کد خبر:288378
پ
احسان خاندوزی
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

۲ اتفاق مهم در آیین نامه جدید داروخانه‌ها

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ۲ اتفاق مهم در آیین نامه جدید و اصلاح شده داروخانه‌ها خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ۲ اتفاق مهم در آیین نامه جدید و اصلاح شده داروخانه‌ها خبر داد.

 

*** برداشته شدن حدنصاب جمعیتی در آیین نامه جدید

 

به گزارش صنایع، احسان خاندوزی و درباره برداشته شدن حدنصاب جمعیتی و حدفاصله از داروخانه، اظهار داشت:

موضوع حدنصاب جمعیتی و حریم صنفی مجوز تاسیس داروخانه که با همت وزارت بهداشت و دیوان عدالت اداری اصلاح شده است، از قواعد ضد رقابتی بود که نارضایتی زیادی بین فارغ التحصیلان داروسازی در کشور بوجود آورده بود.

این قواعد موجب خرید و فروش مجوز داروخانه‌ها با ارقام چند میلیاردی در شهر‌های مختلف می‌شد و ایراداتی بود که در آیین نامه داروخانه‌ها وجود داشت.

 

وی در ادامه به روند طی شده برای اصلاح مجوز تاسیس دارو‍خانه در دیوان عدالت اداری اشاره کرد و افزود:

شورای رقابت ماده ۱۵ آیین نامه قبل را خلاف قواعد رقابتی تشخیص داد، که انجمن داروسازان و وزارت بهداشت در سال ۹۶ نسبت به حکم شورای رقابت اعتراض و شکایت داشتند که در نتیجه در اواخر سال ۹۷، دیوان عدالت رأی به ابطال ماده ۱۵ داد و در اواسط سال ۹۸، مجدد هیات عمومی دیوان عدالت ماده ۱۴ آیین نامه را که مربوط به جداول حد نصاب جمعیتی بود ابطال اعلام کرد و بعد از این دو حرکت ارزشمند در مسیر مقابله با انحصار، هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار در سال ۹۸ وزارت بهداشت را مکلف کرد تا در آیین نامه تاسیس داروخانه‌ها بازنگری کند.

 

*** ابلاغ آیین نامه جدید وزارت بهداشت در خرداد ۱۴۰۰

 

خاندوزی با اشاره به مطالبات بسیار زیاد برای اصلاح آیین نامه و مجوز تاسیس دارو‍خانه‌ها، اظهار داشت:

بعد از فشارهای زیاد و مطالبات شدیدی که نسبت به تاخیر حدود یکسال و نیم وزارت بهداشت وجود داشت، بنده به همراه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با تاخیر اصلاح آیین نامه داروخ‍انه‌ها سوالاتی مطرح کردیم، که بالاخره در ۸ خرداد ۱۴۰۰ وزارت بهداشت آیین نامه جدیدی را ابلاغ کرد.

 

وی با بیان دو اتفاق مهم و ارزشمند در آیین نامه جدید، افزود:

دو اتفاق مهم و ارزشمند در آیین نامه جدید رخ داده بود، اول اینکه حد نصاب جمعتی حذف و دوم اینکه مراعات فاصله از داروخانه‌های دایر، اختیاری در نظر گرفته شده بود که اگرچه این فاصله رعایت شود امتیاز بیشتری را بدنبال دارد اما الزامی برای تاسیس دارو‍خانه نیست و بنابراین یک قدم بسیار خوب از طرف وزارت بهداشت در این زمینه برداشته شد.

هرچند این اتفاق با یک سال و نیم تاخیر انجام شد ولی خبر خوشی برای جریان ضد انحصار در کشور است.

 

عضو کمیسیون ویژه جهش تولید درباره مخالفت‌های ذی‌نفعان به اصلاحات آیین نامه دارو‍خانه‌ها توسط وزارت بهداشت، گفت:

الان باید مراقب این بود که با توجه به واکنش منفی انجمن داروسازان و برخی جریان‌های ذی‌نفع نسبت به این موضوع و اقدام موثر وزارت بهداشت، باید آگاهی بخشی جامعه را بالا برد و اجازه نداد که فشار جریان‌های ذی‌نفع، موجب عقب نشینی از اصلاحاتی شود که یک سال و نیم به طول انجامیده است تا اینکه به ثمر برسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ابلاغ قانون ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری – صنعتی

میزان خرید گندم از ۲ میلیون تن گذشت

 

 

*** کاهش رانت به منظور تاسیس داروخانه‌ها

 

به گزارش صنایع، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ضمن تشکر از وزارت بهداشت و  محمد رضا شانه‌ساز  رئیس سازمان غذا و دارو بابت اصلاح ماده ۱۴ و ۱۵ آیین نامه تاسیس داروخانه‌ها، اظهار داشت:

وزارت بهداشت نباید تسلیم فضاسازی‌هایی شود که از طرف جریان‌های ذی‌نفع اعمال می‌شود.

همچنین افراد تحصیل کرده و ظرفیت‌های علمی کشور که می‌توانند از این فرصت ایجاد شده استفاده کنند و موجب کاهش رانت‌هایی شوند که در این حوزه وجود دارد حتما حامی این حرکت اصلاح گرانه خواهند بود.

فارس

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول