اخبار برگزیده

کد خبر:296833
پ
زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران:

رشد ۶۹ درصدی صادرات کالا در ۳ ماه نخست سال جاری

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۶۹ درصدی صادرات کالا در ۳ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد ۶۹ درصدی صادرات کالا در ۳ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
 
 

*** جزئیات میزان افزایش صادرات کالا به تفکیک ماه

 
 
به گزارش صنایع، حمید زادبوم با اشاره به میزان افزایش صادرات کالا، اظهار داشت:
صادرات کالا در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۳۰ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار برآورد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹، ۳۸ درصد از لحاظ وزنی و ۶۹ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.
 
وی درباره افزایش صادرات کالا به تفکیک ماه، گفت:
صادرات کالا در خرداد ماه سال جاری به ۱۳ هزار و ۸۷ تن به ارزش چهار میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به اردیبهشت ماه، ۵۲ درصد از لحاظ وزن و ۳۰ درصد از نظر ارزشی، افزایش داشته است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود:
صادرات خرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۲ درصد در ارزش و  ۷۹ درصد در وزن، افزایش داشته است.
همچنین در فروردین ماه سال جاری، میزان صادرات غیرنفتی از نظر ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار با وزن هشت هزار و ۳۰۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۸۰ درصد و از لحاظ وزنی ۵۶ درصد رشد داشته است.
 
زادبوم با اشاره به میزان افزایش صادرات در اردیبهشت ماه، بیان کرد:
در اردیبهشت‌ ماه ۳ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار کالا به وزن ۸ هزار و ۵۷۹ تن کالا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹ نشان‌دهنده رشد ۲۷ درصدی در ارزش است. 
 
 

*** ۱۰ بازار نخست صادراتی ایران

 
 
وی با اشاره به ۵ بازار نخست صادراتی ایران،ابراز داشت: چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان با سهمی معادل ۷۴ درصد، ۵ بازار نخست صادراتی ایران در ۳ ماه نخست سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شوند.
چین با ۳ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار(سهم ۲۹ درصدی)، عراق با ۲ میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار(سهم ۲۲ درصدی)، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار(سهم ۱۲ درصدی)، ترکیه با ۵۹۴ میلیون دلار(سهم ۶ درصدی) و افغانستان با ۵۶۹ میلیون دلار(سهم پنج درصدی)، از صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری، مطرح کرد:
 ۱۰ کشور نخست صادراتی ۸۵.۷ درصد سهم ارزشی از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که هند، تایلند، پاکستان، اندونزی و غنا در جایگاه پنجم تا دهم قرار دارند.
 
 
*** مجموع میزان صادرات به ۱۵ کشور همسایه
 
 
زادبوم در مورد مجموع میزان صادرات به ۱۵ کشور همسایه، گفت:
در ۳ ماه نخست سال جاری، پنج میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار کالا به وزن ۱۸ هزار و ۲۹۴ تن به ۱۵ کشور همسایه، صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۵۱.۵ درصد و به لحاظ وزنی ۴۴ درصد رشد داشته است.
 
وی درباره میزان مجموع  صادرات، خاطرنشان کرد:
در مجموع صادرات به کشورهای همسایه و کشور هند و چین برابر با ۹ میلیارد و ۸۵ میلیون دلار به وزن ۲۶ هزار و ۷۸۵ تن، برآورد شده که به لحاظ ارزشی ۶۱.۷ درصد و به لحاظ وزنی ۳۵ درصد رشد داشته است.
در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹، صادرات به چین از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد، عراق ۵۸ درصد، امارات متحده عربی ۳۲ درصد، ترکیه ۱۳۰ درصد و افغانستان ۱۵ درصد در سه ماهه نخست سال جاری رشد داشته است.
 
 

*** سهم ارزشی بخش‌های عمده کالایی از صادرات

 
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سهم ارزشی بخش‌های عمده کالایی از صادرات در ۳ ماه نخست سال جاری، تصریح کرد:
پتروشیمی و میعانات گازی با ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی با ۲۸ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی با ۱۲ درصد، فرش و صنایع دستی با ۰٫۳ درصد و صنعت با ۹ درصد، بخش‌های عمده صادراتی در این مدت بوده‌اند.  
 
 
*** تجارت خارجی غیرنفتی
 
 
زادبوم با اشاره به تجارت غیرنفتی، عنوان کرد:
تجارت خارجی غیرنفتی در فصل بهار به ۳۸ میلیون و ۳۷۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار رسید.
 
 

*** سهم واردات

 
 
به گزارش صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان، اظهار داشت:
در ۳ ماه نخست سال ۱۴۰۰، واردات کالاهای واسطه‌ای معادل ۷۱ درصد در ارزش و ۹۳ درصد در وزن، کالاهای سرمایه‌ای ۱۳ درصد در ارزش و ۱.۵ درصد در وزن و کالاهای مصرفی  ۱۶.۴ در ارزش و ۶ درصدی در وزن سهم داشته‌ است. 
 
 
انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول