کد خبر:291233
پ
تامین+مالی+نفت
کارشناس حوزه بین الملل نفت:

بازار نفت با افت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی روبرو است

کارشناس حوزه بین الملل نفت از افت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی بازار نفت خبر داد.

کارشناس حوزه بین الملل نفت از افت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی بازار نفت خبر داد.

 

*** بازگشت تولید نفت شیل به بازار نفت زمان بر است

 

به گزارش صنایع، محمد دیالمی با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که در بازار نفت دچار افت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی هستیم، اظهار داشت:

طی حدود ۲ سال اخیر به دلیل پاندمی کرونا، کاهش تقاضا برای نفت و پایین بودن قیمت نفت؛ رغبت برای سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی این صنعت کاهش یافته است.

 

وی در ادامه پیرامون نفت شیل افزود:

بازگشت به تولید این نوع از نفت به میزان پیش از شیوع کرونا زمان بر است، علت این زمان بر بودن این است که باید تعداد دکل‌های حفاری و حفاری چاه‌ها را افزایش دهند.

از طرفی حوضه‌های اصلی نفت شیل ضریب تولید سابق خود را ندارند و بر اساس پیش بینی اغلب کارشناسان تولید نفت شیل مانند گذشته باشد.

 

*** جوامع بین المللی در حال ایجاد فشار به بازار نفت هستند

 

دیالمی با بیان اینکه برای افزایش تولید نفت متعارف یا بازگشتن به نرخ تولید پیش از کرونا، در کل دنیا و همچنین صنعت نفت ایران باید سرمایه کلانی تزریق شود، اظهار داشت:

البته هنوز کاهش تولید نفت بدلیل عدم سرمایه‌گذاری کاملاً محسوس نیست، اما پیش بینی می‌شود در پایان سال جاری میلادی یا ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی این کاهش تولید که ثمره کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت است، دیده شود.

 

وی در ادامه افزود:

از سوی دیگر جوامع بین المللی در حال ایجاد فشار به شرکت‌های نفتی هستند.

چنانچه اخیراً شاهد محکوم شدن کمپانی شل از سوی برخی از حامیان محیط زیست بودیم و این کمپانی موظف شد تا تولید کربن خود را ۴۵ درصد کاهش دهد این در حالی است که تنها ۱۰ درصد از سهم تولید کربن این شرکت در اختیارش است و باقی میزان کربن تولیدی از سوی مصرف کنندگان بنزین تولیدی این شرکت ایجاد می‌شود که به scope ۳ معروف است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

پیام تبریک قالیباف به رئیسی

روحانی به دیدار رییس جمهور منتخب رفت

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور هشتم ایران شد

 

 

*** فشار حامیان محیط زیست بر کمپانی‌های بازار نفت بیشتر شده

 

محمد دیالمی با اشاره به اینکه هر چند فشار دوست داران محیط زیست بر کمپانی‌های نفتی بیشتر شده است، گفت:

اما به نظر می‌رسد فعلاً نمی‌توانند اثر چندانی بر بازار نفت بگذارند؛ مگر اینکه تولید خودروهای برقی در تعداد زیاد اقتصادی شده و قیمت آن نیز کاهش یابد تا اقبال عمومی نسبت به خریداری آن‌ها ایجاد شود.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه روند واکسیناسیون کرونا افزایشی است، تاکید کرد:

با افزایش تعداد افرادی که واکسینه شدند ترددها، حمل و نقل و … و در نتیجه میزان مصرف نفت افزایش می‌یابد.

طبق گزارش مؤسسه انرژی دانشگاه آکسفورد میزان تقاضای روزانه نفت به رقم حدودی ۹۵ میلیون بشکه در روز رسیده است که روند صعودی دارد و منتظریم تا پایان سال جاری به رقم حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز نیز برسد؛ البته نمی‌توان به طور دقیق و نهایی اعلام کرد، چرا که هنوز بخشی از خطوط هواپیمایی به شرایط قبلی بازنگشتند.

 

*** اوپک کمتر از پتانسیل خود به صادرات در بازار نفت می‌پردازد

 

به گزارش صنایع، کارشناس حوزه بین الملل نفت در پایان با بیان اینکه اوپک همچنان کمتر از پتانسیل خود به تولید نفت می‌پردازد و همین موضوع می‌تواند نوید از افزایش نرخ در آینده باشد، اما نمی‌توان به طور دقیق رقم ۱۰۰ دلار را برای هر بشکه پیش بینی کرد، اظهار داشت:

البته قیمت باتوجه به شرایط بنیادی بازار، بالا می‌ماند، برای رسیدن به رقم ۱۰۰ دلار هنوز زود است، چرا که بازگشت اقتصاد جهانی به شرایط قبل کرونا زمان بر است.

چرا که هنوز مردم نمی‌توانند به راحتی هزینه کرده و در نتیجه افزایش هزینه کردهای مردمی، مصرف نفت و قیمت آن بالا رود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
بازار نفت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول