اخبار برگزیده

کد خبر:296790
پ
سعید زرندی
معاون طرح و برنامه وزارت صمت:

تداوم رشد تولید صنعتی و معدنی در سه ماهه نخست سال جاری/ افزایش ۸۳ درصدی سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌‌برداری

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از تداوم جهش تولید صنعتی و معدنی در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از تداوم جهش تولید صنعتی و معدنی در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

 

*** تسهیل حمایت و مانع زدایی از تولید

 

به گزارش صنایع، سعید زرندی  ضمن اشاره به استمرار سیاست های وزارت صمت در راستای تسهیل حمایت و مانع زدایی از تولید، اظهار کرد:

سیاست ها و اقدامات بخش دولتی در کنار همت و اراده بخش خصوصی موجب تداوم رشد و پویایی در حوزه تولید و صنعت کشور بوده است و بر اساس آمار اعلام شده از سوی دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صمت در سه ماهه نخست امسال شاهد اتفاقات خوبی در حوزه صنعت و معدن بودیم.

 

معاون طرح و برنامه وزیر  صمت با یادآوری سیاست های تسهیل صدور مجوزها و ابلاغیه‌های درون سازمانی وزارت صنعت برای حذف قوانین و مقررات مزاحم تولید، از رشد ۳۱.۸ درصدی مجوزهای تاسیس و رشد ۲۵.۳ درصدی پروانه های بهره برداری بخش صنعت در سه ماهه نخست سال‌جاری خبر داد و تصریح کرد:

در سه ماهه ابتدای سال جاری حدود ۱۰ هزار و ۷۱۴ فقره جواز تاسیس با سرمایه گذاری بیش از ۲۷۱ هزار میلیارد تومان صادر شده است که موجب ایجاد ۲۸۸ هزار و ۹۶ فرصت شغلی در کشور شده است؛ درخصوص پروانه‌های بهره‌برداری نیز حدود هزار و ۵۷۲ فقره پروانه در بازه زمانی مذکور با سرمایه گذاری بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان در حوزه صنعت صادر شده و ۳۹ هزار و ۵۶۶ فرصت شغلی را ایجاد کرده است.

 در حوزه معدن نیز در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۰، پروانه های اکتشافی با رشد بالغ بر ۸ درصد به ۲۲۱ فقره افزایش پیدا کرده و گواهی کشف های صادر شده نیز با رشد نزدیک به ۴ درصد به ۱۰۷ فقره رسیده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

صنعت بازی‌های ویدیویی صنعتی با رشد کم‌نظیر/ چشم‌انداز این بازار چگونه خواهد بود؟

 

 

*** جذب سرمایه گذاران

 

وی با تاکید بر اهمیت حوزه معدن و برنامه های وزارت صمت برای حداکثر بهره برداری از این منابع، رشد پروانه های اکتشاف و گواهی های کشف را به معنای افزایش جذابیت این حوزه برای سرمایه گذاران اعلام کرد و افزود:

هزینه‌های گواهی‌های کشف با رشد نزدیک به ۵۷ درصد به ۳۳۳ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است؛ در سال‌های اخیر اهتمام جدی در وزارتخانه و سازمان های تابعه برای بهره برداری حداکثری در حوزه معدن شکل گرفته است و بر اساس آمار و گزارشات مربوط به ۳ ماه نخست سال، ۱۲۱ پروانه بهره برداری با اشتغال زایی بیش از هزار نفر، در کشور صادر شده است.

 

*** حفظ و ارتقاء نرخ رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی

 

زرندی در بخش دیگر صحبت‌های خود بر ضرورت برنامه ریزی برای حفظ و ارتقاء نرخ رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی در کشور تاکید کرد و جذب سرمایه و ایجاد بازار جدید را لازمه تداوم تولید دانست و بیان کرد:

نگاه وزارت صمت یک نگاه حمایت از تولید است و به همین منظور رویکرد تولید صادرات محور و واردات مبتنی بر تولید مورد توجه قرار دارد.

 

*** استمرار رشد تولید

 

وی در ادامه از استمرار رشد تولید در محصولات پتروشیمی، لوازم خانگی، فولاد خام، انواع سواری، سیمان، کاتد مس و دیگر محصولات منتخب صنعتی و معدنی در سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ خبر داد و تصریح کرد:

میزان تولید محصولات پتروشیمی در سه ماه نخست امسال با رشد بیش از ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، به حدود ۱۶ میلیون تن ارتقاء پیدا کرده است، لوازم خانگی نیز با رشد حدود ۳۰ درصدی به بیش از یک میلیون دستگاه رسید؛ فولاد خام و کاتد مس نیز به ترتیب رشد ۷.۵ درصدی و ۹.۴ درصدی را تجربه کردند.

 

*** نرخ رشد مصولات

 

 به گزارش صنایع معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در پایان، میزان تولید خودروی سواری را در سه ماه اول امسال، با رشد ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، بیش از ۲۱۳ هزار دستگاه اعلام کرد و افزود:

تولید شمش آلومینیوم نیز در این سه ماه، با رشد حدود ۴۰ درصدی، نزدیک به ۱۳۶ هزار تن بوده است و همانطور که پیش‌تر اشاره کردم تغییر رشد در بسیاری از محصولات صنعتی و معدنی مثبت بوده است.

لاستیک خودرو (با نرخ رشد ۱.۶ درصد)، انواع کاغذ ( با رشد ۱۴.۴)، کارتن (با رشد ۲.۸)، نئوپان (با رشد ۹.۹) ، نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی. الیاف مصنوعی (با رشد ۱۰.۴)، ظروف شیشه‌ای (با رشد ۷.۶)، کاشی و سرامیک (با رشد ۲۲.۷)، شیشه جام (با رشد ۳۱.۵) از دیگر محصولاتی بود که به آن اشاره شد. 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول