اخبار برگزیده

کد خبر:290298
پ
تالارپشتی
دبیر صنعت ستاد حجت ‌الاسلام رئیسی در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

رویکرد حجت ‌الاسلام رئیسی در استفاده از ظرفیت‌های داخلی/ دولت برنامه منظم و کنترل درستی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی ندارد/ برنامه ویژه‌ برای استفاده از ظرفیت‌های داخل در دولت آینده

دبیر صنعت ستاد حجت ‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه دولت برنامه منظم و کنترل درستی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی ندارد و در حوزه سیاست خارجی نیز متاسفانه ۱۴۰ سفیر علاف داریم که فقط تماشاگر هستند، بر استفاده دولت آینده از ظرفیت‌های داخلی و سفتارخانه‌ها در توسعه اقتصادی، تاکید کرد.

دبیر صنعت ستاد حجت ‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه دولت برنامه منظم و کنترل درستی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی ندارد و در حوزه سیاست خارجی نیز متاسفانه ۱۴۰ سفیر علاف داریم که فقط تماشاگر هستند، بر استفاده دولت آینده از ظرفیت‌های داخلی و سفتارخانه‌ها در توسعه اقتصادی، تاکید کرد.
 
 

*** ساماندهی وضعیت اقتصادی و صنعتی کشور

 
 
به گزارش صنایع، عزت الله اکبری تالارپشتی گفتگوی اختصاصی با این رسانه پیرامون نهضت ساخت داخل و استفاده از ظرفیت‌های داخلی در توسعه اقتصادی کشور، اظهار داشت:
عبارت نهضت ساخت داخل را اولین بار اینجانب در نقشه راهی که به وزارت صنایع دادم استفاده کردم و سپس در بقیه سطوح نیزاستفاده شد.
 
وی در ادامه افزود:
این طبیعی است وقتی که ما می‌خواهیم اقتصاد و صنعت کشور را ساماندهی کنیم نیاز به یک نقشه راه داریم و طبیعتا نقشه راه هم اولویت‌هایی است که کشور به آن نیاز دارد.
 
 
اقتصادی
 
 

*** تجربه موفق در استفاده از ظرفیت های داخلی

 
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اهمیت استفاده حداکثری از توانمندی‌های داخل برای بهبود ، بیان داشت:
اینجانب بنابر تجربه ای که در مدیریت شرکت ساخت و پشتیبانی تامین کالا برای صنعت نفت داشتم، به یک مدل بسیار پیشرفته رسیدیم و در دو جلد قطور نیز آن را به چاپ رساندیم و موفق شدیم از توانمندی‌های داخل حداکثر استفاده را ببریم.
 
 

*** حضور موفق شرکتهای داخلی و دانش بنیان برای تامین نیازهای کشور

 
 
اکبری در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمان حضورش در شرکت نفت برای تامین اقلام مورد نیاز این صنعت ازطریق شرکت‌های داخلی، اظهار داشت:
ما ابتدا در شرکت نفت ۱۰ مگا پروژه تعریف کردیم و سپس فراخوان دادیم و لیست اقلامی را که نیاز داشتیم اعلام کردیم، استقبال خیلی خوبی شد و خیلی‌ها آمدند، با دانشگاه شریف هم قرار داد بستیم که در کنار ما به ارزیابی مراجعه کنندگان بپردازند و آن مسیری و الزاماتی که لازم است رعایت شود را به آنها گوشزد کند و در نهایت هم این اتفاق افتاد.
 
وی در ادامه با اشاره به افتتاح خط لوله گوره – جاسک، افزود:
همین خط لوله گوره‌ بوشهر به جاسک که پروژه بزرگی هم بود و آقای رئیس جمهور اخیرا آن را افتتاح کردند، محصول کار ما در شرکت نفت بود و توسط نیروهای داخلی انجام شد.
مهمترین مولفه در ساماندهی صنعت، تولید، معدن و کشاورزی یک کشور اعتماد به ظرفیت‌های داخل است.
 
 

*** دولت برنامه منظمی ندارد 

 
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه به توانمندی شرکت‌های داخلی برای تامین نیازهای کشور باور دارد، گفت:
من با تمام وجودم باور دارم شرکت‌های داخلی و شرکت‌های دانش بنیان ما و مدیران و سرمایه گذاران بخش خصوصی ما قادرند هر آنچه را که نیاز داریم در داخل تولید کنند اما متاسفانه در حال حاضر از ظرفیت شرکت‌های داخلی بهره لازم برده نمی‌شود.
این امر بخاطر این است که این دولت برنامه منظمی ندارد و دست‌خوش سیاست‌های بی‌‌رویه است و کنترل درستی بر امور ندارد و صادرات و واردات را نتوانسته ساماندهی کند.
 
 
 
 

*** چرا سفارت خانه‌های ما رویکرد اقتصادی ندارند؟

 
 
اکبری با انتقاد نسبت به عملکرد ضعیف وزارت خارجه و مجموعه سفرای ایران در زمینه اقتصادی، بیان داشت:
در مجلس یازدهم زمانی‌که من مسئول کمیسیون صنایع و معادن شدم اولین وزیری که دعوت کردیم وزیر امور خارجه بود و به ایشان متذکر شدیم چرا رویکرد شما به سمت دیپلماسی اقتصادی نیست، چرا سفارت خانه‌های ما چهره اقتصادی ندارند، شما باید رویکرد سفارت خانه‌های ما را بسمت اقتصاد سوق بدهید و سفرای عالم به مسائل اقتصادی را به کار بگیرید و چهره سفارتخانه‌های ما را به اقتصادی تغییر دهید.
 
 

*** ۱۴۰ سفیر علاف 

 
 
به گزارش صنایع، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با بیان اینکه ما ۱۴۰سفیر و نماینده در کشورهای مختلف دنیا داریم که اگر هر کدام از آنها بستر لازم برای صدور یک محصول ما را به آن کشورها برای بخش خصوصی فراهم کنند، می‌شود ۱۴۰ قلم کالا اما وزارت خارجه از چنین سیاستی برخوردار نیست، اظهار داشت:
در واقع این دولت است که باید به آنها تکلیف کند که چنین رویکردی را در پیش بگیرند اما این دولت چنین سیاستی را دنبال نکرد.
در حال حاظر بسیاری از سفرای ما علاف هستند و دستاورد خاصی هم ندارند و فقط زودتر از کارمندان داخلی حقوقشان را دریافت میکنند و در واقع تماشاگر هستند.
 
 
در پایان می‌توانید فیلم گفتگوی اختصاصی اکبری تالارپشتی با صنایع را مشاهده نمایید:
 
 
 
انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول