اخبار برگزیده

کد خبر:296204
پ
download (7)
مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران:

عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس؛ عاملی برای شفافیت بیشتر صورت‌های مالی

مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران اعلام کرد، عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی موجب شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها  می‌شود.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران اعلام کرد، عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی موجب شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها  می‌شود.

 

*** بورس انرژی

 

به گزارش صنایع، علی نقوی درباره اینکه آیا در بورس انرژی زیرساخت و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه ها وجود دارد یا خیر، بیان کرد:

ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، ساز و کار بورس انرژی را برای عرضه نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه ها را در اولویت قرار داده است و این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید اعلام شده است.

 در بورس انرژی ایران، تمامی زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن این ماده وجود دارد تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در این بورس عرضه شود.

 

***  عرضه خوراک پالایشگاه ها در بورس انرژی ایران

 

وی در ادامه، بیان کرد:

طبق ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، شرکت های تولیدی ذی ربط تابع وزارت نفت مجاز هستند تا قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را تا دو درصد کمتر از ٩۵ درصد فوب خلیج فارس برای پالایشگاه ها تعیین کنند.

 عرضه خوراک پالایشگاه ها در بورس انرژی ایران موجب تعیین وضعیت نرخ خرید خوراک و شفافیت بیشتر صورت های مالی پالایشگاه ها، افزایش درآمد ناشی از تخفیف دو درصدی نرخ خوراک می شود.

با وجود چنین مزایایی اما در چندسال اخیر هیچگونه عرضه داخلی نفت خام و میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه ها از سوی شرکت های تابعه وزارت نفت انجام نشده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

فرصت یک ماهه برای تکمیل اطلاعات سامانه املاک

 

 

*** دولت

 

نقوی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه دولت در این زمینه چه کمکی می تواند داشته باشد، اظهار کرد:

دولت مجری قوانین مصوب است و انتظار می رود در راستای افزایش شفافیت اقتصادی کشور شرکت های دولتی تابعه وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران ملزم به اجرای قوانین بالادستی شوند، همچنین از سوی دیگر انجمن صنفی پالایشگاه های کشور هم باید مطالبه‌گر و پیگیر عرضه خوراک از طریق بورس باشد.

 

مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران در پایان اظهار داشت:

با پیگیری های مستمر انجام شده، اکنون میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه های کوچک (مینی ریفانیری ها) به صورت منظم و مستمر در بورس انرژی ایران عرضه می شود و مدیران پالایشگاه های کوچک در کنار بورس انرژی پیگر جدی عرضه خوراک در بورس بودند تا در فضای شفاف و رقابتی امکان خرید داشته باشند.

 

*** دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت/ عدم اعلام نرخ خوراک پالایشگاه ها

 

به گزارش صنایع، ناصر عاشوری، از مشکلات موجود در عدم اعلام نرخ خوراک پالایشگاه ها خبر داده و اعلام کرده است:

شنبه مجامع شرکت ها برگزار می شوند، طبق قانون تجارت، این شرکت ها از ابتدای سال به مدت چهار ماه فرصت دارند تا مجامع را برگزار کنند و اکنون که هشت روز تا پایان تیر ماه باقیمانده است

 

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در پایان، تصریح کرد:

طبق قانون به هیچ عنوان نمی توانند تاخیری در برگزاری مجامع داشته باشند اما تاکنون وزارت نفت، نرخ نفت خام برای سه ماه پایانی سال ٩٩ را اعلام نکرده است.

 
 
 
انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول