کد خبر:291813
پ
۱۵۶۷۵۰۲۵۴
دبیر انجمن واردکنندگان برنج:

واردات برنج ۷۶ درصد کاهش یافت/ قیمت هر کیلو برنج پاکستانی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش ۷۶ درصدی واردات برنج نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش ۷۶ درصدی واردات برنج نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

 

*** کاهش ۷۶ درصدی واردات برنج

 

به گزارش صنایع، مسیح کشاورز درباره آخرین وضعیت واردات برنج، اظهار کرد:

بنابر آخرین آمار در سه ماه نخست جاری ۱۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که نسبت به سال ۹۸ که جریان عادی واردات را داشتیم، ۷۶ درصد کاهش یافته است.

با توجه به تغییر گروه کالایی و نوسان نرخ ارز که واردات را تحت تاثیر خود قرار داد، میزان واردات را با مدت مشابه سال قبل قیاس نمی‌کنیم.

 

وی در ادامه، افزود:

سال ۱۴۰۰ پیشنهاد کاهش ممنوعیت واردات به ۲ ماه یا حذف دوره ممنوعیت را به ستاد تنظیم بازار و دولت داده‌ایم تا بتوانیم در سال زراعی هند و پاکستان، برنج با قیمت مناسب بخریم.

 

*** بررسی مخالفت وزارت جهاد با کاهش دوره ممنوعیت واردات

 

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به مخالفت وزارت جهاد با کاهش دوره ممنوعیت واردات، بیان کرد:

علیرغم موافقت تنظیم بازار با حذف دوره ممنوعیت در سال ۱۴۰۰، وزارت جهاد کشاورزی مخالفت کرد و قرار است این موضوع را مجدد بررسی کند و سپس نظر خود را در خصوص کاهش یا حذف دوره ممنوعیت اعلام کند.

 

*** خیز بازار برنج در انتظار جهش قیمت

 

وی درباره آینده بازار برنج، بیان کرد:

با توجه به افزایش قیمت برنج ایرانی، اگر تمهیدات جدی برای حذف یا کاهش دوره ممنوعیت اندیشیده نشود، گرانی در بازار برنج خارجی هم اتفاق می‌افتد‌.

به همین‌خاطر امیدواریم وزارت جهاد هر چه سریع‌تر نسبت به کاهش یا رفع دوره ممنوعیت تصمیماتی اتخاذ کند تا از بلاتکلیفی خارج شویم.

 

*** قیمت برنج هندی و پاکستانی 

 

کشاورز قیمت کنونی هر کیلو برنج هندی در مبدا را ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی را ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت:

در حال حاضر محصول با اختلاف ۳ تا ۴ هزار تومانی قیمت به دست مصرف کننده می‌رسد، از این رو به دلیل نوسان نرخ ارز، قیمت بالای ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

 

***  کاهش چشمگیری میزان واردات برنج

 

به گزارش صنایع، دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان با بیان اینکه واردات برنج در سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است، افزود:

در سه ماه نخست سال جاری ۱۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شد، در حالی که در سه ماهه سال ۹۸، ۶۵۰ هزار تن وارد شد که بخشی از آن میزان در انبارها می‌ماند که سال گذشته با تغییر گروه کالایی میزان واردات کاهش چشمگیری داشت.

اگر قوت غالب مردم حذف شود، به سبب آنکه جایگزینی برای آن نیست، دولت باید تمهیداتی برای این موضوع به کار گیرد.

شرکت بازرگانی دولتی هر کیلو برنج خارجی را ۱۷ هزار تومان توزیع می‌کند که با این وجود امکان رقابت بخش خصوصی وجود ندارد و به عبارت دیگر کوچک شدن بخش خصوصی موضوع خطرناکی است که در این باره باید تمهیدات جدی اندیشیده شود تا اقشار آسیب پذیر برنج را با قیمت و کیفیت مناسب خریداری کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول