در ادامه، اظهار کرد:

وزیر جهاد کشاورزی در ابلاغیه خود به این سازمان قیمت حمایتی خرید هرکیلو سیب زمینی از کشاورزان را ۱۷ هزار ریال به عنوان کف قیمت تعیین کرده بنابراین بطور طبیعی قیمت سیب زمینی بسته به رقم و کیفیت آن متفاوت و بالاتر از این قیمت خواهد بود.

 

*** ۱۲۷ هزارتن سیب زمینی مازاد بر نیاز مصرف 

 

 مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان، خاطرنشان کرد:

سیب زمینی پاییزه موجود در انبارهای فنی و سردخانه های کشور که از سال قبل به سال جاری منتقل شد به همراه سیب زمینی تولید شده در سه ماهه اول سال جاری در سطح کشور به استناد گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات گیاهی، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده که پس از کسر میزان تقریبی یک میلیون و ۷۵ هزار تن نیاز داخلی و صادراتی کشور، حدود ۱۲۷ هزار تن مازاد بر نیاز اعلام شد که ضرورت خرید حمایتی سیب زمینی با هدف حفظ تعادل قیمت این محصول در بازار از قبل پیش بینی شده بود.

 

 
انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول