کد خبر:287163
پ
فرش
رئیس مرکز ملی فرش ایران:

تکمیل زنجیره فرش دستبافت با استفاده از ظرفیت استارت آپ ها

رئیس امور صنعت سازمان برنامه از تکمیل زنجیره فرش دستبافت با استفاده از ظرفیت استارت آپ ها خبر داد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از تکمیل زنجیره فرش دستبافت با استفاده از ظرفیت استارت آپ ها خبر داد.

 

*** تکمیل زنجیره فرش دستبافت 

 

 به گزارش صنایع، فرح ناز رافع با تاکید بر این نکته که مزیت های صادراتی هنر صنعت فرش دستبافت بسیار بالا است، اظهار داشت :

زیست بوم فناوری در حوزه فرش دستبافت راه اندازی و استفاده از ظرفیت استارت آپ ها ساماندهی شده‌اند تا بتوانیم زنجیره فرش دستبافت را تکمیل نماییم.

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران ، توسعه ی بازار، ترویج و ارتقاء کیفیت فرش دستبافت را از اولویت‌های وزارت صمت عنوان کرد و افزود:

در این راستا ایجاد خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی را دنبال می کنیم.

 

وی با اشاره به فرش دستبافت، خاطر نشان کرد:

در راستای توجه به نقطه نظرات بخش خصوصی از ظرفیت پتانسیل آنان برای راه اندازی ستاد راهبری فرش دستبافت و کمیسیون‌های تخصصی بهره گیری شده است.

 

*** مشکل ناسازگاری به دنبال کاهش درآمد خانوار

 

رافع در خصوص کاهش درآمد خانوار، ادامه داد:

مشکل ناسازگاری خرید که بر اساس کاهش درآمد خانوار پیش آمده بر اساس فروش اقساطی قابل حل شدن است و بر این اساس باید به دنبال استفاده از ظرفیت‌های موجود برویم.

طرح فروش اقساطی با همکاری صندوق کارآفرینی امید و بخش خصوصی در راستای بهبود وضعیت بازار فروش فرش دستبافت با هدف استفاده تمام خانوارهای ایرانی از این کالای ارزشمند انجام می شود.

 

وی با بیان این که این طرح در سال ۱۴۰۰ به اجرا درخواهد آمد، تصریح کرد:

در ابتدا کارمندان و پس از آن تمام مردم شامل این طرح می شوند و اکنون در حال طراحی پلتفرم مورد نیاز آن هستیم.

 

رافع پیرامون تسهیلات بانکی، توضیح داد:

رونق گرفتن بسته مشوق‌های صادراتی و تسهیلات بانکی و فنی و اعتباری، از برنامه‌های این مرکز به منظور تشویق تولید کنندگان به توسعه صادارت و بافت فرش‌های متناسب با سلیقه مشتریان است که انشالله با مساعدت سازمان برنامه و بودجه که با تخصیص اعتبارات جدید امکان پذیر خواهند شد .

 

*** رئیس امور صنعت، معدن، سازمان برنامه و بودجه کشور/ صنعت فرش یک هنر-صنعت است

 

رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این نشست به مهم‌ترین محورهایی که در حوزه  توسعه صادرات فرش دستبافت متصور و مورد نیاز فرش دستبافت است پرداخت و اظهار داشت:

صنعت فرش یک هنر-صنعت است که ابعاد هنری آن غالبا بر ابعاد اقتصادی مسلط بوده و این ویژگی دو هویتی، سیاستگذاری و تولی در مورد آن را پر نوسان و دشوار کرده و توجه به بعد تجاری و اقتصادی فرش دستبافت پشتیبان حفظ اصالت و هویت فرش دستبافت است.

 

حمید امانی درباره صادرات فرش ایرانی، افزود:

صادرات فرش ایرانی در دهه های اخیر با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است؛ بازارهای جهانی این محصول روند نزولی داشته است و با توجه به کاربری شدید ساختار هزینه و تغییر سلایق مصرف و تنوع محصولات جایگزین، تولید این محصول با تنگنای شدید تقاضا مواجه شده است.

در دهه های ۶۰ و اوایل ۷۰، فرش دستبافت در کنار خشکبار مهم ترین اقلام صادراتی کشور را به خود اختصاص می داد تاجایی که با توجه به محدودیت های شدید ارزی، صنعت خودروسازی کشور به هنر – صنعت فرش دستبافت روی آورده بود تا بتواند با سیاست “واردات در مقابل صادرات” بخشی از مشکل ارزی خود را حل کند.

 

وی با بیان مشکلات صادرات، خاطر نشان کرد:

همان گونه که آمارها نشان می دهد علاوه بر مشکلات صادرات و تولید فرش دستبافت ایرانی، کاهش میزان درآمد و قدرت خرید مردم نیز در تشدید رکود بازار داخلی این کالا مؤثر بوده است، به‌نحوی که اکنون فرش دستبافت در آستانه خروج از سبد خرید کالای خانوارهای ایرانی است و راز دوام و گسترش صنعت فرش در کنار حفظ اصالت و ارزش های هنری آن در تداوم حفظ آن در چرخه ی زندگی روزمره مردم و مصارف غیر لوکس و کاربردی است که مستلزم تقویت بُعد صنعتی و کاهش هزینه تولید است.

 

*** ضرورت مقدمات تدوین برنامه هفتم

 

 به گزارش صنایع، رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان پیرامون مقدمات تدوین برنامه هفتم، اظهار داشت:

ضرورت دارد برای مقدمات تدوین برنامه هفتم گزارش هایی از مسائل ساختاری بازار و صنعت فرش در داخل و بازارهای صادراتی تهیه شود و اقدامات فرآیندی مانند آموزش، حمایت از فعالان، رویدادها، تحقیقات و پایان نامه ها به صورت نتیجه گرا برای اهداف مشخصی از گسترش بازار داخلی و خارجی ساماندهی شود و به خودی خود، هدف قرار نگیرد و برای حصول این امر تمامی نهادها و سازمان های مرتبط در درون وزارت صمت (سازمان توسعه تجارت، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی) و خارج از وزارت صمت(وزارت کار، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت جهادکشاورزی و…) برای توسعه ی صادرات فرش دستبافت ستاد تعامل مشترک داشته باشند و هم سو و هم افزا شوند.

بودجه ریزی عملیاتی به دنبال ایجاد پیوند میان شاخص های عملکرد و تخصیص منابع از دیگر مباحثی بود که در جلسه محور مداقه قرار گرفت.

 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول