کد خبر:291467
پ
کیخا
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی:

صادرات ۸۹۶ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در ۲ ماه اول سال ۱۴۰۰

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از صادرات ۸۹۶ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در ۲ ماه اول سال ۱۴۰۰ خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از صادرات ۸۹۶ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در ۲ ماه اول سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** رشد ۲۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی

 

به گزارش صنایع، احمدعلی کیخا  پیرامون، وضعیت تجارت بخش کشاورزی و غذای کشور در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، اظهار داشت:

تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، یک میلیارد و ۹۷۴ میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش ۸۹۶ میلیون دلار از کشور صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۰ درصد از نظر وزنی و ۲ درصد از لحاظ ارزشی افزایش یافته است.

 

وی در ادامه افزود:

در این مدت، چهار میلیارد و ۳۳ میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش دو میلیارد و ۲۰۲ میلیون دلار وارد شده که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۲ درصد و از نظر ارزشی ۱۸ درصد کاهش داشته است.

 

*** پنج محصول عمده صادراتی 

 

کیخا با اشاره به این که هندوانه، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، سیب زمینی تازه یا سرد کرده، سیب تازه و خربزه و همانند آن پنج قلم عمده صادراتی از نظر وزنی در دو ماهه ابتدایی سال جاری بوده است، بیان داشت:

در مدت یاد شده، هندوانه با ۱۲۶ میلیون دلار، پسته با ۱۲۲ میلیون دلار، گوجه فرنگی با ۱۰۲ میلیون دلار، سیب تازه با ۵۶ میلیون دلار و خرما با ۴۲ میلیون دلار پنج قلم عمده صادراتی از نظر ارزشی بوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تبریک رییس‌جمهوری به رییس‌جمهور منتخب

 

*** پنج محصول عمده وارداتی 

 

به گزارش صنایع، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در پایان با بیان اینکه پنج قلم عمده وارداتی از نظر وزنی در دو ماهه ابتدایی سال جاری ذرت دامی، گندم، جو به استثنای بذر، کنجاله سویا و شکر تصفیه نشده، عنوان شده است، اظهار داشت:

در این مدت، ذرت دامی با ۳۳۴ میلیون دلار، روغن دانه آفتابگردان با ۲۶۵ میلیون دلار، کنجاله سویا با ۲۳۰ میلیون دلار، گندم با ۱۹۵ میلیون دلار و دانه سویا با ۱۷۵ میلیون دلار پنج قلم عمده وارداتی از نظر ارزشی بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول