کد خبر:288112
پ
مالیات
یاداشت:

مالیات بر عایدی سرمایه ابزاری برای جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرایانه

تصویب و اجرای صحیح قانون مالیات بر عایدی سرمایه، موجب جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرایانه در بخش طلا، ارز، خودرو و مسکن می‌شود.

تصویب و اجرای صحیح قانون مالیات بر عایدی سرمایه، موجب جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرایانه در بخش طلا، ارز، خودرو و مسکن می‌شود.

 

*** مالیات بر عایدی سرمایه در بیش ۱۸۰ کشور دنیا در حال اجرا است

 

به گزارش صنایع، روح ا… رامشینی با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی هم‌اکنون در ۱۸۰ کشور دنیا در حال اجرا است، اظهار داشت:
مالیات بر عایدی سرمایه یکی از اقسام مالیات بر درآمد است که تاکنون در بیش ۱۸۰ کشور دنیا در حال اجرا است و بیش از صد سال سابقه اجرا دارد.

این مالیات اولین بار در سال ۱۹۱۳ درکشور امریکا تصویب و اجرا شد و بعد از آن به سرعت در سایر کشورها فراگیر شد.

در کشور ایران نیز علی رغم اینکه در سالهای گذشته تلاش‌های زیادی در برای تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه انجام گرفته اما تاکنون این تلاش‌ها به منجر به تصویب و ابلاغ قانونی برای اخذ مالیات از عایدی سرمایه نشده است.

 

وی همچنین در این یادداشت برای روشن شدن موضوع ابتدا تعریفی از مالیات بر عایدی سرمایه ارائه و سپس به این موضوع پرداخته است که در ایران این نوع مالیات قرار است در چه بازارهایی و روی چه کالاهایی وضع شود.

 

*** مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

 

رامشینی همچنین به تشریح اهمیت و آثار اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در کشور پرداخته و آورده است:

مالیات بر عایدی سرمایه که به مالیات ثروتمندان نیز شناخته می‌شود، نوعی از مالیات محسوب می‌شود که بر سود ناشی از فعالیت‌های غیر‌مولد اقتصادی از قبیل خرید و فروش مکرر زمین، خودرو، ارز و طلا اعمال می‌شود.

در واقع در این نوع مالیات، افراد برسود ناشی از خرید و فروش مکرر دارایی‌های خود مالیات پرداخت می‌کنند.

 

*** عایدی سرمایه چیست؟

 

این کارشناس حوزه مالیات در ادامه این یاداشت برای درک بهترتعریف عایدی سرمایه با ذکر مثالی، نوشت:

تصور کنید که دلالی تعداد زیادی مسکن را در به قیمت ۱۰۰ میلیارد تومان خریداری کرده‌ و بعد از ۳ ماه قصد فروش آن را به قیمت ۱۲۰ میلیارد تومان دارد.

در این میان او ۲۰ میلیارد تومان از خرید و فروش این منازل سود کرده است اما هیچ مالیاتی نمی‌پردازد.

در این شرایط پس از تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه او باید برای این ۲۰ میلیارد تومان که عایدی فروش او در مدت ۳ ماه است، مالیات پرداخت کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره اظهارات برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری

وزارت راه برای تکمیل مصلای تهران درخواست وام کرد

تصویب دستورالعمل نهاد ناظر بر بازار متشکل معاملات ارزی

 

 

*** دلایل ضرورت تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه

 

روح ا… رامشینی با بررسی دلایل افزایش قیمت مسکن، طلا و ارز در کشورهایی که از لحاظ اقتصادی بی ثبات هستند، آورده است:

نگاهی به داده‌های آماری بخش مسکن نشان می‌دهد که در کشورهایی که از لحاظ اقتصادی بی ثبات هستند، بخش مسکن محل حضور سرمایه‌هایی است که به جهت سفته بازی به آن جا سرازیر شده و باعث ایجاد تقاضای سوداگری و در نهایت افزایش تقاضا در بخش مسکن می‌شوند و افزایش تقاضا که بخش عمده آن غیر واقعی و نتیجه سفته بازی است باعث افزایش قیمت مسکن و بالا رفتن نرخ اجاره‌ها و فشار بی رویه به طبقه ضعیف و متوسط و متقاضیان واقعی در بخش مسکن می‌شود.

علاوه بر بخش مسکن، هجوم نقدینگی موجب ایجاد تقاضای سوداگرانه برای خرید و فروش وسایل نقلیه، طلا و ارز نیز می‌شود که این موضوع تاکنون به بی ثباتی قیمت‌ها در ایران منجر شده است.

به همین منظور نمایندگان مجلس از چندی قبل در صدد حل این مشکل برآمده و به همین منظور طرحی برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه ارایه داده‌اند.

 

*** مالیات بر عایدی سرمایه، هدایتگر نقدینگی سرگردان بسمت بازار سرمایه

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه وضع مالیات بر عایدی سرمایه باعث از بین رفتن جذابیت فعالیت‌های سوداگرانه می‌شود، نوشت:

در صورت تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، از فعالیت‌های سوداگرایانه در بخش طلا، ارز، خودرو و مسکن جلوگیری می‌شود.

همچنین وضع مالیات بر عایدی سرمایه در این بازارها باعث از بین رفتن جذابیت فعالیت‌های سوداگرانه و پر هزینه شدن دلالی و سفته بازی در این بخش‌ها می‌شود و مصرف کنندگان واقعی راحت‌تر و با امنیت بیشتر می‌توانند نیازهای خود را از طریق این بازارها تامین کنند.

علاوه بر این قانون اخذ مالیات از عایدی سرمایه باعث هدایت نقدینگی سرگردان به سمت سرمایه گذاری در سهام شرکت‌ها به عنوان یکی از بخش‌های مولد اقتصادی خواهد شد و با مدیریت درست بازار سرمایه زمینه رونق کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی و رشد اقتصادی و افزایش رفاه و ثروت مردم فراهم می‌شود.

 

*** آثار ضد تورمی مالیات بر عایدی سرمایه

 

به گزارش صنایع، نویسنده در پایان یادداشت خود با بیان اینکه حضور دلالان عامل افزایش بیشتر قیمت‌ها است، آورده است:

در حال حاضر تورم در بخش مسکن، طلا، ارز و خودرو حداقل ۳۰ درصد بالاتر از سایر بخش‌ها ارزیابی می‌شود و این تورم بالا عامل حضور سفته بازان در این بازارها برای کسب سودهای کلان شده است.

در این میان حضور دلالان در این بازارها و ایجاد تقاضای غیر واقعی همان طور که پیش تر توضیح داده شد عامل افزایش بیشتر قیمت‌ها است و مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند به عنوان ابزار کنترل کننده از ورود سوداگران و دلالان جلوگیری کرده و به این ترتیب تورم را کنترل نماید تا به این شیوه زمینه برای استفاده بهینه مصرف کنندگان واقعی از کالاها فراهم شود.

 

نویسنده: روح ا… رامشینی – کارشناس حوزه مالیات 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول