کد خبر:291559
پ
شافعی
رئیس اتاق بازرگانی ایران:

ارائه پیشنهادهای اقتصادی بخش خصوصی به رئیس جمهور منتخب

رئیس اتاق بازرگانی ایران از تهیه پیشنهادهای اقتصادی برای ارائه به رئیس جمهور منتخب، توسط بخش خصوصی خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از تهیه پیشنهادهای اقتصادی برای ارائه به رئیس جمهور منتخب، توسط بخش خصوصی خبر داد.

 

*** ضرورت شنیده شدن صدای فعالان اقتصادی

 

به گزارش صنایع، غلامحسین شافعی روز شنبه ۲۹ خرداد در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد با تاکید بر ضرورت شنیده شدن صدای فعالان اقتصادی با هدف پرهیز از اشتباهات گذشته در عرصه اقتصاد، اظهار داشت:

این بسته به انضمام یک بررسی جامع و آسیب‌شناسانه از تمامی عواملی که باعث شده تا در قریب به چهار دهه گذشته اقتصاد کشور دچار سیر نزولی شود، گردآوری کرده و این جمع بندی را در اختیار سیزدهمین رئیس جمهوری کشور قرار خواهد داد.

 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش‌آفرینی و مشارکت‌گری فعالان اقتصادی در بزنگاه‌های مهم تاریخی، افزود:

هر ساله آمارهای متعددی در بخش‌های مختلف اعلام می‌شود که متولیان در آن نوید رشد می‌دهند اما بررسی و برآورد کلی، حکایت از آن دارد که در طول ۱۰ ساله گذشته رشد اقتصادی تقریباً صفر بوده است.

 

*** دولت آینده باید نگاهی واقع‌بینانه به شرایط و منابع موجود داشته باشد

 

شافعی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد که دولت آینده باید نگاهی واقع‌بینانه به شرایط و منابع موجود داشته باشد، در غیر این صورت روند مذکور تداوم می‌یابد، بیان داشت:

پارلمان بخش خصوصی ایران نیز با همین دغدغه و به منظور عمل به تعهدات خود در عرصه اقتصاد، بسته‌ای را پیرامون حقایق اقتصادی، عوامل بروز چالش‌ها، اشتباهات و…، جمع بندی کرده و به همراه پیشنهادهایی در اختیار رئیس جمهوری منتخب قرار می‌دهد.

 

 وی در ادامه با انتقاد از وعده‌هایی که با هدف اقناع افکار عمومی در طول تبلیغات انتخاباتی بیان شد اما پشتوانه‌ای برای آنها در اقتصاد وجود نداشت، افزود:

عدم رشد اقتصادی کشور متاثر از وعده‌ها و برنامه‌هایی است که با واقعیت‌های موجود، همخوانی ندارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تبریک رییس‌جمهوری به رییس‌جمهور منتخب

 

 

*** اولویت دادن به نگاه اقتصادی در انتصاب و انتخاب استانداران و سفیران   

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به چالش‌های موجود در بخش صنعت کشور گفت:

کوتاهی‌ها و کم‌کاری‌های گذشته، اثرات خود را امروز در بخش صنعت و تولید نشان می‌دهد و یکی از نمونه‌های آن، «شکاف تکنولوژی» است.

 

وی در ادامه افزود:

بهره‌ نگرفتن از دانش روز باعث شده تا تولیدات ما از بازار جهانی عقب بماند و قیمت تمام شده تولید برای صنعتگر ایرانی بیشتر از رقبای جهانی باشد.

تداوم این روند به کمرنگ شدن حضور محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، از دست رفتن فرصت‌ها و زیان بخش تولید منجر خواهد شد.

 

*** باید زمینه حضور محصولات بخش خصوصی  را در بازارهای جهانی تقویت کرد

 

شافعی با بیان اینکه تقویت تولید، الزاما در گرو بالا بردن مصرف داخلی نیست بلکه باید زمینه حضور محصولات ایرانی را در بازارهای جهانی تقویت کرد، بیان داشت:

مساله مهم دیگری که اتاق و بخش خصوصی بر آن تاکید دارد و باید مورد توجه رئیس جمهوری آینده نیز قرار گیرد، از میان رفتن اعتماد عمومی به عنوان یک سرمایه اجتماعی است.

کاهش مشارکت می‌تواند به شکست تلاش‌های مصلحانه، (به واسطه عدم همراهی جامعه)، منجر شود.

 

وی با اعلام اینکه یکی از پیشنهادهای شاخص پارلمان بخش خصوصی به دولت آینده را اولویت دادن به نگاه اقتصادی در انتصاب و انتخاب استانداران و سفیران،  در قیاس با رویکردهای سیاسیاست، افزود:

طبیعتا این تاکید ما برای انتخاب مدیران تصمیم ساز در حوزه اقتصاد نیز وجود دارد و بر این باوریم که توفیق رئیس جمهوری و دولت آینده، در گرو کابینه‌ای است که معرفی خواهد شد.

نوع نگرش اعضای این کابینه، می‌تواند متضمن میزان تحقق وعده‌های انتخاباتی عنوان شده باشد.

 

*** افراد دارای اهلیت حرفه ای برای وزارتخانه‌های اقتصادی مدنظر قرار گیرد

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه به نامزدهایی که به جمع فعالان اقتصادی آمده بودند، گفتیم که باید افراد دارای اهلیت حرفه ای (و نه سیاسی) را برای وزارتخانه‌های اقتصادی مدنظر قرار دهند، گفت:

اگر این مهم عملی شود و هماهنگی لازم نیز میان بخش خصوصی، دانشگاهی و دولت در تصمیم سازی‌ها شکل بگیرد، مطمئن باشید که توفیقات جدی در عرصه اقتصاد و بهبود معیشت مردم را شاهد خواهیم بود.  

 

*** یارانه انرژی، دهک‌های بالای جامعه را بیشتر منتفع می‌سازد

 

شافعی با انتقاد از سیاست‌های یک بام و دو هوایی که در بخش انرژی کشور وجود دارد، گفت:

امروز روند مصرف انرژی و عدم مدیریت آن، ما را به مرز بحران رسانده است.

 

وی در ادامه افزود:

در سمت دیگر، همان موضوع شکاف تکنولوژی و عدم به روز رسانی زیرساخت‌ها در بخش انتقال انرژی یا ضعف عملکرد در تولید انرژی‌های نو، باعث شده تا هدررفت و اتلاف عظیمی را نیز در بخش انتقال شاهد باشیم.

تداوم وضع موجود در سنوات آتی کشور ما را با چالش‌های جدی‌تر مواجه خواهد کرد.

متاسفانه عدم واقعی‌سازی قیمت انرژی باعث شده تا یارانه‌ای که به این بخش تعلق می‌گیرد، بیشتر افراد برخوردار را منتفع سازد و قشر کم درآمد و دهک‌های پایین، سهم کمتری از یارانه انرژی داشته باشند و روند مدیریت مصرف نیز دشوارتر شود.

 

*** فعالان تولید انرژی نوین که از دولت طلبکارند در آستانه ورشکستگی

 

شافعی با بیان اینکه آن گروه از فعالان بخش خصوصی که تولید انرژی نوین انجام می‌دهند، مطالبات هنگفتی از دولت دارند و در آستانه ورشکستگی هستند، بیان داشت:

اگر به میزان یارانه‌هایی که به بخش انرژی تعلق می‌گیرد، زمینه سرمایه گذاری در حوزه انرژی‌های نو فراهم شده بود، امروز جهش بزرگی را در منابع این بخش داشتیم.

 

شافعی در ادامه با درخواست از روسای کمیسیون‌‌های تخصصی اتاق خراسان رضوی خواستبرای اینکه در سلسله جلسات تخصصی با اعضای خود، بسته ای از پیشنهادها را با محوریت اقداماتی که می‌تواند به رشد اقتصادی این استان منجر شود، جمع بندی و ارائه کنند، افزود:

۲۸اردیبهشت ماه، ابلاغیه ای صادر شد که در آن تاکید شده بود هر شرکت تولیدی و اقتصادی باید مالیات خود را در استان محل فعالیتش بپردازد.

این تصمیم در واقع به دنبال پیگیری‌های مکرر ما برای بازگرداندن مالیات شرکت‌های بزرگی صورت گرفت که در خراسان رضوی مستقرند اما مالیات خود را در تهران می‌پردازند.

امیدواریم با اجرایی شدن این تصمیم، بار سنگین تامین درآمد مالیاتی تعیین شده برای استانمان، از دوش واحدهای تولیدی و اقتصادی بخش خصوصی، برداشته شود.

 

*** اهمیت توجه به جایگاه تشکل‌های فعال بخش خصوصی

 

به گزارش صنایع، رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان با تاکید بر اهمیت توجه به جایگاه تشکل‌ها، اظهار داشت:

تشکل‌های فعال، بازوان اجرایی اتاق به شمار می‌آیند و بیشترین خدمت و همراهی را می‌توانند داشته باشند.

حمایت مادام العمر از تشکل‌ها، کارآمدی لازم را برای آنها رقم نمی‌زند.

باور داریم که تشکل‌ها باید در مسیر ارتقا و بالندگی حرکت کنند.

یک اقدام حمایتی اتاق، رتبه بندی و مشارکت جویی از این تشکل‌ها در بخش‌های مختلف نظیر واگذاری فعالیت‌های پژوهشی به تشکل‌های فعال، است.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول