اخبار برگزیده

کد خبر:291645
پ
ایمن
رئیس سازمان نقشه‌برداری:

عدم امکان توسعه دریایی، بدون شناخت پهنه‌های آبی و هیدروگرافی

رئیس سازمان نقشه‌برداری بر عدم امکان توسعه دریایی، بدون شناخت پهنه‌های آبی و هیدروگرافی تاکید کرد.

رئیس سازمان نقشه‌برداری بر عدم امکان توسعه دریایی، بدون شناخت پهنه‌های آبی و هیدروگرافی تاکید کرد.

 

*** روز جهانی هیدروگرافی

 

به گزارش صنایع، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در آستانه روز جهانی هیدروگرافی با تبریک این روز و یکصدمین سالگرد تاسیس سازمان بین‌المللی هی‍دروگرافی در زمینه جایگاه داده‌های مکانی در توسعه کشور، اظهار داشت:

توسعه جریانی است که بازسازی، اصلاح و ارتقای ساختار و نظام اقتصادی و اجتماعی یک کشور را به همراه دارد و دارای مفهوم گسترده و جامعی بوده و همین موضوع بیانگر این واقعیت است که توسعه امری ساده و آسان نیست و نیازمند تفکر ساختاری و شناخت کامل است.

 

*** جایگاه داده‌های مکانی در توسعه کشور

 

جعفرزاده ایمن‌آبادی، با بیان اینکه بدیهی است یکی از ابزارهای اصلی و کلیدی در برنامه‌ریزی، اطلاعات و داده‌های مکانی است و از طرفی در عصر کنونی که از آن با عنوان عصر اطلاعات نام‌ برده می‌شود، بیان داشت:

ضرورت دسترسی به اطلاعات،‌ تولید، گردآوری، پردازش و ارائه مناسب اطلاعات برکسی پوشیده نیست، 

 

وی در ادامه افزود:

اطلاعات به‌ویژه اطلاعات مکانی، نقش اساسی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، چشم‌انداز ۲۰ساله کشور و سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی دارد و این موضوع در سال‌های اخیر قوت بیشتری نیز پیدا کرده است، به نحوی که نیاز به نقشه و داده‌های مکانی در مصوبه‌های قانونی سال‌های اخیر به مراتب بیشتر شده است و این موضوع نشان از توجه ویژه کشور به موضوع داده‌های مکانی دارد.

 

*** داده مکانی بستر برنامه‌ریزی دقیق و پایه اصلی توسعه کشور است

 

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه واضح است که از منظر قوانین و مقررات، داده مکانی بستر برنامه‌ریزی دقیق و پایه اصلی توسعه کشور است، گفت:

همین وضعیت باید در شرایط اجرایی توسعه کشور پیاده و با جلوگیری از تداخل وظایف و ساماندهی اعتبارات و وظایف دستگاه‌های اجرایی نسبت به این مهم اقدام شود و ضعف کشور در این بخش را نیز رفع کرد تا امکان تولید و آماده‌سازی داده‌های مکانی توسط مرجع آن فراهم شود.

 

*** نقش هیدروگرافی در توسعه دریامحور

 

جعفرزاده ایمن‌آبادی در مورد نقش هی‍دروگرافی در توسعه دریا محور، بیان‌داشت:

آبنگاری (ه‍یدروگرافی) اطلاعات پایه‌ای و زیربنایی لازم به منظور شناخت بهتر پهنه‌های آبی و مطالعات ساحلی و دریایی را فراهم می‌کند، به طوری که بدون هی‍دروگرافی، شناخت پهنه‌های آبی ممکن نیست و توسعه دریایی امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

وی در ادامه افزود:

باید به این نکته توجه داشت که بیش از ۷۰ درصد کره زمین پوشیده از آب است و دریاها نقشه اساسی در زندگی بشر ایفا می‌کنند و جامعه بین‌الملل به خوبی از این مساله آگاه است و از همین رو یکصد سال پیش سازمان جهانی هی‍دروگرافی به منظور ایجاد هماهنگی در فعالیت‌های هی‍دروگرافی و تهیه نقشه‌های دریایی ایجاد شد.

 

*** بازگشت سرمایه به هزینه در فعالیت‌های هیدروگرافی به صورت ۱۰ به یک است

 

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای سازمان جهانی هیدروگرافی، نسبت بازگشت سرمایه به هزینه در فعالیت‌های هیدروگرافی به صورت ۱۰ به یک است، اظهار داشت:

در اهداف این سازمان به‌ویژه بر نقش هیدروگرافی در تامین ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی تاکید شده است.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه دو موضوع خاص مکان محور مرتبط با توسعه سواحل مکران و اروند بیان شده است، افزود:

بدیهی است هر دو موضوع ارتباط مستقیم با هیدوگرافی داشته و نیازمند اجرای عملیات عمق یابی و تولید چارت های دریایی این حوزه است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تبریک رییس‌جمهوری به رییس‌جمهور منتخب

 

 

*** ۱۰ درصد از اهداف قانون برنامه ششم؛ نیازمند اطلاعات هیدروگرافی

 

جعفرزاده ایمن آبادی با شاره به تحقق ۱۰ درصد از اهداف قانون برنامه ششم توسعه نیازمند اطلاعات هی‍دروگرافی، بیان داشت:

این موضوع بیانگر اهمیت این فعالیت و لزوم توجه بیشتر به نیازمندی‌های این صنعت است.

 

رئیس سازمان نقشه برداری در مورد اینکه تولیدات این سازمان تا چه میزان توانسته نیازهای جامعه داخلی و بین‌الملل را در حورزه داده‌های مکانی دریایی رفع کند کند، افزود:

سازمان نقشه برداری کشور از سال ۶۲ و با تاسیس بخش آب‌نگاری، فعالیت‌های خود را در زمینه جمع‌آوری، پردازش و ارائه داده‌های مکانی آغاز کرد و قبل‌تر، این عملیات توسط دیگر کشورها انجام می‌شد.

 

*** هیدروگرافی از انحصار خارج شده است

 

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه از سال ۷۹ با پیوستن شناور ایران آب‌نگار به ناوگان هی‍دروگرافی کشور، عملیات هید‍روگرافی سرعت بالاتری یافت، گفت:

همچنین انتشار چارت‌های دریایی از آب‌های جنوب کشور که تا سال ۹۴ در انحصار انگلیس بود با شروع به کار کمیته ملی هی‍دروگرافی و انتشار بین‌المللی چارت‌های داخلی، از انحصار خارج شد.

 

وی در ادامه افزود:

اکنون۶۲ چارت الکترونیک ناوبری از تولیدات سازمان نقشه‌برداری کشور در سطح بین‌الملل منتشر شده و در اختیار دریانوردان قرار گرفته است که ضمن نمایش اقتدار و توان داخلی کشور، سالیانه نیم میلیون دلار درآمد ارزی برای ایران به همراه دارد.

 

***  کاربرد داده‌های سازمان در ماهیگیری و محافظت از محیط زیست دریایی

 

به گزارش صنایع، رئیس سازمان نقشه برداری کشور در پایان با اشاره به اینکه این سازمان شبکه ملی پایش تراز دریا در آب‌های شمال و جنوب کشور را اداره می‌کند، اظهار داشت:

داده‌های این شبکه ضمن استفاده در امور هی‍دروگرافی، در مدیریت مخاطرات دریایی، توسعه صنایع ساحلی، ماهیگیری و محافظت از محیط زیست دریایی دارای کاربرد است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول