کد خبر:287211
پ
خاوازی
وزیر جهاد کشاورزی:

تولید ۱۰ تن خاویار در ۱۴۰ مزرعه کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی تولید این میزان خاویار در دولت تدبیر و امید برگ زرینی در کارنامه این دولت عنوان کرد.

وزیر جهاد کشاورزی از تولید ۱۰ تن خاویار در ۱۴۰ مزرعه کشاورزی خبر داد.

 

*** تولید خاویار

 

به گزارش صنایع،  کاظم خاوازی با اشاره به میزان خاویار تولیدی کشور، اظهار داشت:

میزان خاویار تولیدی کشور در سال ۱۳۹۲ کمتر از یک تن بود این در حالی است که در دولت دوازدهم این میزان به بیش از ۱۰ تن در ۱۴۰ مزرعه داخل خشکی رسید.

 

وزیر جهاد کشاورزی روز پنج شنبه در هفتادمین برنامه افتتاح طرح‌ها در چهارچوب پویش ملی جهاد ملی، جهاد برای جهش، بهره‌برداری از طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی با ارزش سرمایه‌گذاری هفت هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، افزود:

تولید این میزان خاویار در دولت دوازدهم برگ زرینی در کارنامه این دولت است.

 

وی در خصوص میزان شیلات در اوایل انقلاب اسلامی، توضیح داد:

در اول انقلاب اسلامی میزان شیلاتی که تولید می‌شد ۳۲ هزار تن بود و در سال ۹۲ به ۸۸۵ هزار تن و در پایان سال ۹۹ این رقم به یک میلیون ۲۲۹ هزار تن رسید.

 

*** ایجاد کارخانه‌های تولید خوراک دام آبزیان

 

وزیر جهاد کشاورزی از تلاش برای ایجاد کارخانه‌های تولید خوراک دام آبزیان خبرداد و گفت:

این موضوع به توسعه تولید کمک خواهد کرد.

 

خاوازی به افتتاح طرح‌های زهکشی در استان گلستان اشاره کرد و گفت:

با دستور حضرتعالی در سفرسال ۹۳ به استان گلستان مقررشد بخش زیادی از اراضیی که دراین استان وجود داشته و ظرفیت تولید در این اراضی وجود دارد و به دلایل طبیعی دارای آب ماندگاری و شوری است و کشاورزان نمی‌توانند استفاده کنند زهکشی صورت گیرد.

حدود ۷۸ هزار هکتار تا بهمن ۱۳۹۹ از این اراضی زهکشی شد در مجموع کل اراضی مستعد زهکشی در استان گلستان ۲۸۰ هزار هکتار است بنابراین تا سال ۹۹، ۷۸ هزار هکتار زهکشی اتفاق افتاد.

به درخواست کشاورزان و دستوری که داده شد مقرر شد ۵۰ هزار دیگر زهکشی تا پایان دولت صورت گیرد و امروز شاهد بهره برداری از ۲۰ هزار از این راضی هستیم که تاثیر بسیار زیادی در درآمد کشاورزان دارد به گونه ای که در دیم ۱.۶ برابر درآمدشان افزایش خواهد یافت.

 

وزیر جهاد کشاورزی پیرامون اراضی آبی، افزود:

کشاورزان در اراضی آبی حداقل ۶۰ درصد افزایش درآمد خواهند داشت و نیز بهره وری آب ۱.۵ برابر می‌شود ضمن آنکه تولیدبین ۱.۵ تا ۲ برابر می‌شود.

 

وی به طرح‌های قابل بهره برداری در بخش شیلات اشاره کرد و گفت:

درشیلات سه پروژه داریم که یکی اسکله سازی است برای بهره برداران که اعتبارات آن دولتی است.

وزیر جهاد کشاورزی پروژه بعدی را که دولت حمایت کرده و تامین اعتبارمی‌کند و نیز بخش خصوصی ورود می‌کند را پروژه پرورش ماهی در دریا برشمرد و پروژه جدید را نیز توسعه کشت ماهی تیلاپیا عنوان کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت با تکیه بر شرکت‌های ایرانی

رشد ۱۳ درصدی تولید سیمان در کشور

افزایش اختیار گمرک برای ترخیص فوری کالا‌های اساسی

 

 

*** تولید تیلاپیا در مناطق خشک

 

خاوازی با بیان اهمیت اشتغالزایی ادامه داد:

نکته ای که در این آیین بسیار مهم است که می‌تواند اشتغالزایی مهمی داشته و پایه تولید پروتئین در مناطق خشک باشد تولید تیلاپیا است.

تیلاپیا ماهی است که در جهان به وفور تکثیر می‌یابد و امروز مجوز آن را با کمک سازمان محیط زیست برای چهار استان سمنان، خراسان جنوبی، استان قم و یزد گرفتیم و در هر هکتار به طور متوسط ۳۰۰ تن ماهی می‌دهد.

نخستین مزرعه ای که در این زمینه فعالیت خود را آغاز می‌کند در یزد است و از روشی جدید برای آن استفاده شده است. در این روش ۹۵ درصد آب ذخیره می‌شود و ۵ درصد مابقی هم می‌تواند برای کشت استفاده شود.

نکته قابل تامل این است که در مناطق خشک آب‌ها یا شورند، یا لب شور یا کاملا شورند و این ماهی قابلیت پرورش در این نوع آبها را دارد.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در این مناطق نیاز داریم اشتغال به وفور ایجاد شود گفت:

این یکی از نقاط بسیار شفاف و روشن دولت تدبیر و امید است که اگر پیگیری شود یکی از منابع ارزان برای ایجاد اشتغال است و در جهان تیلاپیا حدود یک دلار خرید و فروش می‌شود و ما با تولید آن می‌توانیم قیمت را کاهش دهیم.

 

*** افزایش ۲۳ هزار هکتار در طول دولت دوازدهم

 

خاوازی به طرح‌های قابل افتتاح در بخش گلخانه اشاره کرد و گفت:

تاپایان سال ۱۳۹۹ تقریبا ۲۱ هزار ۸۰۰ گلخانه افتتاح کردیم یعنی گلخانه‌های ما در ابتدای سال ۹۹ حدود هشت هزار هکتار بود که به ۲۱ هزار و ۸۰۰ رسید و امروز نیز یک هزار ۲۰۰ هکتار به گلخانه‌های ما اضافه می‌شود یعنی ۲۳ هزار هکتار در طول دولت تدبیر و امید به گلخانه‌ها اضافه شده است.

این کاری ضروری است که باید در امر کشاورزی اتفاق افتد و ما از فضای باز به سمت فضای بسته حرکت کنیم و زیراهم افزایش عملکرد ۱۰ تا ۱۲ برابری در محیط‌های گلخانه ای ایجاد می‌شود و هم راندمان اب ۱۰ برابر می‌شود.

 

وی یکی از خانواده‌های مهم این گلخانه‌ها سایبان‌ها برشمرد و گفت:

به نظر از مهمترین اتفاق‌هایی است که در دولت تدبیر و امید شروع شد و ادامه دارد و تمام گلخانه را در برابر تگرگ، گرد و خاک و سرمازدگی محافظت می‌کند و تولید را افزایش خواهد داد.

 

***افتتاح  ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی

 

 به گزارش صنایع، وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به رئیس جمهوری درباره افتتاح طرح‌های غرب کشور، اظهار داشت:

انشاالله در مراسم بعدی حداقل ۲۵ هزار هکتار از اراضی افتتاح می‌شود که مقرر بود بیشتر باشد که گرچه سازمان برنامه کمک کرد اما کافی نبود.

این مرکز پایش گام ارزشمندی است که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده است.

اتفاق بسیار مبارکی است که همه کشورهای پیشرفته به این مرکز مجهز هستند درحالی که در ایران نبود و از پارسال شروع شد و بسیار می‌تواند به کشور کمک کند.

 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول